Lázár János: Varga Judit megbocsáthatatlanul hibázott
A kegyelmi botrányt a Fidesz történetének vízválasztó pillanataként értékelte Lázár János a Magyar Hangnak adott nterjúban. Az építési és közlekedési miniszter szerint Varga Judit politikai bukása nemcsak egyéni tragédia, hanem az egész kormánypártot megrengető válság. Kritizálta a NER luxusjelenségeit, a Fidesz kommunikációs hibáit, és arról is beszélt, hogy a pártnak újra meg kell küzdenie a választók bizalmáért.

A kegyelmi botrányt a Fidesz történetének vízválasztó pillanataként értékelte Lázár János a Magyar Hangnak adott interjúban. Az építési és közlekedési miniszter szerint Varga Judit politikai bukása nemcsak egyéni tragédia, hanem az egész kormánypártot megrengető válság. Úgy látja, a közfelháborodás és a kormányt ért bizalomvesztés új politikai mozgalmak megjelenését is elősegítheti. Kritizálta a NER luxusjelenségeit, a Fidesz kommunikációs hibáit, és arról is beszélt, hogy a pártnak újra meg kell küzdenie a választók bizalmáért.
Lázár szerint a Fidesz súlyos árat fizethet
„Varga Judit óriásit hibázott és hatalmasat bukott. Reméljük, hogy nem bukunk mindannyian vele”
– jelentette ki Lázár János a Magyar Hangnak adott interjúban. A volt igazságügyi miniszter kegyelmi ügyben betöltött szerepét a politikai közösségükön belül megbocsáthatatlannak nevezte, és sajnálatosnak tartja, hogy Varga bukásából egy másik politikai karrier születhetett. Bár nevet nem említett, vélhetően ezzel Magyar Péterre, a Tisza Párt vezetőjére utalt.
Lázár szerint a kegyelmi botrány nemcsak a belpolitikai életet rázta meg, hanem a Fidesz történetében is mérföldkő: „véget ért a kényelmesség korszaka, ismét meg kell dolgoznunk a választói bizalomért”. Úgy látja, a hibák következményeként az ellenzéki térfélen is komoly változások történnek, és egy új politikai erő is megjelenhet, amely a Fidesz valódi kihívója lehet a 2026-os választáson.
A miniszter arra is utalt, hogy a botrányban érintett személyek valószínűleg ma sem nyugodtak, és a választási éjszakán sem lesznek azok. Ez szerinte az ő felelősségük, hiszen a súlyos hibáik miatt vált nyílttá a politikai verseny. Hangsúlyozta: „ha valaki lemondatta Novák Katalint, az nem a Fidesz volt, hanem a nép”, mivel a közfelháborodás „elemi erejű” volt, és ennek hatása a mai napig érzékelhető. Lázár szerint a volt köztársasági elnök akkora károkat okozott a pártnak, hogy még másfél év múltán is magyarázkodniuk kell miatta.
Tiborcz, Ferrari, NER-luxus – kritikus hangok a saját táborból
A NER felső köreinek fényűzése is terítékre került. Lázár megjegyezte: „Tiborcz fontos szereplője az ingatlanpiacnak, és azt látom, hogy ő inkább befektet”. Ugyanakkor azt is elismerte, hogy a luxusautók – mint például a Ferrari – sok ember szemét szúrják, és „lehet arról vitatkozni, hogy kell-e ez”. Ezzel burkoltan bírálta a kormányközeli elit látványos gazdagodását, amely évek óta feszültségeket szül a társadalomban.
Háború, infláció, ukrán befolyás
A miniszter a gazdasági nehézségekről is beszélt, különösen az inflációról, amely szerinte „a három és fél éve tartó háború” következménye, és jelentősen szűkíti a kormány mozgásterét. Hangsúlyozta, hogy a kormánynak végre az embereket valóban érdeklő témákkal kell foglalkoznia: az egészségüggyel, oktatással és a gazdasággal.
A Tisza Párt állítólagos ukrán kapcsolataira is kitért, mondván, „Ukrajna érdeke az, hogy Európa fővárosaiban ukránbarát kormány legyen”, és az ukrán szolgálatok még Orbán Viktor ellen is kampányt indítottak a magyar sajtóban. Ugyanakkor tagadta, hogy orosz politikai befolyás lenne Magyarországon – szerinte gazdasági értelemben van jelen Oroszország, de a Fidesz hagyományosan „távolságtartó”.
Pride, törvénytervezetek, Lázárinfó
A Pride felvonulás kapcsán Lázár elmondta: eredetileg az volt a terv, hogy az esemény elmarad, de végül jogi csatározás lett belőle, nem társadalmi vita. Úgy fogalmazott: „az, hogy lett Pride, számunkra kudarc”, és szerinte a társadalom hetven százaléka ellenezte az eseményt, de a kormány nem tudta jól artikulálni ezt az álláspontot.
Az interjúban szó esett az őszre halasztott „ellehetetlenítési törvényről” is, amelynek célja Lázár szerint az átláthatóság biztosítása a médiában. Ugyanakkor elismerte: „nem mindenki szeretné” a törvény bevezetését – tehát a Fidesz-frakción belül sincs teljes konszenzus.
Lázár beszélt még a magyar vasút állapotáról, a Vonatinfó alkalmazás megszüntetéséről, a saját utcafórumairól („Lázárinfók”), a batidai vadászkastélyról, valamint az MNB körüli ügyekről is.