2024.11.29. 10:52

Sok nő traumatizálódik a szülészeteken

Kontroll.hu
Kontroll.hu
Sok nő traumatizálódik a szülészeteken

Fölösleges beavatkozások, a tudomány által már meghaladott eljárások, lekezelő hangnem, indokolatlan császármetszések, mindez gyakori a magyarországi szülészeteken. A kép persze árnyalt, hiszen végletekig hajszolt orvosok, asszisztensek, ápolók dolgoznak az egészségügyben, akik maguk sem kapnak segítséget a munkájuk során őket ért traumák feldolgozásához. 

Bár valóban szükség volt a hálapénz kivezetésére az egészségügyben, és a magánrendelést is szétválasztották az államitól, jelenleg a kismamák ki vannak szolgáltatva annak az ismeretlen orvosnak, aki éppen ügyeletben van a szülésük idején. Nincs egységes szülészeti protokoll az országban, így csak a szerencsén múlik, ha egy jó szemléletű, az evidencia alapú orvoslást követő szakemberhez kerül a vajúdó nő.

A Másállapotot a szülészetben! mozgalom már évek óta arra kéri az anyákat, küldjék el a szüléstörténetüket, hogy a szervezet visszajelzést tudjon adni a reális helyzetről a döntéshozóknak. A történetek sok esetben megrázóak, a szülészeti erőszak lépten-nyomon tetten érhető a beszámolókban. 

Keszler Viki, a Másállapotot a szülészetben! mozgalom egyik alapítója a Kontroll.hu Nekünk fontos című műsorában elmondta, a magyar egészségügy erősen paternalisztikus jellegű, és egyértelmű az alá-fölé rendeltségi viszony a szülőszobában is, ugyanakkor a tájékoztatás is ritkán valósul meg az elvárt formában, így a vajúdó-szülő nőnek gyakorlatilag nincs beleszólása abba, mi történik a saját testével és a kisbabájával. 

Dr. Bálint Balázs szülész-nőgyógyász viszont arról beszélt a műsorban, hogy amíg a szülészet az egyik legpereltebb területe az egészségügynek, nem várható érdemi változás, hiszen minden orvos úgy fog döntést hozni a szülőszobában és a műtőben, hogy száz százalékban elkerülje a pert. 

Ugyanakkor az is probléma, hogy a medikusok és medikák a képzésük során ma már alig látnak természetes szülést, ikres-, faros, és vízben szülést pedig egyáltalán nem, így leginkább a túlmedikalizált szülést ismerik. 

A szakemberek a perinatális veszteségről is beszéltek, hogy fontos volna időt hagyni a szülőknek arra, hogy méltón el tudjanak búcsúzni az elvesztett babájuktól. Keszler Viki jelezte, sok levelet kaptak arról, hogy az egészségügyi személyzet számos helyen nem megfelelő empátiával viszonyul a gyászoló szülőkhöz. Bálint Balázs elmondása szerint az egészségügyi szakemberek nem kapnak semmiféle támogatást, hogy feldolgozzák a munkájuk során őket ért traumákat, pedig ezekből nekik is kijut nap mint nap. 

Címlapkép: Pixabay

A teljes beszélgetés itt látható:

Kapcsolódó tartalmak