Ma 14:42

Panaszt tesz az újdörögdi kézigránát-baleset legsúlyosabb sérültje

Panaszt tesz az újdörögdi kézigránát-baleset legsúlyosabb sérültje

Nem fogadja el a nyomozás megszüntetését az újdörögdi kézigránát-baleset legsúlyosabb sérültje, ezért panaszt nyújt be a határozat ellen. Az ügyészség korábban arra jutott, hogy bár a kiképzés során történtek szabálytalanságok, ezek nem hozhatók közvetlen összefüggésbe a robbanással.

A tavaly márciusi balesetben mindkét kezét elvesztő 29 éves kormánytisztviselő jogi lépéséről a Telex írt. A portál kérdésére a Központi Nyomozó Főügyészség azt közölte, hogy amennyiben a határozatot meghozó Győri Regionális Nyomozó Ügyészség nem tartja megalapozottnak a panaszt és saját hatáskörben nem változtat a döntésén, nyolc napon belül továbbítania kell azt a felettes ügyészségnek. Ez ebben az esetben a Központi Nyomozó Főügyészség, amelynek harminc napja van dönteni.

A baleset az ún.„Adaptív Védelem” nevű önkéntes harcászati felkészítésen történt. A nő a gyakorlat előtt több alkalommal dobott gyakorlógránátot, de a dobásai nem érték el az előírt legalább harminc méteres távolságot, ám ennek ellenére alkalmasnak minősítették arra, hogy részt vegyen az éles kézigránátos feladatban is. A vizsgálat szerint az éles gyakorlaton a kormánytisztviselő a dobóállásban kapta kézhez a gránátot, majd a biztosítószeg kihúzása után a biztosítókart végig szorítania kellett volna, mivel a robbanáshoz vezető folyamat akkor indul el, amikor a kart elengedik. A nő először nem tudta kihúzni a szeget, majd amikor ez sikerült, akaratlanul annyira elengedte a kart, hogy a gránát még az eldobás előtt működésbe lépett.

A robbanásban a nő az arcán is súlyos sérüléseket szenvedett, a mellette álló kiképzőtiszt pedig szintén súlyosan megsérült. Az ügyészség szerint a robbanás 3,94 másodpercen belül bekövetkezett, ezért nem volt reális lehetőség arra, hogy a helyzetet még időben elhárítsák.

A nyomozás során több szakértőt is bevontak, és bizonyítási kísérleteket is tartottak. A vizsgálat nem talált arra utaló jelet, hogy a balesetet műszaki hiba vagy hibás kézigránát okozta volna. Az ügyészség végül arra jutott, hogy a feltárt szabálytalanságok ellenére büntetőjogi felelősség nem állapítható meg, mert ezek a hiányosságok nem álltak közvetlen ok-okozati kapcsolatban a robbanással. A megállapított problémákról ugyanakkor tájékoztatták a Honvéd Vezérkar főnökét.

A baleset után a kormány külön juttatási formát vezetett be a sérült nő támogatására. Ennek alapján az öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig kiegészítik a korábbi jövedelmét, rokkantsági támogatást kap, élete végéig állami tulajdonú, összkomfortos lakásban lakhat ingyen, valamint térítésmentesen veheti igénybe az Észak-Pesti Centrumkórház-Honvédkórház egészségügyi szolgáltatásait.
 

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak