Országos bombariadó: Egyelőre nincs valós veszély, máshol az oroszokat sejtik a hasonló fenyegetések mögött
Tömegesen kaptak bombafenyegetést budapesti és vidéki iskolák. Egyelőre nem találtak valós veszélyre utaló nyomot, az érintett intézmények biztonságát megerősítették. Több országban is történt hasonló tömeges fenyegetés, volt ahol ki sem ürítették az intézményeket. Nem csak egy állam volt, ahol az oroszokat sejtették az akció mögött.

268, zömében budapesti iskola kapott bombafenyegetést csütörtökön. A levelek egy helyről és ugyanazzal a szöveggel érkeztek az intézményekhez. A fenyegető Allah nevében arról írt, hogy "tanúi voltunk a kormányaitok folyamatos háborújának a muszlimok ellen, és igazságos lenne, ha megtapasztalnátok az elnyomottak hangját. Mostantól az ön biztonsága már nem garantált."
A megfenyegetett iskolák diákjait hazaküldték, az intézményeket átkutatják, a rendőrség minden olyan helyszínre kivonul, ami levelet kapott. Az eddig átnézett épületekben nem találtak robbanószert. A többi oktatási intézmény tanrendjét nem érintette a fenyegetés, ezekben a tanítás a megszokottak szerint folytatódott.
Az interneten keringő levél hitelességét kora délután sajtótájékoztatón erősítette meg a rendőrség. Rétvári Bence a Belügyminisztérium miniszterhelyettesének, és Gál Kristóf az ORFK szóvivőjének közös sajtótájékoztatóján a politikus azt hangsúlyozta, hogy minden diák és tanár biztonságban van. Nincsen olyan helyzet, hogy merénylet veszélye fennállna, de a nyugat-európai támadások miatt komolyan vesznek minden bejelentést.
245 fővárosi és 23 vidéki iskolába érkezett fenyegetés, a tankerületek harmada volt érintett. Magyarország kapcsolatba lépett az Interpollal, mivel a levél szövege arra utal, hogy külföldi a szerző és korábban több országban is volt hasonló eset.
Több hasonló fenyegetés volt Közép- és Kelet-Európában
Pozsonyban a Közgazdaságtudományi Egyetemet is kiürítették délelőtt bombafenyegetés miatt, de azt nem tudni, hogy mi áll a háttérben. Bulgáriában szerdán volt hasonló tömeges fenyegetés, a főváros mellett más települések intézményei is kaptak levelet. Itt sem derült ki, hogy mi volt a célja a fenyegetésnek, ahogy ez a magyar intézményeknek küldött levélből sem derül ki.
Csehországban 500 és Szlovákiában 270 iskolát fenyegettek meg hasonló módszerrel tavaly szeptemberben. A cseh titkosszolgálatok vezetője november közepén azt közölte, hogy Oroszország áll a fenyegetések mögött és korábban is észlelték azt, hogy szabotázsra készülnek az oroszok.
A tanév első napján több száz lett és litván iskola is emailes bombafenyegetést kapott. A litván fővárosban feleslegesnek tartották az iskolák kiürítését, miután úgy ítélték meg, hogy nincsen valós veszély. Lettországban kétszáz intézmény kapott fenyegetést, de itt sem evakuáltak.
A balti országokban 2023 októberében is lezajlott egy ilyen hibrid támadás. Akkor Észtország, Lettország és Litvánia kormányhivatalai iskolái és óvodái is kaptak leveleket, szakértők Oroszországot sejtették az akció mögött.
Megerősítették az iskolák biztonságát
Orbán Viktor miniszterelnök jelezte, hogy folyamatosan tartja a kapcsolatot Pintér Sándor belügyminiszterrel és az érintett iskolák biztonságát megerősítik. A kormány felvette a kapcsolatot azokkal az országokkal is, ahol a közelmúltban hasonló fenyegetések zajlottak.
Magyar Péter a titkosszolgálatokért felelős miniszter és a belügyminiszter közös felelősségének nevezte azt, hogy ha egy ilyen országos akcióról előzetesen fogalmuk sem volt.
A Tisza Párt elnöke szerint a gyermekek és a dolgozók biztonsága a legfontosabb, a kormánynak pedig garantálnia kell azt, hogy a szülők mindent pontosan tudjanak arról, hogy gyermekeikkel mi történik. Azt írta:
"A kormány azonnali tájékoztatási kötelezettséggel tartozik arról, hogy volt-e bármilyen előzetes információja a mai fenyegetés kapcsán és ha volt, miért nem tájékoztatta a lakosságot és miért nem tett megelőző intézkedéseket."