2025.03.26. 17:16

Amerikai vezénylet alatt megszületett a fekete-tengeri megállapodás, ami fontos lépés lehet a béke irányába

Amerikai vezénylet alatt megszületett a fekete-tengeri megállapodás, ami fontos lépés lehet a béke irányába

A Fehér Ház bejelentette, hogy külön megállapodásokat kötött Oroszországgal és Ukrajnával a „biztonságos hajózás” lehetővé tételéről a Fekete-tengeren, megszüntetve ezzel a két ország közötti béketárgyalások egyik fő akadályát. A hetekig tartó, magas szintű tárgyalások után Moszkva és Kijev az eddigi legerősebb jelét adta annak, hogy hajlandóak letenni a fegyvert, még ha csak részlegesen is.

A Trump-adminisztráció közölte, hogy az amerikai, orosz és ukrán tisztviselők között a szaúd-arábiai Rijádban folytatott technikai szintű tárgyalások eredményeként olyan megállapodások születtek, amelyek biztosítják a biztonságos hajózást, megszüntetik az erőszak alkalmazását, és megakadályozzák a kereskedelmi hajók katonai célú használatát a Fekete-tengeren. Washington kijelentette, hogy segítenek helyreállítani Oroszország mezőgazdasági és műtrágyaexportjának világpiachoz való hozzáférését, és lépéseket tesznek annak érdekében, hogy Moszkva jobban hozzáférjen a globális hajózáshoz – számolt be róla a Politico.

Moszkva és Kijev megállapodott abban is, hogy együttműködnek az energetikai infrastruktúrára vonatkozó tűzszünet végrehajtása érdekében, amelyről Volodimir Zelenszkij és Vlagyimir Putyin a hónap elején a Donald Trumppal folytatott telefonbeszélgetéseik során állapodtak meg. Az USA pedig megismételte elkötelezettségét amellett, hogy „segít elérni a hadifoglyok cseréjét, a civil foglyok szabadon bocsátását és az erőszakkal elhurcolt ukrán gyermekek hazatérését”.

Moszkvának további követelései vannak

A Kreml egy Telegram-üzenetben közölte, hogy a Fekete-tengeren való biztonságos átkelés biztosításáról szóló megállapodás akkor lép életbe, amikor az Egyesült Államok feloldja a pénzügyi szektor egyes szankcióit (SWIFT-rendszer), valamint az élelmiszeripari termékeket és műtrágyát exportáló vállalatokkal szembeni korlátozásokat. Ezek a részletek nem szerepeltek az amerikai nyilatkozatokban. Az ukrán elnök eközben keddi kijevi sajtótájékoztatóján aggodalmának adott hangot a megállapodással kapcsolatban, de ragaszkodott ahhoz, hogy Ukrajna helyesen cselekedett: 

„Korai még azt mondani, hogy ez működni fog. De helyesen tettük, hogy megállapodtunk, mert senki sem fogja hibáztatni Ukrajnát azért, hogy nem akar békét.”

Egy sikeres megállapodás a brüsszeli lap szerint nagy áttörést jelentene. A háború felborította a Fekete-tengeren átmenő gabonaszállítmányok kereskedelmi láncolatát, felerősítve az élelmiszerhiánytól való globális félelmet. Számos afrikai és közel-keleti ország élelmiszerkészletei erősen függnek a gabonaexporttól. A kezdeti patthelyzetet 2022 júliusában sikerült feloldani, amikor Törökország és az ENSZ közvetítésével létrejött a „fekete-tengeri gabonakezdeményezés”, amely lehetővé tette, hogy a létfontosságú élelmiszer-szállítmányok a Fekete-tengeren keresztül támadás veszélye nélkül közlekedjenek.

Az alku azonban 2023-ban felbomlott, miután a Kreml új követeléseket fogalmazott meg a megállapodás megújítására vonatkozóan, többek között a szankciók enyhítését és hajói szabad mozgását. Törökország és mások egymást követő erőfeszítései az alku visszaállítására kudarcba fulladtak, bár az ukrán gabonát ennek ellenére sikerült szállítani, az export 2023 óta még nőtt is.

Fotó: Pixabay

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak