Volt MNB-szakértő: Ha levágjuk a rendszer fejét, össze fog omlani
Deme Zoltán, a Magyar Nemzeti Bank egykori alkalmazottja szerint csak akkor valósulhat meg a valódi elszámoltatás, ha egyre többen kiállnak tanúskodni, valamint arról is szó esett, hogy Matolcsy György hogyan foglalta el fokozatosan az MNB-t.

Deme Zoltán, a Magyar Nemzeti Bank egykori alkalmazottja szerint csak akkor valósulhat meg a valódi elszámoltatás, ha egyre többen kiállnak tanúskodni, valamint arról is szó esett, hogy Matolcsy György hogyan foglalta el fokozatosan az MNB-t.
A Szabad Európának adott interjút Deme Zoltán költségvetési szakértő, a jegybank egykori alkalmazottja, hogyan történt a Magyar Nemzeti Bank megszállása még 2013-ban, amikor Matolcsy György átvette az irányítást. „Lecsatlakoztatták a rendszereket, mindenkitől elvették a jogosultságokat, és egyesével kellett sorba állni engedélyért” – idézte fel a szakember, aki 2009 és 2013 között dolgozott az intézményben. A teljes átszervezéssel azt akarták elérni, hogy az intézmény új szempontok alapján épüljön újra, a politikai vezetésnek tetsző módon.
A közbeszerzési szakértő szerint sokakat kirúgtak emiatt, mások viszont maguktól mentek el, mert nem akartak ilyen közegben dolgozni. A közpénz az alapítványi konstrukciók miatt „elvesztette közpénz jellegét”, de eltűnni nem tűnt, csak átcsoportosították ingatlanokba, műkincsekbe és cégekbe. A konstrukció ugyanis úgy néz ki, hogy ha valaki pénzt fektet egy alapítványba, akkor utána valóban nem nyúlhat utána és nem veheti ki többet.
A szakértő arról is beszélt, hogy az alapítványokba kiszervezett vagyon a túlárazások miatt válhatott magánvagyonná. „Háromért vette, harmincért adta el az alapítványnak” – idézte fel Deme Zoltán a technikát, aki azt is leszögezte, azt, hogy a pénz egész pontosan hogyan vált magánvagyonná, a rendőrségnek kellene kinyomoznia.
Mint mondta, azt kellene bebizonyítani, hogy a szabályok is úgy lettek hozva, hogy csak bizonyos emberek nyerhessék el a közbeszerzéseket, hiszen önmagában közbeszerzést nyerni nem törvénytelen. „Az, hogy Mészáros Lőrinc elnyer egy közbeszerzést, az még nem törvénytelen”– fogalmazott, de részleteiben az, ha valami úgy lett kitalálva, hogy csak egy ember nyerhessen a pályázaton, az már igen. A kormány nem a közbeszerzési törvényt módosította, most is le lehet vagy le lehetne vezényelni egy pályázatot törvényes módon, de azzal a céllal határozzák meg a feltételeket, hogy tudják, kik vannak a piacon. Ha pedig valaki nagyon púposkodik, akkor rászólnak, hogy fejezze be, vagy rosszul fog járni – mondta Deme. Ez alapvetően egy maffia, a maffiában pedig minden létező eszközt felhasználnak, amit tudnak – tette hozzá.
Ebben a rendszerben a minisztertől a közmunkásig mindenkinek megvan a helye, tehát ha tényleg sikerül levágni a fejét, akkor olyan lesz, mint a szétrúgott hangyaboly, mindenki össze-vissza fog szaladgálni, és ebben a formájában meg fog szűnni az egész – magyarázta a szakértő.
Az MNB egykori alkalmazottja szerint csakis politikai fordulattal lehet megvalósítani az elszámoltatást, ugyanis a rendszerre informális és személyre szabott jogalkotás jellemző. Szerinte csak akkor lehet felfedni az igazságot, ha egyre többen szólalnak fel és állnak ki tanúskodni, ami azért már most is előfordult néhány ügyben, úgyhogy „nem lehetetlen”. A szakember Magyar Péterről is szót ejtett, akit szerinte csak akkor lehet támogatni, ha egyértelmű garanciákat vállal a hatalomra kerülése esetére.
Mi vagyunk a megrendelők, ő meg a vállalkozó. Előbb mondja meg, milyen házat épít”.
Arra is kitért, hogy ha Magyar Péter hatalomra kerülne, elsők között kellene módosítani a választási rendszert arányos rendszerre, mert így lehetne megelőzni egy újabb, Fideszéhez hasonló hatalom kiépülését.