2025.01.31. 14:31

Orbán egy szittya parittya, vagy csak egy kínai vízipisztoly lesz Trump kezében?

Orbán egy szittya parittya, vagy csak egy kínai vízipisztoly lesz Trump kezében?

A gazdasági nehézségek, amelyekkel a magyar kormányfőnek szembe kell néznie, még inkább aláássák azt a képességét, hogy eltérítse - nemhogy irányítsa - az EU napirendjét. Európa vezetőinek egyik legnagyobb aggodalma ma az, hogy Donald Trump amerikai elnök visszatérése a Fehér Házba túlzottan megerősíti az EU populistáit – írja a Politico publicistája.

Sokan úgy vélik, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök – az unió legnagyobb bomlasztója – lesz Trump második ciklusának legfőbb haszonélvezője, és hogy ő válhat az amerikai elnök legfontosabb eszközévé a blokk belső megosztására. 

„2025-ben Orbán tovább ijesztgethet vétójogával, hogy aláássa az EU Ukrajnával kapcsolatos politikáját, a blokk egységes álláspontját Oroszországgal szemben, és megtorló vámok kivetését az Egyesült Államok ellen. Még azt is megakadályozhatja, hogy az EU előteremtse a szükséges költségvetési forrásokat most, hogy Amerika biztonság iránti elkötelezettsége már nem tűnik túl szigorúnak. Ugyanakkor gyakran figyelmen kívül hagyják azt a tényt, hogy a magyar vezető a legnehezebb év elé néz otthon, mióta 2010-ben alkotmányozó többséggel hatalomra került. Az pedig hibákkal is járhat, ha mindenáron ki akarja képes kihasználni Trump elnökségének előnyeit” 

– írja Mujtaba Rahman, az Eurasia Group európai részlegének vezetője a tekintélyes brüsszeli lapban.

„Bár sem Orbán Viktor, sem legközelebbi miniszterei nem mutatják ki nyilvánosan, a kormányfő rendkívüli módon aggódik Magyar Péter ellenzéki vezető és a TISZA Párt folyamatos erősödése miatt. A legutóbbi, novemberi közvélemény-kutatások szerint a Tisza 35-45 százalékos támogatottsággal rendelkezik a biztos szavazók körében, ez mintegy 4-6 százalékpontos előny Orbán pártjával szemben.”

Orbán kormánya ezért kérlelhetetlenül támadja Magyar Péter hitelességét, hogy valahogy megállítsa a lendületét. Először a választási törvény módosítása volt terítéken, amely a fővárosi parlamenti mandátumok számát 18-ról 16-ra csökkentette, amit a népességváltozással indokoltak, de az nem fedte a valóságot. A lépést a kormánnyal szembehelyezkedők azonnal elítélték, mivel a főváros az ellenzék fellegvárának számít.

A Fidesznek semmi sem lesz drága, ha a hatalom megtartásáról van szó

Eközben a kormány a 2025-ös költségvetés részeként több támogatást tervez a kis- és középvállalkozásoknak, növeli a családok támogatását és adókedvezményeit, jelzáloghitel-korlátozást és kamatmentes hiteleket ad a már dolgozó fiataloknak. Mindezek célja, hogy elnyerjék a 40 év alattiak szimpátiáját, egy olyan demográfiai csoportot, ahol a Fidesz támogatottsága különösen gyenge.

Az ilyen politikai lépéseknek azonban ára van, és jelenleg Magyarország gazdasága komoly kihívásokkal küzd. A 2024-es növekedést aláásta a gyenge feldolgozóipari megrendelések, és úgy tűnik, hogy mindössze 0,5-0,7 százalékkal fog bővülni a magyar gazdaság. Ez szöges ellentétben áll a kormány eredeti 4 százalékos céljával és a legutóbbi 1,5 százalékos előrejelzésével.

Ráadásul az infláció tovább emelkedik, és a forint továbbra is csúszik lefelé - bár az elmúlt három hónapban némi fellendüléssel -, ami további inflációs következményekkel jár. Ezek az aggodalmak visszatartották a jegybankot attól, hogy az alapkamatot az először szeptemberben elért 6,5 százalékos szint alá csökkentse.

Nyilvános retorikájában Orbán Viktor továbbra is az ukrajnai háborút okolja az EU jelenlegi keresletének visszaeséséért, és ezáltal Magyarország gazdasági stagnálásáért, ám ő mégis inkább a 2025-ös látványos fellendülésre fogad, és a közösségi oldalán repülőrajtot emleget.

Orbán hagymázas jövőképe és a szikár valóság

Orbán úgy véli, hogy Trump visszatérése a Fehér Házba a katalizátora lesz a globális gazdasági növekedésnek, főleg azért, mert az amerikai elnök majd gyorsan leállítja az ukrajnai háborút. A magyar miniszterelnök arra számít, hogy a katonai kiadások ebből eredő csökkenését átirányítják majd a fogyasztásra, de ez a forgatókönyv figyelmen kívül hagyja Trump fenyegetését, hogy vámokat vet ki az EU-ból származó amerikai importra és Putyinnak küldött kőkemény üzenetét. 

A magyar miniszterelnök arra is fogadkozik, hogy az autóipari ágazatban számos beruházás - nevezetesen kínai tulajdonú, elektromos jármű-akkumulátorokat gyártó üzemek - 2025-ben látványosan beindul, és az export fellendítésének hajtóereje lesz.

A legtöbb szakmai elemzés azonban kevésbé derűlátó, az Európai Bizottság a 2025-ös növekedést 2-2,5 százalék közé teszi.

Annak ellenére, hogy a Bizottság végre jóváhagyta négyéves költségvetési tervét, mindez aggodalomra ad okot azzal kapcsolatban, hogy Magyarország képes lesz-e elérni a GDP 3,7 százalékában meghatározott idei költségvetési hiánycélját, a kormányzati kiadások visszafogását célzó megszorító intézkedések ellenére. Feltételezve, hogy nem sikerül áttörést elérni a megfeneklett uniós finanszírozási tárgyalásokon - a kormány éppen az évfordulón veszített el 1 milliárd eurót a kohéziós alapokból -, 

úgy tűnik, hogy a 2025-ös hiány inkább a 4-4,5 százalék felé tart, és ezt a helyzetet Brüsszel ki is használja a források visszatartásával. Ezek a körülmények azt is eredményezik, hogy Orbán pénzügyileg jobban függ Kínától, ami súlyosan szembemegy Trump geopolitikájával.

A kormány által ellenőrzött média fáradhatatlanul hangsúlyozza Orbán Viktor nemzetközi jelentőségét és diplomáciai súlyát a Donald Trumppal, Vlagyimir Putyinnal és Hszi Csin-ping kínai elnökkel fenntartott kapcsolatai révén. A lakájmédia az ukrajnai háború alatt tett „bölcs béketörekvéseit”, valamint Magyarország EU-elnökségének „nagy diplomáciai eredményeit” - nevezetesen Románia és Bulgária felvételét a schengeni övezetbe - dicsérik. 

„A valóság azonban az, hogy a gazdasági nehézségek, amelyekkel Orbánnak szembe kell néznie, még inkább aláássák azt a képességét, hogy a blokk kiemelkedő populista vezetőjeként eltérítse az EU napirendjét” 

– vonja le a végkövetkeztetést a Politico elemzője.

 

Fotó: Facebook / Orbán Viktor

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak