18
Elmúltál 18+ éves?
Ezen az oldalon, csak felnőttek számára elérhető tartalom található.
A megtekinteni kívánt oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.
Tegnap 14:03

Már Orbán Viktor kedvenc zenei előadói is bírálják a fideszes hatalomgyakorlást

Kontroll.hu
Kontroll.hu
Már Orbán Viktor kedvenc zenei előadói is bírálják a fideszes hatalomgyakorlást

Soros György - kiabálta bele a közmédia egyik élő adásában egy interjúban Fluor Tomi, miután már évek óta riogatta a kormányzat a magyar lakosságot az idősödő üzletemberrel.

Hiába csinálta 2018 környékén minden kormányzati szereplő ugyanezt, a közmédia vezetőségének leeshetett, hogy az előadó valószínűleg épp viccet csinált az általuk is tolt propagandából. Ha egy kicsit több komolysággal mondja bele a kormányzati mumus nevét a mikrofonba a Wellhello énekese, talán egy Szerencsejáték Zrt.-s, vagy egy MVM-es állami támogatást is megcsíphetett volna. Így viszont egy hosszabb rádiós tiltás lett a poénkodás eredménye.

Az ominózus sorosozás 2018. április 9-én hangzott el a Petőfi TV-n. Azt még az egykori zoom.hu írta meg, hogy abban az évben szinte minden nap játszott Wellhellot a Petőfi Rádió, volt, hogy kilencszer is. Egészen április 12-ig, amikor "büntetésbe" került a zenekar és csak tíz nappal később, egy mellettük tartott tüntetés után játszottak le újra Wellhellot.

Mindenki értette, hogy hogyan kell érteni a "Petőfi Rádió szerkesztői döntését". A mainstream előadók közül alig lehetett olyat találni az utóbbi években, aki bármilyen nyílt kormánykritikát mert megfogalmazni, és ennek elképzelhető, hogy van köze ahhoz, hogy miképp rakták büntibe Fluor Tomit és zenekarát, amiért gúnyt űztek a propagandából.

2025: Azahriah, Majka és a Halott Pénz után már csak Ákos hiányzik

Épp ezért üthetett nagyot, amikor a pár év alatt az ország legkeresettebb előadójává váló Baukó Tamás Azahriah egyszer csak beszólt a kormánynak, de ez nem tántorította el mégsem Orbán Viktort és stábját, hogy körbeudvarolja a fiatalok körében igencsak népszerűnek számító énekest. Egy ideig. A kormányzati propaganda is csak azután próbálta meg rövid időre célkeresztbe venni, hogy Azahriah üzenetet küldött a gyermekek védelme érdekében tartott 2024 februári tiltakozásra.

Aztán, mintha mi sem történt volna, még azév nyarán próbált pontot tenni a miniszterelnök az akkor kialakult "Majka vagy Azahriah" vita végére. Az erről szóló TikTok-videóban az addigra több éles kritikát is megfogalmazó fiatal énekessel szemben a TV2 alig politizáló műsorvezetőjét részesítette előnyben. Aztán amikor Majoros Péter és a Halott Pénz között kellett választani, akkor már utóbbira került a sor, de csak azért, hogy aztán Ákost és Cseh Tamást nevezze meg kedvenceként.

Arra azonban nem sokan számítottak, hogy a miniszterelnöki favoritok közül  többen is burkolt vagy kevésbé burkolt kritikát fogalmaznak meg. Előbb Majka intézett egy hatalmas fricskát a NER orra alá idén januárban a Csurran, cseppen című dalával, ami vélhetőleg éppen azért ment olyan nagyot a médiában, mert a meglepetés erejével hatott az ózdi előadótól egy ilyen hangvételű kiadvány. A klipben Majka Bindzsisztán korrupt vezetőjét alakítja, a szöveg pedig tele van ilyen és ehhez hasonló aktuálpolitikai utalásokkal:

"Szóval csak túl kellett élni a választást
Megint kitalálni valami jó bemondást
Kellett valami, amitől féljenek
Valami bonyolult, amit úgy se értenek"

A Bindzsisztán-hype aztán a sértődött fideszesek duzzogásával együtt egy pár hónap alatt elült, és Orbán Viktor rendszerével szemben egy rövid ideig nem érkezett nem várt kritika a mainstreamből. A Papp László Sportarénát megtöltő Krúbi alias Horváth Krisztián gyakorlatilag 2017-es debütje óta válogatott módon csempészi be alkotásaiba a miniszterelnököt negatív kontextusban, így az ő odaszólogatásai korántsem voltak olyan meglepőek, mint a 2022-ben még a fideszes Hoppál Péter kampánynyitóján pózoló Molnár Ferenc fasszopózással tarkított koncert végi hatalomkritikája.

A Caramel néven futó zenész szegedi koncertjén beszélt arról, hogy bukni fog az, aki a magyarokat meg akarja osztani a hatalom megtartásáért. Az énekes úgy fogalmazott egyik politikai oldal nevét sem kimondva, hogy

Ezek a faszfejek annyit tanultak meg a kibaszott Oxfordon, hogy hogy kell megosztani az embereket. És most nem gondolok senkire, legyen az bárki, aki szót emel, és kiáll az emelvényre az emberek elé. Szégyellem magam, amikor azt hallom, hogy egymás ellenségei vagyunk. És hogy gyűlölnünk kell egymást a saját hazánkban. Ne higgyétek el senkinek! Ez a leggonoszabb, legkisstílűbb politikai lózung, amit megtanulhattak. És ezt tanulták meg, baszd meg. Szavazzatok, akire akartok! Ebben nem akarok állást foglalni, ez mindenkinek a magánügye. De egyet ne higgyetek el: hogy gyűlölnünk kell egymást. Szeretnünk kell egymást, mert ez a mi közös hazánk, legyen az cigány, fehér bőrű, zsidó, meleg, keresztény, legyen az bárki. Megtanultuk 48-ban és 56-ban, hogy nem lehet minket szétválasztani, és aki ezzel próbálkozik, az bele fog bukni.”

Bár Orbán Viktor köztudott, hogy Soros György pénzén kupálódott Oxfordban, mégis a Fidesz oldaláról vállalták fel először azt, hogy igenis róluk szólt a beszéd. Hoppál Péter osztott meg egy közös képet az előadóval, de úgy tűnik, hogy nem hallgatta meg az előadó beszédét, mert egy tiszázásnál ezúttal sem futotta többre a fideszes politikusnak.

Alig hűlt ki a sértődött fideszes bejegyzése, máris egy újabb mainstream név szólalt fel viszonylag burkoltan, de a Fidesz megosztáson alapuló politikája ellen: Orbán Viktor egyik kedvence, a politikától híresen távolmaradni igyekvő Halott Pénz. Marsalkó Dávid frontember a Budapest Parkban beszélt arról, hogy

"Szerintem mindannyian pontosan tudjuk, látjuk, érezzük, hogy milyen időszakot élünk. Kemény időszak ez a nemzetközi közéletben, a nemzetközi politikában, az itthoni politikában is. Állandóan, állandóan, állandóan jön a nyomás, jönnek a kihívások, jön a feszültség, jön a hogy is mondjam, a szorongás szinte már. De egy dolgot sose felejtsetek el: sose borítsatok fel családi kapcsolatokat, baráti kapcsolatokat politika miatt. Mert a család, a barátság, a szerelem az nem négy évre szól."

Vasárnap pedig a Quimby frontembere beszélt a 24.hu beszámolója szerint az összetartozás fontosságáról, miután elmondta, hogy az emberek közelebb hozása miatt kezdtek el zenélni.

"Arra kérlek benneteket, hogy bármi is szétszakít titeket, ne hagyjátok, hogy elválasszon titeket. Akármilyen olyan energiát kaptok a jövőben, ne menjetek alá, és maradjatok együtt, tartsátok meg magatokban az elfogadást, a szeretetet."

Ezt a veszélyesnek tűnő, a kommunista rendszerben reakciósnak nevezett tevékenységet már az adóforintokból kitömött kormányközeli álcivil szervezet, a Békemeneteket szervező Civil Összefogás Fórum sem hagyhatta szó nélkül. A rendszer kitartottjaiból hétfő este szakadt ki egy Facebook-poszt, amelyben Caramelt és Majkát nevesítve írnak arról, hogy köszönik az őszinteségüket, majd egyszerűen azzal zárják bejegyzésüket:

Azt üzenjük csupán, hogy NÉLKÜLED!

Egy kommentbe aztán be is linkelték az Ismerős Arcok Nélküled című számát, amely paradox módon éppen az összetartozásról szól. Az már mellékes, hogy aztán a kormányzati akolmelegből odaszúrtak a posztról beszámoló sajtótermékeknek is, akiknek azt üzenték, hogy

"köszönjük a dollármédiának, hogy reklámozzák a posztot, persze a cinizmust az “őszinteség” kapcsán nem sikerült elcsípni, de ezt nem is vártuk. És persze sok sikert kívánunk a külföldi forrásokkal való elszámoláshoz, és ahhoz az időszakhoz, amikor esetleg Gyuri bácsi pénze nélkül kell folytatni közéleti kútmérgező tevékenységüket."

Előadótársaihoz képest valamivel baljósabb aktuálpolitikai üzenetet fogalmazott meg a már ugyancsak mainstreambe sorolható Beton.Hofi. Új dalába ugyanis bekerült egy olyan sor, ahol már nem is a hatalomnak, hanem a hatalom által felügyelt rendőröknek üzen:

"magyar rendőr, hogyha támad a nép
álljatok át,
ezt a nemzetet nem vághatják a vájatok át."

A miniszterelnök másik kedvence, Kovács Ákos egyelőre nem szólalt fel az ország megosztása ellen, igaz erre lesz lehetősége a héten rajtoló turnéja során. Előadói munkássága miatt ezt még annak ellenére is megtehetné, hogy a Fidesz-kormányok alatt folyamatosan csurrant, cseppent állami pénz az előadó cégeinek, az azóta elhunyt Tiffán Zsolttal pedig közös üzletet is vitt. Már, ha egyáltalán elítéli a magyar emberek folyamatos egymás ellen uszítását.

A 2009-ben elhunyt Cseh Tamást nem számítva eddig négyből három miniszterelnöki favorit fogalmazott meg burkolt vagy éles kritikát a hatalommal szemben alig egy év leforgása alatt. Bár kétségkívül érdekes lenne, hogy mit gondol a jelenlegi helyzetről a legendás gitáros, az egyetlen, idővel megválaszolható kérdés az az, hogy hányaknak jön meg a bátorsága és lépnek fel a közeljövőben a társadalom tudatos megosztása ellen, figyelmen kívül hagyva az esetleges következményeket.

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak