Sztrájkba léptek a cseh közmédia dolgozói
Huszonnégy órás sztrájkot tartanak hétfőn a cseh közszolgálati média dolgozói, miután Andrej Babiš kormánya olyan finanszírozási átalakítást készít elő, amely a Czech Television és a Czech Radio szerint súlyosan veszélyeztetheti a közmédia függetlenségét.

Huszonnégy órás sztrájkot tartanak hétfőn a cseh közszolgálati média dolgozói, miután Andrej Babiš kormánya olyan finanszírozási átalakítást készít elő, amely a Czech Television és a Czech Radio szerint súlyosan veszélyeztetheti a közmédia függetlenségét.
A Guardian prágai tudósítása szerint a cseh közmédia több ezer alkalmazottja csatlakozott a munkabeszüntetéshez, a tiltakozók szerint a kormány érdemi egyeztetés nélkül nyúlna hozzá a közmédia finanszírozásához, és nem ad garanciákat arra, hogy a szerkesztőségi függetlenség érintetlen marad. A Babiš-kabinet múlt héten hagyta jóvá azt a törvényjavaslatot, amely megszüntetné a jelenlegi előfizetési díjas rendszert, a Cseh Televízió és Rádió működésését a továbbiakban az éves állami költségvetésből finanszíroznák a mostaninál kevesebb pénzből.
A közmédiumok vezetői úgy kalkulálnak, hogy a két csatorna nagyjából annyi pénzből gazdálkodhatna, mint 2008-ban, ami elbocsátásokhoz és az előállított tartalom csökkentéséhez vezet majd.
A közmédia munkatársai attól tartanak, hogy a költségvetési finanszírozás, amelyről a végső szót a mindenkori kormány mondja ki, kiszolgáltatottabbá teheti a közmédiát a politikának. Pavla Kubálková, a televízió sztrájkbizottságának tagja szerint sokan emlékeznek még az 1989 előtti időkre, amikor politikusok döntötték el, mi kerülhet adásba.
A félelmeket csak erősítette Josef Nerušil, a kormánykoalícióhoz tartozó szélsőjobboldali SPD képviselőjének nyilatkozata, a politikus arról beszélt, hogy a finanszírozási modell megváltoztatása után meg kellene azt is vitatni, hogy milyen tartalmakat sugározzanak a közszolgálati médiumok. Azt is mondta, nemcsak a pénzügyi, hanem a tartalmi oldalt is ellenőrizni kellene.
A cseh kormány tagadja, hogy a valódi célja a politikai befolyásszerzés. Oto Klempíř kulturális miniszter szerint a közmédia jogi státusza, irányítási rendszere és szerkesztőségi szabadsága nem változna, csupán a finanszírozás módja alakulna át. Babiš miniszterelnök szintén azt hangoztatja, hogy a reform kizárólag a takarékosabb, hatékonyabb működésről szól.
Az ellenzék és több nemzetközi szervezet viszont attól tart, hogy a cseh kormány a szlovák mintát követi, ahol tavaly megszüntették az addigi közszolgálati műsorszolgáltatót.
Fotó: Irzohlas.cz / Facebook





