Ma 15:29

Két évig bírta: lemondott a brit miniszterelnök, Keir Starmer

Két évig bírta: lemondott a brit miniszterelnök, Keir Starmer

Tíz év alatt a hetedik miniszterelnök jön Nagy-Britanniában. Ahogy sejthető volt, Keir Starmer távozik hivatalából. Utódát, aki minden bizonnyal Andy Burnham, Manchester polgármestere lesz, várhatóan még a parlament július végén kezdődő nyári szünete előtt megválasztják.

Keir Starmer a brit miniszterelnöki hivatal, a Downing Street 10. előtt jelentette be távozását. A politikus élete legbüszkébb pillanatának nevezte a Munkáspárt 2024-es választási győzelmének napját. Sorsa múlt héten végképp megpecsételődött, egyik pártbeli riválisa, Andy Burnham manchesteri polgármester ugyanis parlamenti mandátumot szerzett egy időközi választáson, így elhárult az akadály az elől, hogy bejelentkezzen a kormányfői posztra. Az „Észak királyaként” is emlegetett Burnham jelenleg a legnépszerűbb brit politikus, aki erős ellenpólusa a londoni pártvezetésnek. Fő riválisa egykori egészségügyi minisztere, Wes Streeting lehet, aki már korábban jelezte: kellő támogatottsága van Starmer leváltásához.

Starmer 2024 júliusában, 400 mandátumot meghaladó többséggel vette át a hatalmat, de legfőbb ígéretét, a gazdaság felpörgetését nem tudta beváltani – 2026 első negyedévében a brit GDP csupán 0,8%-kal nőtt. Emellett a bevándorláspolitikája miatt is folyamatos támadások érték a radikális jobboldali Reform UK és az új Restore Britain párt részéről. Utódjának három éve maradt arra, hogy visszaszerezze a választók bizalmát, és behozza a közvélemény-kutatásokat stabilan vezető Nigel Farage-féle Reform UK előnyét.

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre