Elítélték Orbán egyik legnagyobb európai szövetségesét: Le Pen nem indulhat a következő választáson
Marine Le Penre eddig úgy tekintettek, mint a 2027-es elnökválasztás egyértelmű favoritjára. A francia szélsőjobboldal ikonját azonban hétfőn bűnösnek találták európai parlamenti pénzek elsikkasztásában. Az ítélet a politikai karrierjére is súlyos csapást jelent.

Marine Le Penre eddig úgy tekintettek, mint a 2027-es elnökválasztás egyértelmű favoritjára. A francia szélsőjobboldal ikonját azonban hétfőn bűnösnek találták európai parlamenti pénzek elsikkasztásában. Az ítélet a politikai karrierjére is súlyos csapást jelent.
Marine Le Pen francia elnökjelöltségre vonatkozó terveit valószínűleg végzetes csapás érte hétfőn, miután bűnösnek találták európai parlamenti pénzek elsikkasztásában, ezért a következő öt évben nem indulhat a választásokon. Tekintettel a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés pártjának növekvő támogatottságára, 2027-et széles körben úgy tekintették, mint a populista, migrációellenes programjának lehetséges áttörési pillanatát, és több felmérés szerint is erős esélyesnek számított Emmanuel Macron utódjaként az Elysée-palotában - számolt be róla a Politico.
A mostani döntés megnyitja az utat Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés elnöke, Le Pen utódja előtt, hogy a radikális jobboldal zászlóvivője legyen, és elinduljon a köztársasági elnöki posztért.
Le Pent és 24 másik vádlott-társát azzal vádolták, hogy illegálisan átjátszottak európai parlamenti pénzeket annak érdekében, hogy olyan pártalkalmazottakat fizessenek, akik csak ritkán vagy egyáltalán nem foglalkoztak brüsszeli vagy strasbourgi ügyekkel. A bíróság becslése szerint a vádlottak 12 év alatt több mint 4 millió eurót sikkasztottak el, amelyből 474 ezer euróért Le Pen személyesen, mint európai parlamenti képviselő volt felelős.
Egy könyvelő kivételével mindegyik vádlottat bűnösnek találták, ezért pénzbírságok, eltiltások és felfüggesztett börtönbüntetések kombinációját szabták ki rájuk. A Nemzeti Tömörülést szintén bűnösnek találták, és 2 millió eurós bírságot szabtak ki rá, amely azonban egymillió euróval csökkenthető, ha nem követnek el további bűncselekményt.
Marine Le Pen kapta a legsúlyosabb büntetést
A legkeményebb büntetést Le Penre mérték, mivel mind korábbi képviselőként, mind pedig a párt volt elnökeként folytatott bűncselekmény miatt ítélték el. Az ügyészek rendkívüli lépésre szánták el magukat, és arra kérték az ügyben eljáró háromtagú bírói testületet, hogy azonnal léptessék életbe Le Pen jelöltségi tilalmát, ahelyett, hogy megvárnák a fellebbviteli eljárás lezárását, ami Franciaországban a szokásos ügymenet volna. A bírák ebbe beleegyeztek a bűncselekmények súlyosságára hivatkozva. Emellett 100 ezer eurós pénzbírságra és négy év börtönbüntetésre ítélték a politikusasszonyt, amelyet két évre felfüggesztettek.
„Ma nem csak Marine Le Pent ítélték el igazságtalanul: a francia demokráciát végezték ki”
- kommentálta az ítéletet Bardella.
Le Pen ügyvédje bejelentette, hogy fellebbezni fognak az ítélet ellen.
Az egyik asszisztens nem is ismerte azt, akinek papíron dolgozott
A vádlottak a négy hónapig tartó per során többször is ártatlannak vallották magukat, de az ügyészség terhelő bizonyítékokat mutatott be ellenük, köztük az egyik parlamenti asszisztens szöveges üzeneteit, aki hónapokkal a felvétele után kérte, hogy mutassák be annak a képviselőnek, akinek állítólag dolgozott.
Le Pen és a Nemzeti Tömörülés tudta, hogy ez a per tüske lehet a körmük alatt, de viszonylag derűlátóan tekintettek az eljárásra. A vádak pedig egyelőre nem sokat változtattak sem Le Pen, sem a pártja népszerűségén. A vádlottakat ezért meglepte, amikor az ügyészek novemberben azt kérték, hogy azonnali, különböző hosszúságú eltiltást szabjanak ki valamennyi vádlottra.
Az ítélet akár még növelheti is a szélsőjobboldal politikai támogatottságát. Le Pent ugyanis nem azzal vádolták, hogy személyesen megtömte a zsebeit, hanem azzal, hogy a pénzt a pártba irányította. Az ügyet rutinszerűen politikai támadásnak nevezte, mondván, hogy a bírák a „politikai halálát” akarták.
Ha Le Pen fellebbezése nem jár sikerrel a következő elnökválasztás előtt, a Nemzeti Tömörülés valószínűleg Bardella, a párt lojális 29 éves elnökének a helyére lépését várja majd. Sőt, Le Pen saját távozásának lehetséges előrejelzéseként nem sokkal az ítélethirdetés előtt a BFMTV csatornának azt mondta, Bardella „képes arra, hogy a köztársasági elnök legyen”.
Bár a populista nacionalizmus jövője Franciaországban ritkán tűnt fényesebbnek, mint most, Bardella tapasztalatlansága egy nagy horderejű elnöki kampány során szkepticizmust szülhet még a saját soraiban is azzal kapcsolatban, hogy vajon alkalmas-e a feladatra - állapítja meg a tekintélyes brüsszeli lap.
Orbán: Je suis Marine
Bardella mellett más európai szélsőjobboldali személyiségek is sietve elítélték a bíróság döntését. Matteo Salvini olasz szélsőjobboldali miniszterelnök-helyettes például egy „rossz filmként” és „Brüsszel hadüzeneteként” aposztrofálta az ítéletet.
Orbán Viktor miniszterelnök már Le Pen ítéletének kihirdetése előtt is megszólalt, majd a „Je suis Marine” szöveges bejegyzéssel állt ki radikális jobboldali szövetségese mellett az X-en.
Az ítélet leminősítésében csak Vlagymir Putyin volt gyorsabb a magyar kormányfőnél, aki az elmúlt években Orbánékhoz hasonlatosan bankhitellel is segítette Le Pen pártját.
„Nem akarunk beleavatkozni Franciaország belügyeibe, korábban sem tettünk ilyet soha, de az európai fővárosok mostanában egyre inkább rászoknak a demokratikus normák megsértésére"
- mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Fotó: Facebook / Orbán Viktor