2024.11.28. 20:12

Chikán Attila: Akkumulátorgyárakkal nem lehet jövőt építeni

Chikán Attila: Akkumulátorgyárakkal nem lehet jövőt építeni

Ha nem is messiást várt, de nagyon bízott a Fideszben, ezért csatlakozott az első Orbán-kormányhoz - mondta el Chikán Attila közgazdász a kontroll.hu KÉRI KÉRDI című műsorában. A Kéri László politológussal folytatott beszélgetés során kiderült az is, hogy a volt gazdasági miniszter kritikusan viszonyul a jelenlegi gazdaságpolitikához. Az egyetemi tanár a rendszerváltásról, a szabadpiac kialakulásának történetéről és a jelenlegi kormány gazdaságpolitikájáról is beszélt a műsorban.

A Rajk Szakkollégium alapítója és a Budapesti Corvinus Egyetem egykori rektora szerint a közgazdászok és a politikusok is túlértékelték magukat a rendszerváltáskor: sokan azt hitték, hogy sokkal könnyebb lesz véghez vinni a gazdasági változtatásokat, mint ahogy az történt. Úgy látja, hogy
az időszakot megelőző reformok nem voltak egyértelműek, és amikor eljött a szabadpiaci gazdálkodás lehetősége, az ország nem tudott megfelelően élni a lehetőséggel.

Chikán Attila szomorúnak tartja, hogy a rövidtávú politikai érdekek általában felülírták a hosszútávú gazdasági érdekeket, ennek pedig az lett az eredménye, hogy a magyar gazdaság azóta is állandó tűzoltásban él. Kitért arra is, hogy a hivatalos kormányzati kommunikáció folyamatosan azt hangsúlyozza, hogy az
ország fejlődik, ami önmagában igaz. Ugyanis azt nem lehet mondani, hogy rosszabbul élünk, mint korábban, de szerinte azokhoz a lehetőségekhez képest, amiket ki kellett volna, és ki kellene használni, fényévnyi távolságban van a gazdaság.

Úgy fogalmazott: a versenyképesség hosszú távon meghatározza az ország jelenét, és ha valaki folyamatosan lemarad a többiekhez képest, akkor nem állíthatja magáról, hogy jól teljesít.

„Az utóbbi időben olyan irányokat vettünk, amik valószínűleg nem a fenntartható versenyképesség irányába visznek, akkumulátorgyárakkal nem lehet jövőt építeni” - összegezte a közgazdász, aki a műsorban beszélt még a magyar szakkollégiumi rendszer múltjáról és jelenéről, a közgazdász-képzés helyzetéről, az oktatás függetlenségéről, és a politikai nyomásgyakorlásról.

A teljes adás itt látható:

 

 

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak