Katar megfenyegette Brüsszelt, hogy leállítják a cseppfolyósított földgáz exportját az EU-ba
A világ harmadik legnagyobb LNG-exportőre az Európai Unióba irányuló szállítások leállítását helyezte kilátásba, miután az EU egyik új irányelve szigorú környezetvédelmi és emberi jogi követelményeket támasztana a katari cégekkel szemben, amit Dohában nem fogadnak el.

Súlyos fenyegetést kapott Brüsszel, ami az egész európai gázellátást veszélybe sodorhatja. Katar ugyanis belengette, hogy leállítják a cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítását, ha az EU nem módosít az új ESG-jelentési szabványain, amely a kényszermunka és a környezeti károk ellen lépne fel.
Katar nevében Saad al-Kaabi energiaügyi miniszter írt levelet a belga kormánynak, amelyben az áll: ha nem történik változás a megszabott irányelveket tekintve, akkor
„Katar állam és a QatarEnergy kénytelen lesz komolyan megfontolni az EU-n kívüli alternatív piacokat LNG és egyéb termékeink számára, amelyek stabilabb és barátságosabb üzleti környezetet kínálnak”.
Katar nem most először hívja fel a figyelmet a szerintük igencsak problémás intézkedésre, hiszen a pénzügyminiszter már az idei év januárjában tartott Világgazdasági Fórumon is kifogásolta az Európai Unió új ESG-jelentési szabványait, amelyek szerinte tisztességtelen versenyhelyzetet teremtenek. A szabályozás olyan szigorú követelményeket tartalmaz például, mint az ellátási láncok teljes átvizsgálása vagy 2050-ig a nettó zéró kibocsátás elérése. Akkor azt is közölték, milyen nehézségeket okoz a vállalatoknak a két előírt irányelv.
Egyrészt az előírt átvilágítás egy több ezer beszállítóból álló láncra vonatkozna, ami a miniszter szerint akár 100 ezer cég ellenőrzését is jelenthetné. Illetve 2050-re megkövetelné a zéró kibocsátás elérését, ami egy szénhidrogénekre alapuló energiaóriás esetében finoman szólva is nehezen kivitelezhető lenne – írja a Portfolio.
Ez pedig elég nagy probléma, mert Katar a világ harmadik legnagyobb LNG-exportőre az Egyesült Államok és Ausztrália után, emiatt pedig az unióba is igencsak nagy mennyiséget szállítanak: az orosz-ukrán háború 2022-es kitörése óta Európa LNG-importjának a 12-14 százalékát Katartól szerzi be. Ráadásul Katar mellett az EU legnagyobb LNG beszállítójával is gondok vannak: Trump a beiktatása után ugyanis több olyan elnöki rendeletet is aláírt, amelynek a célja az olaj- és gázkitermelések fokozása a környezetvédelem kárára.
Az unió nagyon súlyos büntetéssel kívánja betartatni a szóban forgó szabályt, ugyanis az érintett vállalatok az éves globális árbevételük akár öt százalékát is kifizethetik majd büntetésképpen. Brüsszel ugyan már korábban javaslatot tett némi enyhítésre, például arra, hogy egy évvel halasszák el a bevezetést vagy hogy korlátozzák az ellátási láncban az ellenőrzéseket, de Katar szerint ez még mindig nem elég.
Az energiaügyi miniszter arra is kitért a levelében: „sem Katar állam, sem a QatarEnergy nem tervezi a nettó nulla kibocsátás elérését a közeljövőben”. A levél szerint Katar arra is javaslatot tett, hogy a klímaátállási törvényekre vonatkozó irányelvek egy az egyben törlésre kerüljenek.
Fotó: YouTube / Al Jazeera