Nagy Ervin: "Nem akartam, hogy én legyek a Tisza Eperjes Károlya"
Nagy Ervin kultúráért felelős államtitkár szerint a Tisza-kormány nem kultúrharcos visszavágásra készül, hanem a magyar kulturális intézményrendszer működését helyezné új alapokra. A célja szerinte az, hogy a kultúra ne politikai hűség, hanem teljesítmény, szakmai szempontok és valódi társadalmi igények alapján működjön.

Nagy Ervin kultúráért felelős államtitkár szerint a Tisza-kormány nem kultúrharcos visszavágásra készül, hanem a magyar kulturális intézményrendszer működését helyezné új alapokra. A célja szerinte az, hogy a kultúra ne politikai hűség, hanem teljesítmény, szakmai szempontok és valódi társadalmi igények alapján működjön.
A Telex After számolt be arról a Fishing on Orfűn tartott kerekasztal-beszélgetésről, ahol Nagy Ervin kultúráért felelős államtitkár, Weyer Balázs, a Music Hungary Szövetség elnöke és Klág Dávid, a Telex újságírója beszélgetett Sajó Dávid moderálásával. A téma az volt, milyen változások jöhetnek a magyar kulturális életben a Tisza-kormány alatt, és hogyan lehetne úgy átalakítani a rendszert, hogy ne a politikai törésvonalak, hanem inkább szakmai szempontok határozzák meg.
Nagy Ervin a filmügyekkel kapcsolatban arról beszélt, hogy a szakma gyorsan összeszervezte magát, a Filmreform pedig hamar „felvette a fonalat”, így nem az egyenkénti háttértárgyalások jelentik a megoldást, hanem az, hogy új alapokra helyezzék az állami filmfinanszírozást. Az államtitkár azt mondta, hamarosan kiírják az NFI új pályázatát, visszahívják az igazgatótanácsot, átmeneti döntőbizottságot és átmeneti igazgatótanácsot jelölnek ki, majd új NFI-pályázat indul.
Azt is mondta, hogy azok a filmek, amelyeket korábban ideológiai alapon hallgattattak el, jó eséllyel megvalósulhatnak. „Azok a filmek, amiket elhallgattattak ideológiai alapon, több mint valószínű, hogy meg fognak valósulni, talán a kereteket is meg tudjuk hozzá teremteni” – fogalmazott Nagy Ervin.
A beszélgetésen elhangzott az is, hogy Lajos Tamás operatőr és producer állítólag megtiltotta, hogy az NFI-ben kimondják Nagy Ervin nevét, továbbá az államtitkár arról is beszélt, hogy a jelentős állami támogatást kapott produkcióknál indokoltnak látná akár az utólagos pénzügyi átvilágítást. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy szerinte nem politikai bosszúhadjáratra van szükség, de úgy fogalmazott: „a végrehajtók gyorsan, remélem maguktól, az idők szavát meghallva, hamarabb mint a köztársasági elnök, távoznak”.
Szóba került az NKA ügye is. Ezzel kapcsolatban Nagy Ervin bejelentette, hogy részleteiben újraindultak az NKA-kifizetések, amelyeket még májusban Tarr Zoltán függesztett fel. Az NKA-val és az elszámoltatással kapcsolatban azt mondta: „Pont a kultúra az, ami most a számonkérésben élen jár az NKA-ban, és azért történnek ott látványos dolgok, mert talán a legpofátlanabb, legbutább módon csinálták.”
Az új államtitkár szerint az NKA körül olyan rendszer alakult ki, amelyet könnyebb tetten érni, mint más területek visszaéléseit, itt úgy fogalmazott, „ebben valami olyan sérthetetlenség uralkodott, annyira azt gondolták, hogy mindent megengedhetnek maguknak, hogy ezt talán a legkönnyebb nyakon csípni”. Hozzátette, hogy szerinte még nem érték el a legnagyobb szereplőket, de „hamarosan erre is sor kerül”. Nagy szerint két éven belül már látszódnia kell a változásnak, az NKA szakkollégiumait pedig „újra kell huzalozni”.
A beszélgetés egyik gyakorlati kérdéseként felmerült, mi lesz azokkal a klubokkal, amelyeknek a működését a jelenlegi kulturális-finanszírozási rendszer alig vagy egyáltalán nem segíti. Nagy Ervin erre azt mondta, biztosan lesz olyan pályázati forma, amelyen keresztül a klubok is támogatáshoz juthatnak, és ehhez forrást is rendelnek majd. „Az, hogy a klubok tudjanak támogatásért pályázni, az biztos, hogy lesz, ez életre lesz hívva, és lesz benne pénz. Ezt itt megígérem, és akkor nyugodtan Demeter Szilárdozzatok, ha nem történik meg” – mondta.
A Petőfi Kulturális Ügynökség és a rádiózás kapcsán decentralizációt ígért, és arról is beszélt, hogy szeretné visszahozni a Petőfi Rádió régi fénykorát. Demeter Szilárdot „rettentően gyengekezű” embernek nevezte, akinek szerinte nem valósultak meg a korábban beígért nagyszabású kulturális projektjei. A film területén további személyi bejelentést is előrevetített: „Filmügyben még lesz valaki, a film vezéregyénisége még meg lesz nevezve” – mondta.
A színészből lett államtitkár a saját eredeti közegéről, a színházi és filmes világról, illetve személyes pályájáról is beszélt. Azt mondta, politikai szerepvállalása után nem tartaná elegánsnak, ha olyan produkciókban szerepelne, amelyekben állami pénz van. „Nekem nem elegáns ott lenni azokon a helyeken, ahol állami pénz van. Én nem leszek. Én azt sem szerettem volna, hogy én legyek a Tiszának az Eperjes Károlya” – fogalmazott.
Nagy szerint ezért a színészi karrierjét most egy időre fel kell függesztenie. „Én azt gondolom, hogy nekem most akkor a karrieremet fel kell függeszteni. Ez így korrekt, ez így becsületes. Ahol állami pénz van, Ervin ott nem lehet” – mondta, hozzátéve, hogy épp ezért hagyta ott a politikai pályára lépésekor az összes nagy színházat, ahol dolgozott.
Fotó: Kontroll





