Elon Musk kiénekelt a trumpi kórusból: szoros partnerséget akar az EU-val
A Trump-kormányzat milliárdos tanácsadója homlokegyenest mást mond, mint a Fehér Ház ura. Az olasz radikális jobboldali Liga párttal tartott videókonferencián elhangzottak azt is jelezhetik, hogy elválnak útjaik Donald Trumppal.

A Trump-kormányzat milliárdos tanácsadója homlokegyenest mást mond, mint a Fehér Ház ura. Az olasz radikális jobboldali Liga párttal tartott videókonferencián elhangzottak azt is jelezhetik, hogy elválnak útjaik Donald Trumppal.
Mindössze három nappal azután, hogy az amerikai elnök átfogó vámokat jelentett be, köztük az Európai Unióból származó árukra kivetett 20 százalékos vámot, Elon Musk a hétvégén azt mondta, reméli, hogy Európa és az Egyesült Államok „zéró vámhelyzetbe kerül, gyakorlatilag egy szabadkereskedelmi övezetet hozva létre”. A Tesla vezére ezeket a megjegyzéseket az olasz Liga párttal való firenzei videokonferencia-megjelenés során tette. A technológiai milliárdosból lett elnöki bizalmi ember azután mondta ezeket, hogy Trump vámjairól alapvetően hallgatott - számolt be róla a The New York Times.
Musk látványosan nekiment Peter Navarrónak, Trump egyik legbuzgóbb protekcionista tanácsadójának, amikor a kereskedelem-politikáról ejtett szót.
Egy Navarrót dicsérő X-posztra reagálva Musk először is haszontalannak gúnyolta Navarro Borostyán Ligás diplomáját, majd káromkodva hozzátette, hogy a tanácsadó nem „épített” semmit. A milliárdos nyelvezetében „építőnek” vagy „cselekvőnek” lenni az igazi teljesítmény.
USA és az EU, a két jóbarát?
Musk a firenzei Liga-parti megjelenése során azt mondta, reméli, hogy az Egyesült Államok és Európa „nagyon szoros partnerséget tud kialakítani”, ami ellentétben áll Trump kormányának Európával szembeni megvetésével, és az elnök kijelentéseivel, aki azt állította, hogy az Európai Uniót azért hozták létre, hogy „kicsesszen” Amerikával. Az üzletember hozzátette, hogy szeretné, ha „az emberek szabadabban mozoghatnának Európa és Észak-Amerika között”. Trump első ciklusa alatt Musk még arról beszélt, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia között „semmilyen vámnak nem szabadna lennie”.
Musk a Liga ülésén a cenzúra és a tömeges bevándorlás veszélyeire figyelmeztetett, tehát továbbra is arra használja befolyását, hogy a szélsőjobboldali erőket támogassa Európa-szerte.
Pénteken Musk és Trump a támogatásáról biztosította Marine Le Pent, a francia szélsőjobboldali vezetőt, akit a múlt héten sikkasztás vádjával elítéltek, és kizárták a közhatalmi pozícióért való indulásból.
Az év elején Musk a német szélsőjobboldali Alternatíva Németországért pártot népszerűsítette, és beleszólt az olaszországi bevándorlási vitába is, Matteo Salvinivel, a Liga párt vezetőjével együtt jelent meg a pártkonferencián.
Rövid beszéde során támogatta a költségcsökkentő kormányzati hatékonysági minisztérium tevékenységét is, és Trump álláspontját az ukrajnai háborúval kapcsolatban, miközben az Európai Uniót kritizálta.
Címlapkép: Facebook