Trump beindította a totális kereskedelmi háborút: 20 százalékos vámokkal sújtja Európát
Az Európai Unió is csatlakozott Kínához, Japánhoz, Tajvanhoz és Koreához Donald Trump kereskedelmi bűnlajstromán. Az amerikai elnök szerdán az EU-t Amerika kereskedelmi partnerei közül a legrosszabb kategóriába sorolta, 20 százalékos vámmal sújtva az öreg kontinensről érkező összes terméket. A Moszkva-Washington tengelyen szörföző Szijjártó Péter szerint mindez Brüsszel alkalmatlanságát bizonyítja.

Az Európai Unió is csatlakozott Kínához, Japánhoz, Tajvanhoz és Koreához Donald Trump kereskedelmi bűnlajstromán. Az amerikai elnök szerdán az EU-t Amerika kereskedelmi partnerei közül a legrosszabb kategóriába sorolta, 20 százalékos vámmal sújtva az öreg kontinensről érkező összes terméket. A Moszkva-Washington tengelyen szörföző Szijjártó Péter szerint mindez Brüsszel alkalmatlanságát bizonyítja.
Trump „felszabadítás napi” bejelentése a 27 országot tömörítő uniót a kereskedelmi büntetőkosárba helyezi olyan nagy gazdaságokkal együtt, mint Kína, Japán, Tajvan és Dél-Korea. A lépés olyan amerikai kereskedelmi korlátokat állít fel, amelyek az 1930-as évek nagy gazdasági világválsága óta nem voltak ennyire magasak. A Fehér Ház ura közölte, nemzeti vészhelyzetet hirdet, hogy 10 százalékos vámot vessen ki az összes országból származó importra. Ezen kívül egyénre szabott kiegészítő vámokat vetett ki mintegy 60 országra, amelyek szerinte a legsúlyosabb „kereskedelmi vétkesek” - számolt be róla a Politico.
„Országunkat évtizedek óta fosztogatják, kifosztják, és megerőszakolják a közeli és távoli nemzetek, barátok és ellenségek egyaránt. Most az Európai Uniót fogjuk megróni. Nagyon kemények. Nagyon, nagyon kemény kereskedők. Tudja, az ember azt gondolja az Európai Unióról, hogy nagyon barátságos. Lenyúlnak minket. Olyan szomorú ezt látni. Annyira szánalmas”
- mondta Trump a Fehér Ház Rózsakertjében, hozzátéve, hogy 20 százalékot fognak felszámolni nekik. A Fehér Ház egyik tisztségviselője elmondta, hogy a 10 százalékos vám április 5-én kora reggel lép életbe, a további vám pedig április 9-én a legsúlyosabb szabálysértőkre.
Meloni: ez senkinek sem az érdeke
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök volt az első uniós kormányfő, aki reagált Trump vámcsapására, „helytelennek és egyik fél érdekének sem kedvezőnek” nevezve azt. „Mindent megteszünk, hogy megállapodásra törekedjünk az Egyesült Államokkal, hogy elkerüljük a kereskedelmi háborút, amely elkerülhetetlenül gyengítené a Nyugatot más globális szereplők javára” - írta a Trumppal baráti viszonyt ápoló Meloni egy Facebook-bejegyzésben.
A Trump-adminisztráció 39 százalékra becsüli az Európai Unió által az Egyesült Államokkal szemben kivetett vámokat, és ezt a számot csökkenti a felére nagyjából, hogy kijöjjön a 20 százalék, amit Trump „kedves kölcsönös” vámoknak nevezett. Az amerikai kormány különösen sérelmezte az általa nem vámjellegűnek tekintett uniós akadályokat, például a hozzáadottérték-adót és a technológiai szabályozást. Számításaiba ezeket is beleszámította, bár az európaiak határozottan elutasítják, hogy ezek az amerikai vállalkozásokat diszkriminálnák.
Valójában az EU-ba irányuló import több mint 70 százaléka vámmentes. A Kereskedelmi Világszervezet szerint pedig a kereskedelemmel súlyozott alapon az uniós vámok átlagosan csak 2,7 százalékot tesznek ki.
Trump vámoffenzívája pofonként érte az Európai Uniót, amely a szerdai bejelentést megelőzően igyekezett tárgyalóasztalhoz ültetni kormányát. Maros Sefcsovics uniós kereskedelmi vezető kétszer is Washingtonba utazott, hogy találkozzon amerikai kollégáival, de ez nem járt eredménnyel.
Orbánék szerint ezért is az EU a hibás, Trumpra egyetlen rossz szavuk sincs
Szijjártó Péter külügyminiszter erre egészen sajátos reakciót adott a közösségi oldalán:
„Az európai gazdaság és így végső soron az európai emberek újra a brüsszeli politikusok alkalmatlanságának levét isszák. A helyzet az amerikai elnök tegnapi vámbejelentései után egyértelmű: az Európai Bizottságnak tárgyalnia kellett volna! Minderre volt (lett volna) két és fél hónapjuk. Tárgyalni kellett volna az amerikai kormányzattal a vámügyi együttműködésről és le kellett volna csökkenteni az autóipari vámokat az európairól az eddigi amerikai szintre, vagyis 10-ről 2,5%-ra. Az Európai Bizottság azonban ezt is elhibázta. Nem tárgyaltak, helyette megint ideológiai kérdést csináltak egy gazdasági ügyből. S mindezt több ezer eurós havi fizetésért…”
Von der Leyen: Nincs rend a rendetlenségben, készen állunk a válaszra
Az Európai Bizottság korábban közölte, hogy a már hatályban lévő amerikai acél- és alumíniumvámokra adott válasza mellett egy csapásra reagálni fog Trump kölcsönös vámjaira és az autópiaci vámokra is. Ursula von der Leyen bizottsági elnök csütörtökön a kora reggeli órákban reagált, mondván, hogy a blokk „felkészült a válaszadásra”.
„Úgy tűnik, nincs rend a rendetlenségben. Nincs világos út a kialakuló bonyolultságon és káoszon keresztül, mivel az Egyesült Államok valamennyi kereskedelmi partnerét sújtja”
- mondta von der Leyen egy televíziós nyilatkozatban.
Az új „kölcsönös vámok” nem halmozódnak rá azokra az ágazati vámokra, amelyeket Trump már bejelentett az autókra, az acélra és az alumíniumra, és amelyek várhatóan a faanyagra, a rézre, a gyógyszerekre, a félvezetőkre és potenciálisan a kritikus ásványi anyagokra is kivetésre kerülnek - közölték a Fehér Ház tisztviselői.
Fotó: YouTube / FoxNews