Tegnap 17:05

Németh Zsolt szerint a Fidesz nem ukránellenes, Trump pedig kudarcot vallott

Németh Zsolt szerint a Fidesz nem ukránellenes, Trump pedig kudarcot vallott

Elkezdődött az erdélyi Tusnádfürdőn a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, közismertebb nevén Tusványos, amit Németh Zsolt nyitott meg. Az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke beszédét azzal kezdte, hogy elmagyarázta, a Ránk számíthatsz jelszóban „a ránk az egy többes szám első személy”, majd azzal folytatta, hogy először azt szeretné megkérdezni, „kik vagyunk mi”, utána pedig azt, hogy „kik nem vagyunk”. A kérdés költői maradt, Németh ugyanis inkább elmondta a válaszát az önmaga által feltett kérdésre.

A politikus szerint a kormánypárti közösség a szuverenista öndefiníció mellett megtalálható egy demokrata meghatározás is. Egy műhelyként jellemezte a politikai csoportot, majd arról beszélt, hogy a tavalyi Orbán-beszédben meghirdetett stratégia is nagyban indokolja, hogy miért kell megválaszolni ezeket a kérdéseket.
„Demokraták vagyunk, 1989-től errefelé ez nem változott.” – jelentette ki Németh. A politikus arról is beszélt, szerinte a szuverenista és a demokrata szinonímái egymásnak, a hangsúly pedig azon van, hogy az „illetéktelen külső beavatkozásokat” elkerüljék, legyen az akár keleti, akár nyugati kísérlet. Szerinte „végső soron így jutottak el a patrióta öndefinícióhoz, ami magyarázata szerint hozzáteszi a demokrata és szuverenista öndefiníció mellé azokat, amiket még fontosnak tartottak: „az identitásunkat, a hazánkat”.

Ezután azzal folytatta: „Kik nem vagyunk?” „Egy kiélezett kommunikációs időszak előtt állunk, egy választási év előtt állunk, és nem hagyjuk, hogy különféle bélyegeket ránk ragasszanak” – kezdte Németh, majd olyan kijelentéseket kezdett sorolni, ami szembemegy mindennel, amit az elmúlt időszakban a Fidesz kommunikált.

Németh szerint a Fidesz közössége nem Európa-ellenes, csak másképpen Európa-pártiak. Szerinte a kormánypárti közeg a nemzetek Európájában gondolkodik. Állítása szerint a kormánypárt nem ukránellenes, ám szerinte a kisebbségi jogok csorbítása után nem lehet „jószomszédi viszonyt” létesíteni. 

Németh kiemelte, a Fidesz nem szélsőséges, hanem szókimondó, ugyanakkor meglátása szerint törekednek a párbeszédre. 

Németh Zsolt azzal folytatta, hogy „egy bizonytalan korszak kapujában vagyunk”, és „ezért is van annak nagy jelentősége, hogy kire lehet számítani”. Ezen a ponton megköszönte a lelkészeknek, „hogy fölhívták a figyelmet arra, hogy mindenek előtt az Úristenre támaszkodjunk”. Majd miután közölte, hogy nem ukránellenesek, és hogy Oroszország az agresszor, a Fidesz alapítótagja jelezte: 

„Az első kihívás, amire szeretném felhívni a figyelmet, az a bizonyos Trump-tornádó, ami végigsöpör a világon.”

A politikus szerint a Trump-tornádó nem hagy érintetlenül egyetlen szegletet sem, legfőbb eszköze pedig a vámtarifa-diplomácia. Az amerikai hegemónia megerősödésével szembe kell nézni, a szövetségesi és különösen a védelmi vállalások teljesítése megkerülhetetlen lesz – akár szeretjük a fegyvereket, akár nem. Fontos, hogy Európa és Magyarország gazdasági megállapodást tudjon kötni ezzel a világot végigsöprő erővel.

Németh második kihívásként említi az orosz–ukrán háborút, ahol Trump „sajnálatos módon” kudarcot vallott, ugyanakkor „az orosz felelősség teljesen egyértelművé vált” a háború elhúzódásáért. Várhatóan engedmények helyett „sokkal offenzívebb fellépésre” kerül sor a közeljövőben.

Romániával kapcsolatban azt mondta, hogy az egy bonyolult ország. „Érdemes az erdélyi magyarságnak a véleményére ebben a bonyolult országban hangsúlyosan odafigyelni minden politikai tényezőnek, beleértve a magyar kormánynak is” – mondta Németh Zsolt, azzal folytatva ezután, hogy „Magyarország nyitott az elmélyült együttműködésre Romániával”.

Megnyitó beszédét azzal zárta, hogy „a negyedik kihívás a nemzetpolitika”, majd elmagyarázta, hogy „a nemzetpolitika egy olyan háromszög, amiben Magyarországnak, a szomszédos országnak és az ott élő legitim kisebbségi szervezeteknek a háromszöge mindegyik oldalán gyümölcsöző, nyereséges és jó viszonynak kell lennie ahhoz, hogy elérjük az optimális nemzetpolitikai helyzetet”.


 

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre