Diplomaták, egyetemi tanárok és közigazgatási veteránok után került frissdiplomás vezető a külügyi agytröszt élére
A fennállásának 51. évét ünneplő Magyar Külügyi Intézet élére az intézmény történetében példátlan módon egy frissdiplomás főigazgatót neveztek ki. A szervezet felett diszponáló Orbán Balázs szerint Molnár Dorina főigazgatóként csak a belső munkát koordinálja majd. A korábbi vezetők közül többen is kötődtek a NER-hez, azonban érdemi tapasztalattal rendelkeztek kinevezésükkor.
Ócska propagandának nevezte szeptemberben a miniszterelnök politikai igazgatója, hogy a felügyelete alatt működő Külügyi Intézet vezetője egy fiatal, frissdiplomás MCC-s lesz. Decemberben már a liberális sajtó hergelésének tartotta Orbán Balázs azt, hogy megírták: a 25 éves Molnár Dorina lett az intézmény főigazgatója.
Molnár Dorina a Corvinus Egyetem nemzetközi kapcsolatok szakán diplomázott, majd elvégezte az Orbán Balázs által vezetett, közpénzmilliárdokkal kitömött Matthias Corvinus Collegium Női Közéleti Vezetőképzőjét. Eddig a kormánypártokhoz köthető EuroAtlantic Tanácsadó és Befektetési Zrt.-nél dolgozott üzletfejlesztési menedzserként.
Az EuroAtlantic Tanácsadó és Befektetési Zrt.-t 2021-ben alapították és ugyanarra az óbudai címre van bejegyezve, mint a hasonló nevű Kft., amelyet Fellegi Tamás egykori fideszes miniszter családi vállalkozásaként tartanak számon. Tízmilliós nagyságrendben nyertek állami megbízásokat az elmúlt években - adtak tanácsokat az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak és az Átlátszó írása alapján a Miniszterelnökségnek is.
Orbán Balázs azzal védekezett Molnár kinevezése után, hogy a 25 éves vezető csak az operatív feladatokért felel majd, a szakmai munkát továbbra is sokat látott szakemberek végzik.
"Úgy tesznek, mintha egy belső átalakítás után nyeretlen kétévesek vezetnék a Magyar Külügyi Intézetet. A valóság ezzel szemben az, hogy az Intézet történetében először egy három tagból álló igazgatóság alakul, amely egy Harvardon doktorált és egy ELTE-n doktorált kutatóból, aki a nemzetközi kapcsolatok szakértője, valamint az egyik legtapasztaltabb magyar diplomatából áll, aki történetesen korábban az Intézetet is vezette."
- írta a Facebookon a sajtóhírekre reagálva a miniszterelnök politikai igazgatója.
A Magyar Külügyi Intézet a Magyar Állam tulajdonában álló, kutatóintézeti és agytröszt feladatokat ellátó nonprofit gazdasági társaság. A kormányfő tágabb munkakörnyezetébe tartozik, tulajdonosi joggyakorlói feladatait és jogköreit a miniszterelnök politikai igazgatója látja el. Az intézet honlapján a magyar külpolitikai közbeszéd alakítójaként definiálja magát. 2023-ban a Külügyi és Külgazdasági Intézetből lett a kormány döntése után Magyar Külügyi Intézet. Ezt a döntést azzal magyarázták, hogy
"A megújulás célja, hogy az intézet hatékonyabban támogathassa a miniszterelnök külpolitikai stratégiai döntéshozatali munkáját, és megerősítse eddig is végzett tevékenységeit: az akadémiai világ és a nemzetközi agytrösztök információinak becsatornázását, illetve a magyar külpolitika alapvetéseinek szélesebb és szakmai közeggel való megismertetését, valamint a nyilvánossággal való aktív kommunikációt a nemzetközi eseményekről."
Molnár Dorina Schőberl Márton vezérigazgatót váltotta, aki másodjára 2022 áprilisától vezette az időközben megújuláson áteső intézetet. Nyilvánosan elérhető önéletrajza alapján közigazgatási szakvizsgát a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tett, a Pázmányon kommunikációból diplomázott és történelemből abszolvált. Dolgozott ügyfélszolgálati munkatársként, majd osztályvezetőként helyezkedett el az akkor Fellegi Tamás vezette Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnál. A miniszterváltás után is maradt a posztján, egészen 2014 végéig, amikor először nevezték ki a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezetőjévé. 2018-ban már helyettes államtitkára volt a Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztériumnak.
Schőberl átmenetinek mondható 2018-2022-ig tartó távozása alatt Ugrósdy Márton vezette az Intézetet. Ugrósdy jelenleg a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára, a kormany.hu alapján Orbán Balázs irodáját vezeti 2022 óta. Előtte a Külügyi és Külgazdasági Intézetben dolgozott hét éven át, 2018 és 2022 között igazgatóként. 2016 óta a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója, ahol elsősorban az angol nyelvű Közgazdálkodás és közpolitika mesterszak programjában vezetett kurzusokat. Politikatudományi diplomáját 2009-ben az ELTE-n, doktori fokozatát 2021-ben a Corvinuson szerezte meg.
A Magyar Külügyi Intézet 2023-ban ünnepelte 50. évfordulóját. Korábbi vezetői nem kötődtek ennyire szorosan az államhoz. 2011-ben például Zákonyi Botond kisebbségpolitikai szakértő, volt brüsszeli diplomata vette át a Magyar Külügyi Intézet vezetését Magyarics Tamás amerikanisztikaprofesszortól, aki több évtizedes tapasztalatszerzés után került az intézet élére.
Azt még nem tudni, hogy az Orbán Balázs által emlegetett, új háromtagú igazgatóság a 25 éves Molnár Dorina felügyelete alatt fog-e működni, vagy tőle függetlenül. A Külügyi Intézet 2024 júliusi szervezeti ábrája alapján valóban arról lehet szó, amit az '56-os szabadságharc emlékét gyalázó Orbán állított, azaz Molnár csupán végrehajtó lehet az operatív feladatokkal kapcsolatban. Az intézet honlapján nincsen erre vonatkozó információ, ezért kérdéseinkkel a Magyar Külügyi Intézethez fordultunk.