Ma 11:50

Vádat emeltek az MNV volt főigazgatója ellen egy 2,5 milliárd forintos ügyben

Vádat emeltek az MNV volt főigazgatója ellen egy 2,5 milliárd forintos ügyben

Különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt emelt vádat a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) korábbi főigazgatója és további öt érintett ellen. Az ügy középpontjában egy 2014-ben nyújtott, több mint nyolcmillió eurós kölcsön áll, amelyből végül 2,5 milliárd forintos kár keletkezett.

A vádirat szerint egy, az MNV által alapított és teljes egészében állami tulajdonban lévő gazdasági társaság igazgatósága 2014 nyarán döntött egy 8,15 millió eurós kölcsön folyósításáról egy többségi állami tulajdonú romániai vállalat számára. Az ügyészség szerint a döntés előkészítése súlyos hiányosságokkal történt: az igazgatósági tagok a szerződésre vonatkozó előterjesztést csak az esti órákban kapták meg, majd másnap reggel egyhangúlag jóváhagyták azt.

A nyomozás megállapította, hogy a kölcsönt nyújtó társaság saját vagyongazdálkodási stratégiája alapján nem is adhatott volna ilyen hitelt. Az előterjesztéshez nem csatoltak olyan dokumentumokat, amelyek alapján a hitelfelvevő pénzügyi helyzete vagy a beruházás megtérülése érdemben vizsgálható lett volna.

Az ügyészség szerint a kölcsön jóváhagyását megelőzően sem hitelképességi vizsgálat, sem kockázatelemzés, sem fedezetértékelés nem készült. Bár a szerződés tartalmazott biztosítékokra vonatkozó utalásokat, azok részletei hiányoztak, és a megjelölt fedezetek sem voltak egyértelműen meghatározva. A kölcsön ennek ellenére hatályba lépett.

A vádirat alapján a kölcsön előkészítését és előterjesztését az MNV akkori főigazgatója kezdeményezte, aki a szerződés tartalmát is jóváhagyta.

A finanszírozás célja egy romániai naperőmű-beruházás megvalósítása lett volna, a projekt azonban végül meghiúsult. A kölcsönt felvevő vállalat időközben felszámolás alá került, így a kölcsön összege nem térült meg. Az ügyészség szerint az államot összesen mintegy 2,5 milliárd forintos kár érte.

A főügyészség összesen hat személy ellen emelt vádat: az igazgatóság három tagja, a kölcsönt nyújtó cég vezetője, a hitelt igénylő vállalat ügyvezetője, valamint az MNV egykori főigazgatója ellen. Az ügyben a Kecskeméti Törvényszék hoz majd döntést.

 

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak