Rogánt már nem lehet csak úgy lehúzni az amerikai szankciós listáról
Már 2021-ben attól tartott Szijjártó Péter, hogy kormánytagok kerülnek az amerikai szankciós listára. A volt és a leendő amerikai nagykövet a Fideszhez hasonlóan szégyennek tartja Rogán korrupció miatti büntetését. A szankció visszavonásához a miniszternek úgy kellene bizonyítania az ártatlanságát, hogy az amerikai pénzügyminisztérium minden hozzá köthető pénzmozgást nyomon tud követni.
Teljes körű feketelistára került Rogán Antal a Transparency International Magyarország jogi igazgatója szerint azzal, hogy a Magnyitszkij-törvény alapján szankcionálták. Ligeti Miklós a Népszavának beszélt arról, hogy az Egyesült Államok mostani intézkedése jóval keményebb, mint a 2014-es kitiltási botrány, ahol többek között Vida Ildikó akkori NAV-elnököt sújtották beutazási tilalommal.
Ligeti szerint most zárolják az érintett USA-beli vagyonát, ez üzletkötési-kereskedelmi tilalmat is jelent, de adódik a kérdés, hogy mi lesz azokkal a kormányzati szervekkel és lobbicsoportokkal, amelyek az Egyesült Államokban működnek.
A jogász feltűnőnek nevezte, hogy Washington azután lépett, hogy az Orbán-kormány ismét elindította volna a Rogán Antal körének tízmilliárdokat hozó letelepedési kötvényprogramot vendégbefektetői vízumként. A vagyonos kínaiak EU-ba jutását segítő konstrukció Liget szerint valószínűleg a Kínával szemben fellépő Donald Trumpnak sem a kedvére való.
A megválasztott amerikai elnök szerinte nem teheti meg, hogy beiktatását követően Rogán Antalt csak úgy lehúzza a szankciós listáról. Egyrészt nem tudja csak úgy eltörölni a Magnyitszkij-törvénybe foglalt bizonyítási kötelezettséget, azaz azt a passzust amely alapján Orbán Viktor jobbkeze csak azt követően kerülhet le a listáról, hogy bizonyította ártatlanságát. Másrészt Donald Trumpnak rendkívül kínos lenne azzal kezdenie elnökségét, hogy átnyúl az államapparátus feje felett.
A volt és a leendő nagykövet szégyennek tartja a döntést
Az Egyesült Államok korábbi magyarországi nagykövete szégyenletesnek nevezte azt, hogy Rogán Antalt szankciós listára helyezték. A Trump előző elnöki ciklusa végével távozó David Cornstein a közmédiának azt mondta, hogy a jelenlegi amerikai adminisztráció még az utolsó órákban is ellenségesen kezeli Magyarországot.
Cornstein a Magyar Nemzet írása alapján arról nem beszélt, hogy Rogánt lehúzhatják-e a listáról Trump január 20-i beiktatása után és, ha igen, akkor milyen feltételekkel. Azt hangsúlyozta, hogy véleménye szerint a magyar-amerikai együttműködés hamarosan ismét eredményes lesz.
Bryan E. Leib a fideszes politikusokhoz hasonlóan politikai indíttatásúnak nevezte Rogán Antal korrupció miatti megbüntetését. A kormánysajtó által a jelenlegi nagykövet utódjaként emlegetett republikánus is csak arról írt, hogy a magyar-amerikai kapcsolatok Trump beiktatása után visszatérnek az "aranykorba", de azt nem említette, hogy le is vennék Rogánt a szankciós listáról.
Leib egyébként szorosan kapcsolódik a milliárdokból működő Alapjogokért Központhoz, amelynek vezető kutatója. A 24.hu írt arról, hogy X-profilja és Linkedin-profilja szerint a magyar kormányhoz kötődő Alapjogokért Központ főmunkatársa. Az Alapjogokért Központ Facebook-oldalán októberben megjelent egyik posztban a szervezet vezető kutatójaként hivatkoznak rá: a szervezet szerint kutatójuk (a magyar belügyekbe külföldiként beavatkozva) éppen Magyar Pétert vádolja hazugságok terjesztésével.
Már korábban is tartottak a korrupció miatti büntetésektől
Az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága is vizsgálja majd azt, hogy Rogán Antalt gyakorlatilag kitiltották az Egyesült Államokból. Sas Zoltán, a testület elnöke Facebookon írt arról, hogy a jövő heti ülésen kér tájékoztatást a szolgálatoktól azzal kapcsolatban, hogy a polgári titkosszolgálatokat felügyelő minisztert szankciós listára tették.
Szijjártó Péter külügyminiszter már 2021-ben attól tartott, hogy Orbán Viktor is felkerühet arra a listára, amire most Rogánt tették fel. Ő akkor azt vizionálta, hogy a 2022-es parlamenti választások előtt élesítik majd a törvényt a magyar kormány tagjaival szemben.
Akkor a Financial Timesnak arról beszélt Szijártó, hogy már érzékelték az esetleges szankciókat megelőző előkészületeket és mindent elkövetnek, hogy a lépést egyensúlyozzák.
2018-ban a Magnyitszkij-törvény alapján a Frontiers of Freedom nevű szervezet tett bejelentést Orbán Viktor, valamint családtagjai és miniszterei ellen. Radványi K. Miklós, az amerikai szervezet elnökhelyettese akkor arról beszélt, hogy az amerikai pénzügyminisztériumnak van egy speciális osztálya, amely bármilyen pénzmozgást le tud követni a világban.
Fotó: Facebook/Orbán Viktor