Politico: Egy ember, aki átrendezte a NER sakktábláját, és mattolni akarja a sötét királyt
A tekintélyes brüsszeli lap, a Politico szerint Magyar Péter, a Tisza Párt EP-képviselője a Nemzeti Együttműködés Rendszerének a kiszolgálójából a magyar politika topjátékosává vált. A színre lépése előtt két dolog tűnt biztosnak Magyarországon: a halál, és az, hogy Orbán Viktor pártja minden választáson simán nyer. 2006 ősze óta így volt ez a magyar helyhatósági és országgyűlési választásokon, és minden közvélemény-kutatás a Fidesz masszív fölényét mutatta 18 éven keresztül, ez azonban már a múlté.
A tekintélyes brüsszeli lap, a Politico szerint Magyar Péter, a Tisza Párt EP-képviselője a Nemzeti Együttműködés Rendszerének a kiszolgálójából a magyar politika topjátékosává vált. A színre lépése előtt két dolog tűnt biztosnak Magyarországon: a halál, és az, hogy Orbán Viktor pártja minden választáson simán nyer. 2006 ősze óta így volt ez a magyar helyhatósági és országgyűlési választásokon, és minden közvélemény-kutatás a Fidesz masszív fölényét mutatta 18 éven keresztül, ez azonban már a múlté.
Két közelmúltbeli felmérés tektonikus mozgásokat jelez a magyar politika ezt megelőzően kifejezetten monotonnak tűnő világában. A közhangulat jelentősen a kormány ellen fordul, mivel a magyarok egyre elégedetlenebbek a megélhetési költségek, az érdemtelenül megtollasodott újgazdag elit és a kegyelmi botrány miatt, amelyben a NER szimbolikus figurái is nyakig benne voltak – írja a Politico.
A szerző szerint a hazai politikát másfél évtizede leuraló Orbán az EU-t azzal bőszítette fel a sok-sok illiberális „hatalomtechnikai innováció” mellett, hogy gátlástalanul keresi a háborús bűnös, Vlagyimir Putyin társaságát.
A Rákosi Mátyáshoz hasonlóan békepárti húrokat pengető Orbán szerint a Nyugatnak ki kellene maradnia az ukrajnai háborúból. A magyar miniszterelnök e mellett szívesen hangoztatja Donald Trump nemzeti szuverenitásról szóló mantráit is, bár ez nyilván mást jelent a világ legerősebb országának vezetőjeként kimondva, mint a kínai akkumulátor-gyarmat vezéreként és nem mellesleg egy EU-s tagállam kormányfőjeként.
Egy új korszak hajnalán? A társadalom elérkezett a tűréshatárra
A Medián legfrissebb felmérése szerint a jobbközép Tisza-pártot a közelgő választáson a szavazók 47 százaléka támogatná, a Fideszre viszont csak 36 százalék voksolna. A 11 pontos különbség pedig kívül esik már a hibahatáron. Ez már a második egymást követő felmérése az intézetnek, amely a Tiszát mutatja az élen, és az elmúlt hetekben több más kutatás is jelezte, hogy a Tisza egyértelműen lépéselőnyben van a kormánypárthoz képest. A hazai politikai mezőt kinőve Orbán Viktor sokáig élvezte, és számos esetben túl is tolta a provokatív troll szerepét az európai közélet porondján, de most már egyértelműnek tűnik, hogy több energiát kell fordítania arra, hogy átvegye a tematizációt a belpolitikában, amit Magyar Péter jó pár hónapja ural a közösségi médiumok professzionális használatának és az országban gomba módra szaporodó Tisza-szigeteknek is köszönhetően.
A Politicoban megjelent elemzés szerint a NER-ből való kiábrándulás mögött több tényező áll. A súlyos kegyelmi botrány kapcsán az állampárt kulcsfiguráiról – Novák Katalin államfőről, Varga Judit igazságügyi miniszterről és Balog Zoltán református püspökről, korábbi miniszterről - kiderült, hogy vezető szerepet játszottak egy gyermekotthon pedofil igazgatója segítőjének kegyelemben való részesítésében. Bár a Fidesz már számos botrányt túlélt 2010 óta, ez a mostani alapjaiban rázta meg a pártot. Ebben a képmutatásnak is jelentős szerepe volt, hiszen sokáig a hagyományos családi értékek hangsúlyozására építette az ars poeticáját, miközben az „istentől elrugaszkodott Nyugatot” szapulta reggel, délben meg este.
