Darabokra szedték a Várkapitányságot, Lázáré lett a budai vár felújítása
Leépítik a budai vár vasbetonból való felújítását-újjáépítését irányító Várkapitányságot. A kormányzati presztízsberuházások felügyelete Lázár János minisztériumához került.


Leépítik a budai vár vasbetonból való felújítását-újjáépítését irányító Várkapitányságot. A kormányzati presztízsberuházások felügyelete Lázár János minisztériumához került.
Magához vonja július 1-től a várbéli fejlesztéseket a Közlekedési és Építési Minisztérium, a Várkapitányság dolgozóinak többségét azonban ez hátrányosan érinti, így várhatóan az eddigi szakemberek többségét lecserélik. Többen már a felmondási idejüket töltik, miután csoportos leépítéssel küldik el az embereket – írja a HVG.
A Várkapitányság nem szűnik meg, csak a turisztikai, kulturális, üzemeltetési és biztonsági feladatok maradnak náluk. A minisztérium nem cáfolta az építkezések lehetséges átütemezését sem, mondván: „egyes projektek ütemezésének felülvizsgálata megkezdődött”.
Lázár János nemrég járt a Várkapitányságnál, azért kereste fel az évek óta bezárt Iparművészeti Múzeum raktárát, hogy kiválassza azokat a műtárgyakat, amelyekkel a Karmelita reprezentatív helyiségeinek berendezését kívánja kiegészíteni.
A Vár területén jelenleg három nagy építkezés zajlik:
- a palota „A” épületét, ahol korábban a Ludwig Múzeum is működött, teljesen újraépítik,
- zajlik a Szent György téren a Honvéd Főparancsnokság egykori épületének rekonstrukciója, ahová a Hadtörténeti Múzeum költözne,
- folynak a József főhercegi palota munkálatai, amely majd az Alkotmánybíróság új épülete lesz.
A teljes szétszedést jelzi, hogy az IT, a pénzügy-számvitel, a beszerzés és ügyvitel a MÁV Szolgáltató Központhoz kerül.
A 444 értesülései szerint a Fejlesztési Igazgatóságon május végén már 49 emberrel közölték a csoportos létszámleépítési szándékot, és további elbocsátások is folyamatban vannak. Az egyik érintette úgy fogalmazott: „Egyértelműen tudtunkra adták, hogy a felajánlott státuszt el nem fogadók ne számítsanak arra, hogy a miniszter portfóliójába tartozó munkahelyeken egyébként állást kaphatnak a belátható jövőben. Kvázi utánuk fognak nyúlni”.
A portál úgy tudja, hogy a megújult Citadellát mindenképpen be akarják fejezni úgy, hogy még a választási kampány hajrájában, a jövő évi március 15-i állami ünnepségre időzítve átadhassák.
Az ÉKM óvatosabban nyilatkozott, eszerint „a Citadella megújítása a jövő év első felében ér véget, ezt követően minden érdeklődő számára látogatható lesz az újjászületett épületegyüttes és park, valamint a magyarság szabadságküzdelmeit bemutató látványos kiállítás”. A többi építkezésnél új határidők még nincsenek, „az ütemezések felülvizsgálata azonban megkezdődött”.
Áprilisban menesztették a budai várban zajló építkezések felügyeletével megbízott kormánybiztost. Fodor Gergelyt 2019-ben nevezték ki, úgy, hogy a kerületi önkormányzatot be sem vonták a folyamatba. Ezt megelőzően februárban szervezeti átalakítás történt: Fodor pozícióját a Miniszterelnökségtől az Építési és Közlekedési Minisztérium alá helyezték át, öt fős titkárságával együtt.