Április 1-jétől jön a hulladékgazdálkodási bírság
A csomagolóanyag-gyártóknak, a különböző elektronikai eszközök gyártóinak, de az autóiparban tevékenykedő cégeknek a hulladékgazdálkodását is szigorúbban ellenőrzi majd az Országos Hulladékgazdálkodási Hatóság április 1-jétől.


A csomagolóanyag-gyártóknak, a különböző elektronikai eszközök gyártóinak, de az autóiparban tevékenykedő cégeknek a hulladékgazdálkodását is szigorúbban ellenőrzi majd az Országos Hulladékgazdálkodási Hatóság április 1-jétől.
A Kiterjesztett Gyártói Felelősségi (EPR) rendszer 2023-as bevezetése óta kérdéses volt, hogy az Országos Hulladékgazdálkodási Hatóság (OHH) mikor kezdi meg az EPR kötelezettségek szigorú ellenőrzését és a bírság tételének meghatározását.
Egy nemrégiben megjelent kormányrendelet azonban választ adott a korábban nyitva maradt kérdésekre. 2025. április 1-jétől ugyanis az EPR bírság speciális szabályok szerint szabható ki, és a mulasztók akár több százezres büntetésre is számíthatnak. Az intézkedés azokat a cégeket érinti majd, akik hanyag módon kezelik az újrahasznosítás szabályait.
De mi is az az EPR?
Az EPR egy olyan rendszer, amely azt írja elő, hogy a gyártók felelősek a termékeik hulladékának kezeléséért. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a terméket kell előállítaniuk, hanem gondoskodniuk kell arról is, hogy amikor a termék elhasználódik, azt megfelelően kezeljék, például újrahasznosítsák.
Az EPR uniós kezdeményezésként indult, célja pedig az volt, hogy csökkentse a hulladék mennyiségét, és elősegítse a környezet védelmét, mivel így a hulladékokat újrahasznosítják, és nem kerülnek a szeméttelepekre. Az EPR segít abban, hogy a gyártók felelősséget vállaljanak a termékeik életciklusáért is.
A napokban módosított kormányrendelet értelmében, aki nem teljesíti megfelelően az EPR kötelezettségeit, április 1-től komoly bírságra számíthat. Az új szabályozás szerint akár 200 ezer forintos büntetést is kiszabható lesz. A gyártóknak negyedévente kell adatokat szolgáltatniuk a forgalomba hozott körforgásos termékekről az OHH-nak.
A bírságok különböző esetekben kerülnek kiszabásra:
• Ha a gyártó elmulasztja a tájékoztatást, az adatszolgáltatást, a nyilvántartást vagy a bejelentést, 200 ezer forintos bírságot kaphat.
• Ha a kötelezettségének nem tesz eleget, szintén 200 ezer forintig terjedhet a büntetés.
• További büntetéseket vonhat maga után, ha a gyártó nem szolgáltat adatokat a forgalomba hozott termékek mennyiségéről, vagy ha a megadott adatok tévesek. Ilyen esetekben az EPR-díj 50%-át kell megfizetni.
A szabályozás vonatkozik a többi közt
csomagolóanyag gyártókra,
elektronikai eszközök gyártóira,
autóipari gyártókra,
de a bútor- és építőipari termékek gyártóira is.
A jövőben tehát az érintett cégek több razziára is számíthatnak, helyszíni ellenőrzés formájában. A hatóságok azt javasolják a még nem regisztrált vállalatoknak, hogy mielőbb lépjenek annak érdekében, hogy elkerüljék a pénzbüntetést.
Fotó. Pixabay