Egy ilyen botrány nagyobbat tud szólni olyan időszakban, amikor látványosan esik vissza a magyar gazdaság, az infláció pedig szilaj csődörként vágtat, hiába akarja azt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az államszocializmusra jellemző, de már akkor sem működő gazdaságpolitikával és szájkaratéval legyűrni.
A Medián felmérése szerint a felnőtt lakosság 70 százaléka rosszabbul él, mint egy évvel korábban, hiszen hosszú ideje érzik a súlyos gazdasági megszorítást. Közvetlenül a 2022-es választások után hatalmas jóléti megszorításokat hajtott végre az adóemelések mellett az Orbán-kabinet, így próbálva gatyába rázni a költségvetési hiányt. Bár a kormány azt ígérte, hogy „2025 fantasztikus év lesz”, ezek a nagyotmondások már üresen csengenek, miután ugyanezt hajtogatták a tavalyi és az idei évet illetően is, de mégsem sikerült a krízist leküzdeni. Az Európa-bajnok infláció, a gyenge forint és az agresszív közbeszéd egyszerre frusztrálja a magyar társadalom határozott többségét.
Trójai falóként lépett a színre Magyar Péter
Magyar Péter ma már a legfájóbb tüske Orbán Viktor körme alatt – fogalmaz a Politico. A vezető ellenzéki politikus keményen kritizálja a miniszterelnök Moszkvához dörgölőzését és az Európai Unió elárulását. Magyar változtatott azon is, hogy csak a Fidesz használja a nemzeti szimbólumokat: piros-fehér-zöld zászlóval indított közéleti mozgalmat, ami azt is mutatja, hogy nem volt rest a kormánypárttól tanulni. A Tisza Párttá alakult friss mozgalom már júniusban komoly ellenpólust képezett a Fidesz gigantikus gépezetével szemben, hiszen az EP-választáson a szavazatok 29 százalékát bezsebelte, ami egy újszülöttől nem rossz teljesítmény.
Ma már a kormányhoz ezer szállal kötődő olyan közvélemény-kutatók, mint a Nézőpont és a Századvég is kénytelenek elismerni, hogy a Tisza Pártnak jelenleg legalább kétmilliós szavazótábora van, ami ugyanannyi, mint amennyi a Fidesznek volt az uniós választás napján.
„Ez egy teljesen új szint az Orbán-rendszerben, és ez egy teljesen másfajta politikai csatát feltételez. Mostantól Orbán politikáját a hasonló kaliberű tábort képviselő Magyar Péter kijelentéseivel fogják összevetni” – mondta Dull Szabolcs, a Telex korábbi főszerkesztője a Politiconak.
A karaktergyilkoló gépezet csődöt mondott
A 21 Kutatóközpont felmérésének egyik legfontosabb eredménye az volt, hogy Magyar Péterben többen bíznak a magyar gazdasági ügyek terén, mint Orbánban. A miniszterelnök nyilván ki akarja húzni Magyarországot a gazdasági válságból, de ehhez a kormány legújabb, „nemzeti konzultációja” nem tűnik célravezető eszköznek. Abban viszont nagyon bízik a Fidesz, hogy ha az emberek majd úgy érzik, jobban megy a soruk, akkor teljesen megváltozhat a politikai légkör, és Magyar Péter népszerűsége is alábbhagyhat.
Viszont másfél év igen hosszú idő a politikában. Az egykori ellenzéki összefogás 2021 végén egyes felmérésekben befogta a Fideszt, de ettől még hatalmas fölénnyel nyerték Orbánék a 2022-es választást immár zsinórban negyedszer kétharmaddal.
A Nemzeti Együttműködés Rendszerének alapvető pillére a propagandasajtón keresztüli kíméletlen karaktergyilkosság, ami viszont Magyar Péterrel szemben látványosan nem működik eddig – állapítja meg a Politico. Ami elég volt Vona Gábor tönkretételére 2018-ban Terry Black segédletével, és elegendőnek bizonyult Márki-Zay Péterrel szemben is három évvel ezelőtt, akit teljes mértékben összegyurcsányoztak, az mostanra teljesen kontraproduktív lett, hiszen a Tisza Párt támogatottságra hétről-hétre növekedik. A kormánypárti szavazótábor átlagéletkora pedig 11 évvel több, mint a Tiszáé, ami semmi bíztatót nem jelent a Fideszre nézve, amely nevét meghazudtolva ma már alapvetően az alacsonyabb végzettségű emberek szavazataira utazó „gerontopártként” funkcionál, a polgári eszményhez és az értelmiségi attitűdhöz pedig semmi köze nincsen.
Címlapkép: Facebook