Ma 12:00

Árnyékra vetődött Amerikában Orbán „guruló dolláros” kormánybiztosa

Árnyékra vetődött Amerikában Orbán „guruló dolláros” kormánybiztosa

A magyar miniszterelnök által a külföldi politikai beavatkozás kivizsgálására kinevezett László András ezen a héten találkozott a Trump-kormányzat tisztviselőivel, amit a tengerentúliak úgy értékeltek, hogy a segítségüket kérik Orbán vélt ellenségeinek felkutatásában a jövő évi magyar választások előtt. Ebben azonban nem álltak a fideszes politikus rendelkezésére.

Egy magyar küldöttség csütörtökön az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség washingtoni székhelyén találkozott Trump kinevezettjeivel, és tájékoztatást kért az ügynökség magyarországi partnereiről és alkalmazottairól - számolt be róla a Reuters hírügynökség. 

A találkozó aggodalmat keltett egyes amerikai tisztviselőkben, akik arról értesültek, hogy a magyarországi szervezeteknek nyújtott amerikai finanszírozásról szóló információkat Orbánnak a független média és civil társadalmi csoportok elleni támadásának az alátámasztására használják fel, és emiatt el is utasították az információk átadását. 

A magyar küldöttséget László András, a Fidesz európai parlamenti képviselője vezette, akit februárban neveztek ki az állítólagos külföldi beavatkozás kivizsgálására hivatott biztosnak. László a Reutersnek pénteken azt mondta, hogy egyes magyarországi szervezetek, amelyeket az USAID finanszírozott, „nagyon is politikai jellegűek, és nagy hatással vannak a magyar politikai életre”.

Az USAID a korábbi kormányok alatt a világ különböző országaiban a civil társadalmat és a médiát támogatta a tartós demokráciák kiépítésének céljából, de a kritikusok, köztük Orbán szerint ez a cél a demokrata adminisztrációval nem rokonszenvező kormányok megdöntése volt. Orbán márciusban ígéretet tett arra, hogy keményen fellép a média és a civil társadalmi csoportok külföldi finanszírozása ellen, ami akkor erősítheti meg a pozícióját, amikor példátlan kihívással kell szembenéznie a 2026-os választás előtt a Tisza Párt megerősödése miatt.

A Fidesz kedden nyújtott be egy törvényjavaslatot, amely lehetővé tenné, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal listát készítsen a külföldi finanszírozásban részesülő szervezetekről, és bírságolja vagy akár be is zárassa őket, ha a kormány úgy dönt, hogy veszélyeztetik a magyar szuverenitást. A kritikusok a törvényjavaslatot, amely hatalmas bírságokat szabna ki a külföldi pénzeket elfogadó szervezetekre, az orosz jogszabályokhoz hasonlították, amelyek lehetővé teszik a hatóságok számára, hogy külföldi finanszírozású csoportokat és más, politikai tevékenységet folytató szervezeteket külföldi ügynöknek bélyegezzenek.

Kikosarazták a magyar dollárügyi biztost Trump emberei

László András elmondta, az volt a feladata, hogy információkat osszon meg Washingtonnal arról, amit külföldi beavatkozásnak nevezett a kormány a legutóbbi, 2022-es választás idején. Ennek keretében felkérte a Trump-kormányzat tisztviselőit, hogy osszák meg a Magyarországon működő szervezeteknek nyújtott amerikai finanszírozás „mértékéről és szándékáról” szóló információkat. A kormánybiztos szerint a vizsgálat és a Fidesz törvényjavaslata nem az ellenfeleik ellen irányult, hanem arra, hogy „a magyar politikát megszabadítsák a külföldi befolyástól”.

A csütörtöki találkozón az amerikai tisztviselők udvariasan elutasították a kért információk átadását, és azzal zárták a megbeszélést, hogy javasolták, Szijjártó Péter külügyminiszter vegye fel a kapcsolatot Marco Rubio kollégájával, hogy hivatalos tárgyalásokat szervezhessenek az ügyben.

László András elismerte, hogy az amerikai tisztviselők körében „bizonytalanság és tétovázás” volt tapasztalható. Matura Tamás, a Center for European Policy Analysis munkatársa szerint a kormánybiztos utazása a vélt ellenfelekkel - köztük a független médiával - szembeni kemény fellépés részének tűnik, amely várhatóan csak fokozódni fog a 2026-os választások előtt.

László András a washingtoni magyar nagykövetségen adott interjúban elmondta, hogy az általa kért információkat nem fogják felhasználni arra, hogy szervezeteket vádoljanak meg a múltban kapott támogatások miatt. 

„Ez nem a büntetésről szólna. Ez a megértésről és a megelőzés kidolgozásáról szólna, amely a korábban történtek egyre jobb és jobb megértésén alapulna.” 

- mondta a kormánybiztos, aki korábban azzal fenyegetőzött, hogy büntetőjogi következménye is lehet a USAID-támogatások felhasználásának.

A kormánybiztos meg akarta tudni, hogy az USAID közép-európai programján keresztül kiosztott pénzt „politikai célokra és politikai aktivizmusra használták-e fel”. Ez a program 2022-ben indult, és 35 millió dollárt biztosított „a demokratikus intézmények és a független, NGO szervezetek tevékenységének előmozdítására” többek között Magyarországon, Bulgáriában, a Csehországban, Lengyelországban, Romániában, Szlovákiában és Szlovéniában.

Fotó: Facebook / László András

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak