A Gazdasági Versenyhivatal is asszisztált az az MNB ingatlanpanamáihoz
Ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank alapítványai az Állami Számvevőszék által gyanúsnak ítélt ingatlanberuházásaikat tető alá hozzák, nemcsak a kormányhatározatok és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. döntései kellettek, hanem a Gazdasági Versenyhivatal határozatai is elengedhetetlenek voltak.

Ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványai az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által gyanúsnak ítélt ingatlanberuházásaikat tető alá hozzák, nemcsak a kormányhatározatok és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. döntései kellettek, hanem a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) határozatai is elengedhetetlenek voltak.
A Klasszis Podcast vendége Zeisler Judit, a Transparency International Magyarország szakpolitikai vezetője volt. A műsor fókuszában a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak és cégeinek működése állt, különös tekintettel az átláthatóság és az elszámoltathatóság hiányára. Mi zajlott éveken keresztül ezekben az intézményekben, és hogyan lehetséges, hogy közel 500 milliárd forint közpénz sorsa máig tisztázatlan?
Zeisler Judit elmagyarázta, hogy milyen mechanizmusok tették lehetővé az MNB körüli pénzek ilyen mértékű és ellenőrizetlen felhasználását. A GVH hagyta ugyanis jóvá, hogy a jegybanki alapítványokhoz köthető alapkezelő és magántőkealap felvásárolja a GTC S.A. lengyel tőzsdei céget. Zeisler szerint a versenyhatóság már akkor rákoppinthatott volna az MNB féle alapkezelőre. Az elmúlt évek GVH-s döntései között három olyan támogató határozat van, amelyek elősegítették a GTC-s terjeszkedést - írja az mfor.hu.
A legfontosabb 2020. április 30-án született meg, ami engedélyzte, hogy az MNB-alapítvány, a Pallas Athéné Domus Meriti közel 276 milliárd forintos vagyonát menedzselő Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. által kezelt Optimum Ventures Magántőkealap a Hollandiában bejegyzett GTC Dutch Holdings B.V. törzstőkéje 100 százalékának megvásárlásával közvetett irányítást szerezzen a Globe Trade Center S.A. felett.
A miniszterelnök javaslatára Áder János köztársasági elnök 2020. április 15-i hatállyal Rigó Csaba Balázst nevezte ki hatéves időtartamra a GVH elnökévé. A jogszabályok szerint a GVH amúgy autonóm – a kormánytól független – államigazgatási szerv, amely az Országgyűlés ellenőrzése mellett működik, így a hivatal elnöke évente beszámol a parlamentnek a GVH tevékenységéről.
Kitűnő volt a kapcsolat az MNB és a GVH vezetői között
Matolcsy György és Rigó 2023 januárjában találkoztak egymással, és a tárgyalás után megerősítették, hogy „elmélyítik a két intézmény között eddig is meglévő, kiváló együttműködést”. A jegybank teljes elemzési és kutatási hátterével támogatta a Versenyhivatal munkáját.
Az ÁSZ mostani jelentése azt állapította meg, hogy a létrehozott összetett cégstruktúra nem támogatta a vagyon megőrzését, valamint nem biztosította az átláthatóságot, továbbá felmerül az alapítványi kuratórium felelőssége abban, hogy a GTC S.A. részesedés-vásárlása kapcsán nem elegendő információ birtokában hoztak döntést. Az összetett cégstruktúra része a GTC HBK Project Kft. is, amely a Hegyvidék Bevásárlóközpont tulajdonosa, itt található Orbán Ráhel bababoltja és Sarka Kata exkluzív cukrászdája is.
Fotó: Wikipedia