Évekre elzárhatja az unió felé vezető utat az ukránok elöl Orbán Viktor
Komolyan aggódnak Brüsszelben Orbán véleménynyilvánító szavazása miatt. Az Európai Bizottság és több tagállam sürgetné Ukrajna csatlakozási folyamatát, de a magyar kormány konzultációja egyelőre megakasztja a folyamatokat.

Komolyan aggódnak Brüsszelben Orbán véleménynyilvánító szavazása miatt. Az Európai Bizottság és több tagállam sürgetné Ukrajna csatlakozási folyamatát, de a konzultáció egyelőre megakasztja a folyamatokat.
Értetlenül fogadták Brüsszelben Orbán Viktor újabb lépését, ezúttal azt, hogy a magyar kormány konzultációt kezdeményezett Ukrajna EU-csatlakozásáról még mielőtt a tényleges csatlakozási tárgyalások megkezdődtek volna – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
A véleménynyilvánító szavazást a magyar miniszterelnök márciusban jelentette be, a szokásos írásban történő válaszadásos akciót várhatóan június közepéig fogják lebonyolítani.
Brüsszelben úgy gondolják, hogy a szavazás nem a választók véleményének a feltérképezésére, hanem a kormány narratívájának a megerősítésére szolgál. A magyar kormány szerint ugyanis az ukrán csatlakozás veszélyeztetné a magyar mezőgazdasági támogatásokat, növelné a bűnözést, a kábítószer kereskedelmet és a veszélyes élelmiszerek behozatalát.
Marta Kos bővítési biztos fontosnak tartja a tagállami bővítést.
„Megértem, hogy minden tagállam a saját érdekeit védi. De ezt jóhiszeműen, a kompromisszumra való törekvéssel kellene tenni” – mondta és hozzátette, hogy szerinte Budapestnek inkább Kijevvel kellene tárgyalnia a népszavazás helyett.
Kos szerint az Egyesült Államok új kormányzata miatti bizonytalanság következtében most minden Európa biztonsága körül forog.
A biztos lehetségesnek tartja Montenegró csatlakozását 2028-ban, és azt is, hogy Albániával addigra lezáruljanak a csatlakozási tárgyalások. Ukrajna esetében ezzel szemben romló kilátásokról beszélt, és a bővítési eljárás szerkezeti problémáira is felhívta a figyelmet. Azt mondta: „Az EU-szerződés csak két egyhangú döntést ír elő a csatlakozási folyamatban, a tárgyalások megnyitásáról és lezárásáról.”
A gyakorlatban azonban a tagállamoknak mintegy 150 további egyhangú döntést kell meghozniuk, egyenként a 31 tárgyalási fejezethez kapcsolódva.
Ukrajna másfél évvel ezelőtt kezdte meg a csatlakozási folyamatot, miután az Európai Tanács jóváhagyta a tárgyalások megindítását – akkor Orbán Viktor a szavazás idején elhagyta a termet. A brüsszeli döntéshozók szerint a népszavazás célja a csatlakozási tárgyalások halasztása, és azért is furcsállják, mert a magyar kabinet akkor avatkozott be, amikor Kijev végre hajlandóságot mutatott Budapest kisebbségi követeléseinek teljesítésére.
Fotó: YouTube / RTL