Ma 11:16

Európa Tanács: Függessze fel a magyar országgyűlés a jogtipró törvénytervezet!

Európa Tanács: Függessze fel a magyar országgyűlés a jogtipró törvénytervezet!

A testület szerint a magyar kormánynak köteles biztosítani a véleménynyilvánítás szabadságát, valamint az információhoz való hozzáférés és annak továbbadásának jogát.

Egy héttel ezelőtt Halász János kormánypárti képviselő „A közélet átláthatóságáról” címmel nyújtotta be azt a törvénycsomagot, amely sokak értelmezése szerint öles lépést jelent Magyarország számára a putyini út felé. A javaslatról kedden vitázik az Országgyűlés, akár már a héten is elfogadhatják a törvényt. 

Eerik-Niiles Kross és George Papandreou, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének (PACE) magyarországi ellenőrzéséért felelős társelőadói az alábbi nyilatkozattal reagáltak hétfőn a „közélet átláthatóságáról” szóló fideszes törvénytervezettel kapcsolatban:

„A jelenlegi formájában előterjesztett törvényjavaslat lehetetlenné tenné a civil társadalmi szervezetek és a független médiumok működését, sőt létezését is. Indokolatlan és aránytalan támadást jelent a magyar állampolgárok gyülekezési és véleménynyilvánítási szabadsága ellen. A javaslat elfogadása sértené Magyarország nemzetközi kötelezettségvállalásait az emberi jogok és alapvető szabadságok tekintetében.”

Az észt és görög tisztviselő szerint a „törvényjavaslat felhatalmazná a kormányt arra, hogy korlátozásokat vezessen be egyesületek és médiumok ellen, homályos és pontosan meg nem határozott indokokra hivatkozva, amelyek csődbe vihetik vagy bezárásra kényszeríthetik ezeket. Emellett nem biztosít elegendő garanciát az önkényes alkalmazás ellen” – írja a 444.

„Ezért felszólítjuk a magyar Országgyűlést, hogy függessze fel a törvénytervezet tárgyalását, és kötelezze el magát egy átfogó és inkluzív felülvizsgálati folyamat mellett, beleértve a Velencei Bizottság véleményének kikérését is.”

Jogilag azt sem látják megalapozottnak, hogy az Orbán-kormány a törvényjavaslatot az Egyesült Államok Külföldi Ügynökök Regisztrációs törvényéhez méregeti. „Ahogy azt a Reykjavíki Demokrácia-elvek is hangsúlyozzák, a magyar kormány – mint az Európa Tanács tagja – köteles biztosítani a véleménynyilvánítás szabadságát, valamint az információhoz való hozzáférés és annak továbbadásának jogát. A szabad, független és sokszínű média, valamint a civil társadalom a demokratikus társadalom alapkövei” - olvasható a közleményben.

Címlapkép: Facebook

 

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak