Több millió ukrán nyugdíjassal riogat Fónagy János
Az államtitkár szerint Ukrajna esetleges EU-csatlakozásával több millió ukrán nyugdíjas a jelenlegi szabályok szerint a magyar államkasszából kapna nyugdíjat. Fónagy csak a feladatát hagyta ki a számításból: a kormány bármikor újratárgyalhatja a nemzetközi megállapodást, és épp az uniós szabályok veszik le a terhet a magyar költségvetésről.

Az államtitkár szerint Ukrajna esetleges EU-csatlakozásával több millió ukrán nyugdíjas a jelenlegi szabályok szerint a a magyar államkasszából kapnának nyugdíjat. Az államtitkár csak a feladatát hagyta ki a számításból: a kormány bármikor újratárgyalhatja a nemzetközi megállapodást, és épp az uniós szabályok veszik le a terhet a magyar költségvetésről.
Magyarország és Ukrajna között jelenleg is él egy 1963-ban, még a Szovjetunióval kötött szociálpolitikai megállapodás, amely 2020 óta kizárólag Ukrajnára vonatkozik – erről az Adózóna írt korábban. Ez lehetővé teszi, hogy Magyarország nyugdíjat állapítson meg olyan ukrán állampolgároknak, akik életvitelszerűen Magyarországon élnek, de korábban Ukrajnában dolgoztak – ez értelemszerűen a kárpátaljai magyarok számára létfontosságú. Az egyezmény alapján tehát nem szükséges magyar munkaviszony ahhoz, hogy valaki magyar nyugdíjat kapjon.
Fónagy János írásbeli kérdést kapott Jakab Péter független országgyűlési képviselőtől, „Meddig fizetünk még nyugdíjat az ukránoknak? – megfogalmazásban.
Erre válaszolta az államtitkár, hogy „[Ukrajna] esetleges EU csatlakozásával több millió ukrán nyugdíjas szerezhetne könnyebben magyar nyugdíjat a jelenlegi államközi szerződés alapján. Ukrajna csatlakozásával a nyugdíjkassza terhei drasztikusan növekednének. A szociális biztonsági egyezmény megkötéséhez számos olyan elvi-szakmai kérdésben a két állam egyetértésére van szükség, ami a kielégítő szabályozási keret kialakítását előmozdíthatja. Olyan egyezményt lehet megkötni, ami a megfelelő szolgáltatások kölcsönös biztosítását garantálja a társadalombiztosítási rendszerben, különös tekintettel a Kárpátalján élő magyarok helyzetére.
A valóság ferdítése
Magyarország az EU-csatlakozási tárgyalások során jogosult lehet feltételeket szabni Ukrajnának. E feltételek között szerepelhet, hogy a csatlakozás előtt a kétoldalú nyugdíjmegállapodást vagy teljes egészében helyezzék hatályon kívül, vagy alakítsák át oly módon, hogy az igazodjon az EU 883/2004/EK rendeletének elveihez.
Az Európai Unióban rendelet szabályozza, hogy a tagállamok csak az általuk ténylegesen elismert szolgálati idő után fizetnek arányos nyugdíjat, és minden tagállam csak a saját rendszeréből folyósít – automatikusan, összehangolt ügyintézéssel.
Vagyis Ukrajna uniós csatlakozásával épp az a teher lenne megszüntethető, ami jelenleg egyoldalúan a magyar államkasszát terheli.
Ez nem lenne példa nélküli: a csatlakozási tárgyalások során gyakran kerülnek napirendre a régi, szocialista időszakból örökölt bilaterális egyezmények felülvizsgálatai. Ez metgörtént korábban nem csak Magyarország, hanem Lengyelország, Szlovákia, Csehország és a balti államok esetében is, valamint később Romána és Bulgária is hasonlóan járt el. Az uniós koordináció pedig lehetőséget biztosít arra, hogy a szolgálati időket kölcsönösen elismerjék, miközben minden ország csak a saját részét fizeti a nyugellátásban.
Borítókép: Kovács Attila/MTI/MTVA