2024.11.12. 19:17

Nincs itt kérem semmi látnivaló, az adatok önmagukért beszélnek?

Kontroll.hu
Kontroll.hu
Nincs itt kérem semmi látnivaló, az adatok önmagukért beszélnek?

A kormánypropaganda gyenge összeesküvés-elméletének tartják a közvélemény-kutatók azt a felvetést, hogy rendszeres egyeztetés után időzítve mutatnák be a Tisza Párt támogatottságának növekedését.

Új magyarázatot talált a Magyar Nemzet a Tisza Párt népszerűségére. A kormányközeli napilap szerint a baloldali kutató cégek manipulációs kerekasztalt hoztak létre azzal a szándékkal, hogy félrevezessék a közvéleményt. Rendszeresen egyeztetnek, hogy a torzított méréseiket előre eltervezett ütemben publikálják.

A Závech Research mérése szerint októberben a biztos szavazók körében a Fidesz támogatottsága 39 százalékon, a Tisza 35 százalékon állt, mellettük a DK és a Mi Hazánk érte el a parlamenti bejutási küszöböt. 

„Szociológusként, közvélemény-kutatóként a valóság megismerésére szerződtem. Három és fél évtizede az adatok, a tények világában élek, felméréseket készítek és elemzek. Összeesküvés-elméletekkel, pártpolitika szolgálatában álló propagandatermékekkel, kampánystábok által kitalált mesékkel nem foglalkozom, így ezt a mostani virtuális történetet sem tudom értelmezni. Hogyan is tudnám, hiszen nincs köze a valósághoz” – mondta Závech Tibor, az intézet ügyvezető igazgatója a kontroll.hu-nak. 

A Republicon Intézet november elején tett közzé adatokat, ők a biztos szavazó pártválasztók körében 1 százalékpontos előnyt mértek a Fidesz javára.

„Az ember nem szívesen foglalkozik alacsony színvonalú összeesküvés-elméletekkel. Ezekkel az urakkal, akiket felsorol a Magyar Nemzet elnevezésű szennylap, soha nem ültem együtt egy asztalnál” – mondta Horn Gábor a Kontrollnak.

„Külön-külön ismerem őket, Hahn Endrét már ötven éve, mivel a testvére a barátom, így természetesen beszélgetünk. Závecz Tibort gyakran meghívjuk rendezvényeinkre, mint elemzőt, vele is találkozom, Róna Dániellel televízióban szerepeltünk együtt. Sem a New Yorki üzenetekről, sem másról nem esett szó, a cikk szemen szedett hazugságokat ír” - tette hozzá.

A Republikon Alapítvány Kuratóriumi elnöke szerint a cikkben felsorolt intézetek adatai nemcsak a közpénzből működő cégek adataihoz képest mutatnak más eredményt, hanem egymáshoz képest is. Ezt a jelenséget a különböző módszertanokkal és a vizsgálatok eltérő időpontjaival magyarázta.

Úgy véli, hogy a politikai impulzusoknak rövid távon nagy szerepe van a válaszadásokban, ugyanakkor hozzátette, hogy az elemzéseknek inkább a hosszú távú tendenciáit érdemes figyelni. Több hónap eredményeinek összehasonlításából az látszik, hogy a Tisza Párt erősödik, a Fidesz pedig stagnál. 

A 21 Kutatóközpont október 23-án hozta nyilvánosságra a Partizán megbízásából készült felmérését, ebben a biztos pártválasztók körében 2 százalékponttal, azaz hibahatáron belüli előnnyel vezetett a Tisza Párt a kormánypárttal szemben.

„Nincsenek megbeszélések, az eredményeinket szakmai standardok alapján tesszük közzé, ez csak a szokásos összeesküvés- elmélet gyártás, abból is a gyengébb fajta. A kormánypropagandának kényelmetlen tény, hogy a Tisza Párt szavazótábora megközelítette a Fideszét, és ezt úgy próbálják kezelni, hogy a közvélemény-kutató intézetek hitelességét aláássák” – reagált Róna Dániel a 21  Kutatóközpont igazgatója.

A Magyar Nemzet cikke felsorolja a 21 Kutatóközpont honlapján található nemzetközi projekteket is, azzal a felütéssel, hogy árulkodó az intézet finanszírozása.

„Átláthatóan működünk, a honlapunkon az összes nemzetközi pályázat elérhető. Ezek nem támogatások, miután jelentkeztünk, az Európai Bizottság, valamint az NGO-k úgy döntöttek, hogy bennünket bíznak meg különböző feladatokkal. Ezeket a pénzeket nem pártpreferencia mérésekre használjuk fel, hanem a honlapunkon feltüntetett munkáért kapjuk” – mondta a Róna Dániel, és hozzátette, hogy exportból bevételt szerezni nem bűn, akkor sem, ha ipari cikkeket árulnak, és akkor sem, ha szellemi terméket.

„Nemzetközi kutatások részesei vagyunk, Az Európai Bizottság megbízásából visegrádi partnercégekkel gyűjtöttünk adatokat például a Covid-19 járvány kezelésével kapcsolatban, a gazdasági válságkezelésről, és ezeknek a kutatásoknak az eredményeit be is mutattuk. Most éppen a lakhatás, a környezetvédelem és a fűtés témakörében vizsgálódunk - tette hozzá.

A legfrissebb pártpreferenciát is tartalmazó kutatást a Medián tette közzé november elején, a HVG megbízásából készült vizsgálatban a biztos pártválasztók körében már hét százalékpontos előnyt mértek a Tisza párt javára a Fidesszel szemben.

„Szemen szedett hazugság ez az összeesküvés-elmélet, és végtelenül aljas. Már több éve elkezdték a „baloldalizást”, van, aki ezt vállalja, én nem tekintettem magam annak, de ha azt tenném, ahhoz sem lenne senkinek köze. Ez valójában egy konkurens cég stigmatizálása, mert egyébként a baloldaliság nem egy negatív fogalom, csak a Fidesz azzá tette” - mondta Hahn Endre.

A Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet ügyvezető igazgatója szerint, ha létezne is a cikkben említett kerekasztal, az sem jelentene problémát. 

Úgy fogalmazott, a szóban forgó intézetek inkább versenytársak, mint partnerek, a szakma képképviselőinek közötti együttműködési kísérletek nem jártak eddig sikerrel.

„A Medián eddigi 35 éves működése során a nyilvánosság számára készült politikai kutatásokban mindig részrehajlás nélkül, befolyásoktól mentes szakszerű vizsgálatokat készített, ezt még a jobboldalon is elismerték. Úgy látszik, amikor rosszak a számok, akkor elkezdik a hiteltelenítést. Amikor kihoztuk azt, hogy magasan vezet a Fidesz, akkor nem voltak megsértődve” – mondta Hahn Endre.

Mindeközben a kormánypropagandában rendszeresen hiteles forrásként közölt Századvég és Nézőpont Intézet, valamint a szintén folyamatosan állami megrendelésekből élő Real-PR 93.Kft. október végén egyöntetűen 9-10 százalékos Fidesz fölényt mért a választási részvételüket biztosra, vagy valószínűre ígérő lakosság körében.

Címlapkép: Pixabay

 

Kapcsolódó tartalmak