Akár 6000 milliárd forint is elveszhetett korrupciós felárként az Orbán-kormányok alatt
Elképesztő mértékű vagyont vághatott zsebre az országnak járó uniós forrásokból és a magyar adóforintokból a fideszes elit egy friss tanulmány alapján. A brutális vagyonosodás az Orbán-kormányok 2011 utáni időszakában következett be, de nem jártak rosszul azok sem, akik valamilyen rokoni vagy baráti szálon kötődnek a miniszterelnökhöz.


Csak az nem gazdagodott az elmúlt évtizedekben Orbán Viktor rokonai és közeli ismerősei közül, aki nem akart. A miniszterelnök politikai szerepvállalásához köthető családi vagyonosodásokat, "kapott" pozíciókat gyűjtötte össze a 444. Azt a Korrupciókutató Intézet mutatta ki, hogy ennek a körnek a jelenlegi és korábbi nagyágyúi 2011 és 2023 között 5,5 milliárd eurónyi uniós forrást, azaz 2200 milliárd forintnyi pénzt nyelhettek el az egyszereplős közbeszerzések túlárazásán keresztül.
Nem mindenki játszik nagyban
Orbán Viktor környezetében gyakorlatilag mindenkinek bejött az élet - ez derül ki a 444 összesítéséből, amelyben a miniszterelnök rokonainak, ismerőseinek gazdagodását vizsgálták. Az oldal által összegyűjtött adatok alapján a mesébe illő vagyonosodásoknak kivétel nélkül volt valamilyen köze Orbán közéleti szerepvállalásához.
Ennek a rétegnek korábban nem volt kirívóan nagy vagyona, de Orbán Viktor 2010-es kormányra kerülése óta milliárdossá váltak, miközben a magyar gazdaság a középmezőnyből a sereghajtók közé csúszott vissza az EU-n belül.
Orbán Győzőnek, a miniszterelnök apjának cégeit még Simicska Lajos és Kövér László öccsének segítségével sikerült feltőkésíteni. Már az első, 1998-2002 között regnáló Orbán-kormány alatt elkerülhetetlen volt, hogy a közbeszerzéseket nyerő cégek a bányáiból vegyék akár 60-70 százalékkal drágábban az út- és vasútépítésekhez elengedhetetlen építőanyagokat.
A miniszterelnök két öccse is vagyonos embernek számít. ifj. Orbán Győző apjához hasonlóan a bányaiparban ér el "sikereket", őt a fia (Orbán Viktor unokaöccse) is követte az ágazatban. Orbán Áron hol fegyverekkel üzletel, hol vietnami vízumokkal kapcsolatos hangfelvételeken bukkan fel, de nyert paksi közbeszerzést és a Központi Nyomozó Főügyészség irodáit is őrizheti.
- A miniszterelnök unokatestvére
- a miniszterelnök unokaöccsének féltestvére
- a miniszterelnök unokatestvérének nagybátyjai
- a miniszterelnök feleségének sógora
- a miniszterelnök feleségének az unokaöccse
- a miniszterelnök feleségének a sógorának a húga
- a miniszterelnök kötélbarátja
- a miniszterelnök tanácsadója
- a miniszterelnök kollégiumi szobatársa
- a miniszterelnök vejének a testvére
- a miniszterelnök gyerekkori barátja
- a miniszterelnök vejei
is alsó hangon százmilliós vagyont vagy jól fizető állami pozíciókat tudott megszerezni Orbán Viktor politikai szerepvállalásához legalább lazán kapcsolhatóan. Mészáros Lőrinc, a miniszterelnök gyerekkori barátja és Tiborcz István, a miniszterelnök egyik veje ebből a csapatból is kiemelkedik, mert ők Orbán Viktor 2010 óta tartó kormányzása alatt az ország leggazdagabb embereivé váltak. Ehhez elsősorban uniós és költségvetési forrásokon keresztül vezetett az út.
2200 milliárd forintnyi kleptokratikus felár a NER-es vállalkozóknak
A Korrupciókutató Intézet legfrissebb tanulmánya szerint 2011 és 2023 között 5,5 milliárd euró uniós forrás kerülhetett az általuk vizsgált, a Fidesszel korábban vagy jelenleg is jó kapcsolatot ápoló vállalkozóhoz, ez mai árfolyamon számolva 2200 milliárd forint. A tizenhármas listán Mészároson és Tiborczon kívül fent van Szijj László, aki útépítéseken szedte meg magát, de az azóta kegyvesztetté vált Csetényi Csaba reklámos is szerepel, akit aztán a gyűlöletkampányok végrehajtásából milliárdossá vált Balásy Gyula váltott a holdudvarban.
Összesen 340 ezer közbeszerzési szerződést dolgoztak fel, azaz a fenti összeg csak a azokat a pénzeket jelölik, amelyek uniós beszerzéseken a tanulmányban használt kleptokratikus felár formájában vándorolhattak a fideszes zsebekbe. Ez azt jelenti, hogy ennyivel volt/lehetett drágábban meghirdetve a munka annál, mint amit piaci alapon elkérhettek volna érte. Csak az egyszereplős közbeszerzéseket vették figyelembe, mert azoknak volt a legmagasabb a korrupciós kockázata.
A vizsgált kör 2005 és 2010 között 451 millió eurónyi munkát nyert el, 2011 és 2023 között viszont 1312 darab közbeszerzésen tarolt, 12,2 milliárd euró összértékben. Az elemzés alapján akár 40 százalékot is lefölözhettek a piaci versenyt kizáró eljárások nyomán, de a megbízások legalább 20 százaléka került ilyen módon a Nemzeti Együttműködés Rendszeréhez.
A kutatók kizárólag az uniós forrásokkal kapcsolatban vizsgálódtak, de becslésük szerint a magyar adóforintokból kétszer annyit, azaz akár összesen 6600 milliárd forintot is zsebre vághatott az alábbi 13 vállalkozó Orbán Viktor kormányzása alatt:
- Garancsi István - a miniszterelnök kötélbarátja
- Simicska Lajos - a miniszterelnök kollégiumi szobatársa
- Tiborcz István - a miniszterelnök veje
- Paár Attila - Tiborcz istván üzlettársa
- Hamar Endre - Tiborcz István üzlettársa
- Mészáros Lőrinc - egykori gázszerelő, a miniszterelnök barátja
- Szíjj László - Mészáros Lőrinchez köthető nagyvállalkozó
- Varga Károly - Szíjj Lászlóhoz köthető üzletember
- Jászai Gellért - Mészáros Lőrinc bizalmi embere
- Homlok Zsolt - Mészáros Lőrinc korábbi veje
- Csetényi Csaba - korábbi kommunikációs nagyvállalkozó
- Kuna Tibor - korábbi kommunikációs nagyvállalkozó
- Balásy Gyula - a kormányzati propagandakampányok végrehajtója
Borítókép: Mészáros Lőrinc körének egyik luxusjachtja - Youtube/Partizán