Orbán nemzeti slim fitje: drasztikus kormányzati megszorítások minden területen
Nem számít a kultúra, a nemzeti emlékezetpolitika, ahogy a Diákváros terve is visszakerült a fiók mélyére annak a gigantikus megszorításcsomagnak a részeként, amelyet még szeptemberben rendelt el Orbán Viktor.

Maga a miniszterelnök látta el kézjegyével azt a százharminc pontos kormányhatározatot, amely a Magyar Közlönyben látott napvilágot szeptember derekán. Az Orbán-kabinet az európai csúcsot jelentő infláció mellett a megszorítások terén is bejelentkezett az aranyéremre, ami az államháztartás siralmas állapotát nézve egy kényszerű intézkedéssorozat. A kabinet több nagyszabású projekttől megvonja az állami többletforrásokat, a korábban tervbe vett finanszírozásukat pedig leállítja vagy drasztikusan megnyirbálja.
Budapest legatyásítása 2019 óta folyamatosan zajlik
A regénnyé dagadt listában megtalálható a Budapest Diákváros – Déli Városkapu Fejlesztési Programban érintett belügyi vagyonkezelésű ingatlanok kiváltásához szükséges ingatlanok biztosításának ügye, amelybe nem rak bele több pénzt a kabinet. Ugyanígy járt a lista elején felbukkanó Lánchíd, a budai Váralagút, valamint a hozzájuk kapcsolódó közterületek rekonstrukciója és fejlesztései: az Orbán-kormány ezekre sem ad egy fillért sem a közeljövőben. Amióta Tarlós István kibukott a főpolgármesteri székből, a „bűnös város” sok jóra nem számíthat Orbánék kormányától.
Meglepő módon a Nemzeti Együttműködés Rendszerének oly kedves emlékezetpolitikára is jóval kevesebb pénzt fordítanak a következő időszakban:
- visszavonják a Sorsok Háza Holokauszt Gyermekáldozatainak Emlékhelye - Európai Oktatási Központ megnyitásához szükséges intézkedésekről szóló kormányhatározatot.
- Nem jut több forrás a Kommunizmus Áldozatai Emlékmúzeum felállításához sem, mi több a családtörténeti kutatások elősegítéséhez szükséges intézkedéseket is jegelik.
- Az Árpád-ház program is jócskán veszít a lendületéből, hiszen nem adnak több forrást a tervezett székesfehérvári kiállításhoz sem.
- Visszavonták az Oroszországban található magyar vonatkozású levéltári anyagok feltárásának és gyűjtésének előmozdításáról szóló kormányhatározatot is.
A Magyar Állami Operaház működési költségeinek kiegészítő támogatásáról szóló határozathoz szintén nem lesz már több pénz társítva. A Hagyományok Háza filmarchívumának digitalizálásához eddig biztosított 127 millió forintot pedig 50 millióval csökkentették. Nem kap újabb forrásokat az új Nemzeti Atlétikai Központ megvalósítása sem, és így járt a Citadella is, amelynek az erődjét és a sétányát kellene felújítani.
A kormányzat visszavonta a MÁV Magyar Államvasutak Zrt. használatában álló ingatlanok vasútüzemhez nem szükséges területeinek felméréséhez szükséges források biztosításáról szóló határozatot is.
A Városliget és környezetének közlekedési fejlesztéseiről szóló határozat egyik pontját szintén elvetették. Az ennél sokkal nagyobb léptékű Budapest–Belgrád vasútvonal újjáépítési beruházás engedélyezési eljárása során felmerült települési igények megvalósításához szükséges többletforrások biztosításáról szóló kormányhatározat két pontját is törlik az idén. A 8. pont értelmében a kormány eredetileg 287,7 millió forint többletforrást biztosított a meghatározott fejlesztések előkészítéséhez, a 11. pont pedig további 50 milliós többletforrásról döntött.
Egészségügy száraz kenyéren és vízen, de ipari parkokat is megvágtak
A kabinet lemondott Magyarország átfogó Egészségipari Stratégiájáról és annak végrehajtásáról, a klinikai vizsgálatok és az orvostudományi kutatások intézményrendszerének továbbfejlesztéséről, de az Országos Mentőszolgálat mentőjármű ellátására és a mentőautók hazai gyártására szánt pénzt is megnyeste: nem adnak több pénzt a határozat 2. és 3. pontja vonatkozásában. Előbbi eredetileg 2,29 milliárd forint többletforrás biztosításáról döntött. Visszavonták a klinikai vizsgálatok és az orvostudományi kutatások intézményrendszerének fejlesztéséről szóló kormányhatározatot is. A Törökbálinti Tüdőgyógyintézetre szánt 500 milliót is sikerült a felére lecsökkentenie az Orbán-kormánynak.
A nemzeti emlékhelyek és temetők sem részesülhetnek további plusz forrásokban. A Tiszavasvári Komplex felzárkózási Program sem számíthat további állami támogatásra. Lőttek a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program 4. üteme plusz támogatásának is. Nem adnak több pénzt a Gazdasági Akcióterv keretében a gödi ipari-innovációs terület infrastruktúra-fejlesztésére sem. Ugyanígy járnak el a webarchiválás és a levéltári feladatok ellátása területén is, és ennek köszönhetően eltolódik a Magyar Nemzeti Levéltár átfogó megújítása is.
