„Letolt nadrággal, üres zsebbel” – Bige Dávid éles kritikát fogalmazott meg a magyar gazdaságpolitika kudarcairól
Az elmúlt 15 év protekcionista gazdaságpolitikájának köszönhetően a magyar vállalkozók teljesen elszoktak attól, hogy a vevőt kell elsősorban kiszolgálni, nem pedig azokat az állami kitűntetett személyeket, akik jóváhagyják egy-egy beruházás támogatását - jelentette ki Bige Dávid, a Bige Holding csoporthoz tartozó Nitrogénművek Zrt. posztjáról most távozó igazgatósági tagja a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségének rendezvényén.


Kemény, mégis tárgyilagos hangvételben bírálta a rendszerváltás utáni magyar gazdasági irányvonalakat Bige Dávid, a Nitrogénművek Zrt. most távozó igazgatósági tagja a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségének rendezvényén. Előadásában nemcsak a jelenlegi helyzetet elemezte, de történelmi távlatba helyezte Magyarország gazdasági zsákutcáit, és alternatív megoldásokat is felvillantott.
Kudarcos piacgazdasági kísérlet
Bige szerint a rendszerváltás után megpróbáltunk egy nyugati mintára épülő, szabad piacgazdaságot kialakítani, de 2025-re világossá vált: ez a modell elbukott. Ahelyett, hogy versenyképes, hozzáadott értéket teremtő szereplők alakultak volna ki, Magyarországon egy „21. századi tervezett piacgazdaság” jött létre, ahol a domináns szereplők mesterségesen fenntartott, államilag dotált környezetben működnek.
Állami beruházások: drágán és hatástalanul
A gazdasági elit kiépülését Bige nem a teljesítményhez, hanem az állami támogatásokhoz köti. Ennek következménye: Magyarországon fajlagosan a legdrágábbak az állami beruházások az EU-ban. Míg 2015 és 2023 között az uniós lakásárak átlagosan 48%-kal nőttek, nálunk 173%-kal ugrottak meg.
Hiány, válság, káosz – a költségvetési bűvészkedés eredménye
Az előadásban szó esett a fiskális és monetáris politika kudarcairól is. Bige élesen kritizálta a kormányzatot, amiért a 2010-2020 közötti konjunktúrában nem hozott érdemi hatékonyságnövelő beruházásokat, csak „látványprojektekre” költött. Így a COVID- és energiaválság idején az ország „letolt nadrággal, üres zsebbel” állt.
A jegybank és a minisztérium felelőssége
A kritika nem kímélte a gazdaságpolitikáért és a monetáris politikáért felelős állami intézményeket és vezetőiket sem: a jegybankot azért bírálta, mert késlekedett az inflációs folyamatok kezelésével, a nemzetgazdasági minisztériumot pedig azért, mert protekcionista, belső körök érdekeit szolgáló adópolitikát folytatott.
A KKV-szektor kiszolgáltatottsága
Bige hangsúlyozta: a magyar gazdaság gerincét adó KKV-k a bizonytalan adó- és jogszabályi környezet miatt folyamatos veszélyben vannak. A kormány gyakran retrospektív módon vezet be új adókat, ezzel gyakorlatilag a működésüket kockáztatva.
A megoldás: verseny és értékteremtés
Saját vállalatát példaként említve Bige három pillért nevezett meg a gazdasági stabilitás zálogaként: a szellemi tőkébe való beruházást, a megtérülő fejlesztéseket és az ügyfélközpontú szemléletet. Véleménye szerint nem az államnak kell meghatároznia a vállalatok irányát, hanem a piacnak.
Zárszó: tisztességes szabályokra van szükség
Bige Dávid előadása egyértelmű üzenettel zárult: „nem kell csodát várni”, csak olyan piaci környezetet, ahol kiszámítható szabályok és egyenlő feltételek biztosítottak minden szereplő számára. Ha ez megvalósul, a gazdaság önmagától stabilizálódik – tette hozzá.
Bige Dávid előadását itt is megnézheti: