Bódi Mátyás: „2026 egy Orbán Viktorról való népszavazás lesz.”
Magyar Péter vidéki előretörése komoly veszélyt jelent a Fidesz számára – mondta Bódi Mátyás geográfus, a Választási Földrajz oldal egyik szerkesztője Dull Szabolcs Ötpontban című podcastjének vendégeként. Beazonosított több egyéni választókerületet, ahol mindenképp ellenzéki győzelem szükséges a kormányváltáshoz, és megnevezett öt olyan körzetet is, ahol szoros küzdelem várható.

Magyar Péter vidéki előretörése komoly veszélyt jelent a Fidesz számára – mondta Bódi Mátyás geográfus, a Választási Földrajz oldal egyik szerkesztője Dull Szabolcs Ötpontban című podcastjének vendégeként. Beazonosított több egyéni választókerületet, ahol mindenképp ellenzéki győzelem szükséges a kormányváltáshoz, és megnevezett öt olyan körzetet is, ahol szoros küzdelem várható.
Bódi szerint a Tisza párt vidéki eredményei kihívást jelentenek a kormánypártoknak. Már a 2024-es EP-választáson is látszott, hogy az új ellenzéki erő nemcsak Budapesten ért el jelentős sikert, hanem a vidéki választókerületekben is komoly esélyekkel indul – még olyan körzetekben is, amelyeket korábban egyértelműen a Fideszhez soroltak. Példaként Kecskemétet említette.
Magyar Péter a kisebb települések lakóit is képes megszólítani, ami azért különösen fontos, mert ezek a közösségek eddig túlnyomórészt kormánypártiak voltak. A Tisza most kezdi ledolgozni ezt a korábbi kétszámjegyű előnyt. „Elég csak arra gondolni, hány ellenzéki politikust tudtak megnevezni korábban a községekben. Magyar Péter ismertsége itt is megkérdőjelezhetetlen – függetlenül attól, hogy mit gondolnak róla” – mondta a geográfus. Bódi szerint a Tisza szigetekkel kiépített hálózata lehetővé teszi, hogy könnyebben elérjék a falvak és kisvárosok választóit. Szerinte Magyar sikere abban is rejlik, hogy mennyire aktívan jelen van vidéken:
„Számolja ki valaki, hogy Magyar egy nap hány emberrel fog kezet az országjárásán.”
A szakértő a Tisza előtt álló feladatot a Mount Everest megmászásához hasonlította. Az „alaptábort” azok a körzetek jelentik, amelyeket a pártnak mindenképp meg kell nyernie. Bódi ide sorol 37 választókerületet, többek között: az összes budapestit, valamint az agglomerációban a dunakeszi, szentendrei, gödöllői, budaörsi és érdi körzeteket. Emellett valamennyi megyei jogú város első számú választókerületét, köztük Debrecenét is.
A kormányváltáshoz további 19 egyéni győzelem szükséges. Ide tartozik például a nagykanizsai, tapolcai, hódmezővásárhelyi, orosházi, illetve az egyik kecskeméti körzet is.
A kétharmados többség – a „csúcstámadás” – eléréséhez ezen felül még 28 választókerület megnyerése szükséges, mint például a soproni, siófoki, salgótarjáni, valamint több Bács-Kiskun, Borsod és Hajdú-Bihar megyei körzet.
A „narancsvidék” az a régió, ahol a Tiszának minimális esélye van, és amely a kétharmados célhoz sem elengedhetetlen. Bódi a Facebookon ezekről így írt: „A hatvanpusztai Machu Picchu szent városa, Orbán Viktor Sztálingrádja, a fideszes Iwo Jima szigete.” Ilyen 22 körzet van, például: csornai, pápai, dombóvári, mohácsi, karcagi, berettyóújfalui és vásárosnaményi.
Bódi öt olyan választókerületet is megjelölt, ahol szoros küzdelem várható. Szerinte érdemes figyelni, hogy Magyar és Orbán milyen gyakorisággal látogatják ezeket a körzeteket, illetve hogy mennyi erőforrást mozgósítanak a győzelem érdekében. Az említett körzetek:
- Hajdú-Bihar 06. – Hajdúböszörmény
- Békés 04. – Orosháza
- Veszprém 03. – Tapolca
- Pest 13. – Dabas
- Jász-Nagykun-Szolnok 02. – Jászberény
Szóba került a kétharmad kérdése is. Bódi rámutatott: a Fidesz az előző három választáson úgy szerzett kétharmados többséget, hogy közben csökkent az egyéniben elnyert mandátumok száma. 2014-ben még 96, 2022-re már csak 87 egyéni mandátum kellett ehhez – ez főként a győzteskompenzáció rendszerének köszönhető.
Mivel a fideszes jelöltek 2022-ben nagy különbséggel győztek, több töredékszavazat került hozzáadásra a párt listás eredményéhez. Ha azonban szorosabb eredmény születik, a győzteskompenzáció kevésbé lesz meghatározó. Sőt, ha a Tisza nyer el több egyéni körzetet, akkor ez a mechanizmus most őket segítheti –
„a Tisza listáján fog elképesztő mennyiségű győzteskompenzációs szavazat megjelenni.” „A 2026-os választás Orbán Viktorról szóló népszavazás lesz – a jelöltek személye ebben a kampányban sokkal kisebb szerepet játszik majd, mint korábban”
– véli Bódi. A Tisza jelöltjeinek kiléte tehát másodlagos lesz, ahogy az is, hogy a Fidesz hány helyen cseréli le eddigi, jól bevált embereit.
A Tisza előválasztási rendszerét innovatívnak tartja. Az azonnali, többfordulós szavazás előnye szerinte az, hogy így nem tudnak nyerni olyan jelöltek, akik bár relatív többséget szereznek, de nagy az elutasítottságuk. Ha két centrista jelölt között átszavazási hajlandóság van, akkor a második fordulóban az győzhet, aki mögött szélesebb társadalmi támogatás áll.
„Magyar Péter lesz a brand, a Tiszának pedig az a feladata, hogy ne legyen kifejezetten gyenge jelöltje, és legalább minimális helyi beágyazottsággal rendelkezzen – például, hogy ott lakik” – mondta Bódi arra utalva, mennyire fontos lesz, ki indul a párt színeiben a 106 választókerületben.
A kormánypártok jelöltjei Bódi szerint tapasztalt, lojális, régen kipróbált káderek lesznek, akik számos kampányt végigcsináltak. Ugyanakkor a választók döntése náluk is elsősorban Orbán Viktor megítélésétől fog függeni.