A megszorítások kormánya szerint a szabolcs-szatmár-beregi térség örökségvédelmi és turisztikai fejlesztéseihez sem indokolt további forrás, és ugyanez a helyzet az újfehértói sportcentrum megvalósítása területén is. Az iváncsai és a kaposvári ipari-innovációs területek fejlesztésére sem érkezik többletforrás. A Zalaegerszeg külterületén található Északi Ipari Park infrastruktúra-fejlesztését is keményen megvágták: a korábban betervezett 6,1 milliárd helyett erre most már csak 2,9 milliárd jut. A debreceni Déli Gazdasági Övezetben az ipari telephely megvalósítására sem jut több forrás, és így járt a makói ipari park is, ahol infrastrukturális fejlesztésekre volna szükség.
Vállalkozásfejlesztés? Kistelepülési kormányzatok támogatása? Ugyan már!
Nagy Mártonék hatalmas terveket szőttek a gazdaság újraindítása érdekében szükséges egyes építési beruházások támogatásáról, de kiderült, hogy erre sincsen most fedezet az államkasszában. Az egyes kulturális intézmények hosszú távú működéséhez szükséges források sem bővülhetnek. A kistelepülési önkormányzati rendezvények támogatását 86 millióról 17,6 millióra forintra rántotta le a kabinet. Visszavonták a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások megerősítésének stratégiája (2019-2030) keretében megvalósítandó, kiemelt vállalkozásfejlesztési intézkedésekről szóló határozatot.
A határon túli területek sem jártak jobban: nem jut több pénz az Erdélyi Református Egyházkerület intézményfejlesztésére, valamint a Sapientia Alapítvány működésének támogatására. Visszavonták a Magyar falu Program részeként megvalósuló mellékút felújítás programhoz biztosított forrásokat is, amelyek az előkészületeket fedezték volna. A rozsdaövezetnek számító Borsod-Abaúj-Zemplén megyében sem jut több pénz az úthálózat fejlesztésére.
A matematikai gondolkodás fejlesztése sem most éli virágkorát: az iskolai Sakkpalota Program kiterjesztésére sem jut több állami pénz, de ugyanez a helyzet a komplex közútfelújítási feladatok terén is. A Színházi Olimpiát is akkora büdzsé mellett kell lebonyolítani, amekkorát tavaly terveztek erre az eseményre.
Puskás Öcsi foroghat a sírjában
A Budapesti Honvéd Sportegyesület 1,26 milliárdos létesítményfejlesztése is eltolódik, ami annak fényében minimum tragikomikus, hogy Puskás Ferenc egyfajta címerarca lett a NER-nek az elmúlt másfél évtizedben, miközben a Honvéd labdarúgócsapata is teljes agóniában leledzik. Szöllősi György, az államosított és az Orbán-kabinet által tízezres példányszámban előfizetett Nemzeti Sport főszerkesztője 2014-ben lett a Puskás Intézet igazgatója, ám ennyivel nem érte be. Rendkívüli és meghatalmazott Puskás-nagykövetként keresztül-kasul szelte a glóbuszt: hat év leforgása alatt 35 utazását finanszírozta a Külgazdasági és Külügyminisztérium, amelynek során mintegy 12 millió forint közpénzt sikerült elégetni – derítette ki még tavaly közérdekű adatigényléssel a 444. Ennek fényében döbbenetes Puskás anyaklubjának a kivéreztetése.
A paksi Egészségügyi Központ kialakítását is annyiból kellene megvalósítani, amennyit korábban kalkuláltak. A mezei őrszolgálatok sem úgy fognak visszaemlékezni a 2024. esztendőre, mint amikor látványosan javultak volna a munkakörülményeik.
Áder János is szúrósan tekinthet a pénzelvonásra
Az egyes egyházi egészségügyi intézmények fejlesztésére viszont már nem jut többletforrás. Az egykori köztársasági elnök Áder János is ráncolhatta a homlokát, amikor azt olvasta a Magyar Közlönyben, hogy a csornai sportcsarnok támogatását is visszavonja a kormány. Ugyanerre a sorsra jutott a ráckevei Nagyboldogasszony szerb ortodox templom, amely felújításra szorulna.
Meghúzták a gatyamadzagot a Budapest-Belgrád vasútvonal újjáépítési beruházás engedélyezési eljárása során felmerült települési igények megvalósításához szükséges többletforrásoknál is, ami azért is figyelemre méltó, hiszen a NER egyik hatalmas, kínai hitelből megvalósuló presztízsberuházásáról van szó, amelyet Mészáros Lőrinc és Orbán Győző vaskos érintettsége is fémjelez, hiszen a miniszterelnök apjának a cége szállítja a követ a miniszterelnök barátjának cégei által elnyert projekthez.
A takarmányszállítási kormányzati támogatás sem növekedhet már tovább, holott az aszály okozta idei krízis azt erősen indokolná. Visszavonták a Honvédelmi Minisztérium hatáskörébe tartozó sportlétesítmény-fejlesztésekről szóló kormányhatározatot is. Ugyanerre a sorsra jutott az Ukrajna támogatását biztosító kormányhatározat is, ami viszont nem tartozik a meglepetés kategóriájába.
A megszorítások fullasztó áradatában üde színfoltként tűnik fel a „Minden gyermek tanuljon meg úszni” program támogatása további 720 millió forinttal. De sikerült megdobni a Debreceni Nemzetközi Repülőtér működési és fejlesztési támogatását is további másfél milliárd forinttal. Mindeközben a korrupció elleni küzdelemre hivatkozva létrehozott Integritás Hatóságnak is sikerült még egy 26 milliós többletforrást juttatni, hátha ez majd javítja a munkájuk hatékonyságát.