2025.04.14. 17:41

A Sándor-palota volt a cél, de egy áttört rendőrsorfal után is csak hídfoglalás lett a Momentum tüntetéséből

Kontroll.hu
Kontroll.hu
A Sándor-palota volt a cél, de egy áttört rendőrsorfal után is csak hídfoglalás lett a Momentum tüntetéséből

Nagy mennyiségű rendőr védte a Sándor-palotához vezető utat, ahol a Kossuth térről induló momentumosok "kérték" volna arra az államfőt, hogy ne írja alá a sokadik elfogadott Alaptörvény-módosítást. A szavazás előtt a momentumosok a parlamenti mélygarázst vonták blokád alá, de a rendőrség egyenként vonszolta el őket, miközben akadályozták a sajtó munkáját.

Rendőrök zárták rövidre a momentumosok mélygarázs-lezárási kísérletét. A képviselők célja az lett volna, hogy hátráltassák a 15. Alaptörvény-módosítást, amelyben a gyermekvédelemre hivatkozva ellehetetlenítik a Budapest Pride homoszexuális rendezvény megtartását. A rendőrök a momentumos blokád tagjait, köztük az országgyűlési képviselőket egyenként elvonszolták a parlamenti garázsbejárat elől. A sajtó munkatársait is megpróbálták akadályozni. Végül mindenkit eltávolítottak, az érkező fideszes képviselők  akadálytalanul behajthattak a kocsijaikkal.

A parlamentben az öt héttel ezelőtti füstbombás tiltakozásnál visszafogottabban, dudszóval zavarták meg a voksolást a Momentum képviselői. Az Alaptörvény 15. módosítása végül 140 szavazattal, a Fidesz és a Mi Hazánk támogatásával átment. Ez a módosítás a Pride ellehetetlenítése mellett kimondja, hogy az ember vagy férfi vagy nő, a drog pedig tilos.

image.png

Az Alaptörvény-módosítás után a momentumos Bedő Dávid, Gelencsér Ferenc, Hajnal Miklós, Orosz Anna, Tompos Márton és Tóth Endre  mentelmi jogának felfüggesztéséről döntöttek, mert egy 2023-as, Karmelita Kolostor előtti kordonbontásnál 25 ezer forintnyi kárt okoztak. Hadházy Ákos mentelmi joga is ugrott, amit arra hivatkozva vontak meg, hogy Simon Miklós fideszes képviselő feljelentette a politikust, amiért több posztban foglalkozott vele és feleségével, a nyírbogáti polgármesterrel.

A szavazásokat követően megtelt rendőrökkel a Kossuth tér, ahova még a múlt hétre hirdetett tüntetést a Momentum az Alaptörvény 15. módosítása ellen. A tér Tisza-szobor felőli oldalát szellősen, de megtöltötték a megjelentek.

Varsányi Áron Momentum-szóvivő után Soproni Tamás terézvárosi polgármester lépett a színpadra, aki arról beszélt, hogy polgármesterként helyi szinten próbálnak példát mutatni. A kormány ezért cserébe kifosztja az önkormányzatokat és lejáratja az ellenzéki városvezetőket.

Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester arról beszélt, hogy a mai szavazással Oroszország útjára léptünk és elindult az ország a rendszerváltás előtti időkhöz.

image.png

"Nincs két Magyarország, egy közös hazánk van" - mondta  Karácsony Gergely. A főpolgármester Ferenc pápát idézve arról beszélt, hogy falak helyett hidakra van szükség. Karácsony szerint eljön majd a nap, amikor a kirekesztést a megértés, a gyűlöletet felváltja majd a szeretet és ezzel kezdődik az új Magyarország építése.

Karácsony bejelentette, hogy a módosítás ellenére vár mindenkit a június 28-i Budapest Pridera, azaz nem fogja figyelembe venni a Fidesz és a Mi Hazánk által megszavazott alkotmánymódosítást.

A momentumos Bedő Dávid arról beszélt, hogy "jövőre demokratikus eszközökkel" takarítanák el a "fideszes nagyurakat a házból". Bedő szerint a Pride-nál sokkal több dolog forog kockán, mert a kormány mindent el fog követni a hatalom megtartásáért. Nem hagyta ki a sokadik Alaptörvény-módosítással kapcsolatban azt sem, hogy az eredeti Alaptörvény megszövegezője egy szintén homoszexuális politikus, a brüsszeli melegorgián rajtakapott Szájer József.

Bedő ezután arra szólította fel az egybegyűlteket, hogy menjenek el Sulyok Tamás köztársasági elnökhöz, és a Sándor-palotánál jelezzék, hogy nem írhatja alá az Alaptörvény újabb módosítását.

Nagy lendülettel csak félútig jutottak

A menetet egy momentumos, a "Gyülekezés alapjog" feliratú molinóval vezették. Tompos Márton, a párt frakcióvezető-helyettese a kontroll.hu-nak arról beszélt, hogy a Momentum kivonul az országgyűlésből, csak a szavazásokra járnak majd be a képviselők. Azt a modellt követik, mint Hadházy Ákos, mert a parlamentnek már nincsen semmi értelme. Úgy látja, hogy ha tüntetésekkel nem fogják meg a mostani folyamatot, akkor jövőre már nem lesz szabad választás.

A tömeg a Lánchídon keresztül vonult volna fel a Sándor-palotához, de a budai hídfőnél a rendőrök útjukat állták. Itt végül hosszú percekig feszültek egymásnak az egyenruhások és a Sándor-palotához igyekvő tiltakozók "törjünk át" és a "gyülekezés alapjog" skandálások közepette. Háromnegyed hét környékén a hídon levő tömeg elkezdte nyomni a rendőrsorfalat és végül áttörte azt. A sor eleje még átfért, de a tömeget megfogta egy újabb rendőrsorfal. Az ácsorgás közben folyamatosan morzsolódtak le a tiltakozók.

image.png

Negyed nyolc előtt megérkeztek a rendőrök a híd pesti oldaláról is, majd a tömeget a járdára terelték.

"A rendőrség nevében közlöm önökkel, hogy magatartásuk jogellenes, az a gyülekezési jogról szóló törvényben foglaltakba ütközik."

Azt kérték, hogy hagyják el a hidat, amire a tömeg "a gyülekezés alapjog"-skandálással válaszolt, de le sem tudtak vonulni a hídról, mert a rendőrök útjukat állták. A tömeg végül a pesti oldal felé hagyhatta el a hidat, fél nyolcra már csak rendőrök voltak az úttesten, akik a járdán állókat is elkezdték igazoltatni, ezzel a tüntetés véget ért.

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak