Ma 09:09

Minden EU-s forrás kifizetését a jogállamisághoz kötnék, a renitens államoknál a közvetlen haszonélvezők járhatnának jól

Kontroll.hu
Kontroll.hu
Minden EU-s forrás kifizetését a jogállamisághoz kötnék, a renitens államoknál a közvetlen haszonélvezők járhatnának jól

Szigorítanának az EU-s támogatások kifizetésén a következő, 2028 és 2034 közötti pénzügyi ciklusban. A források folyósítása csak akkor lenne lehetséges a Népszava írása szerint, hogy ha az összes jogállamisági elvet betartja egy adott tagállam. A kifizetések felfüggesztésével ugyanakkor csak a kormányt büntetnék, a pénzekre szankció esetén közvetlenül a végső kedvezményezettek pályázhatnának.

Magyarország EU-s támogatásait részlegesen 2022 végén függesztette fel az Európai Unió a korrupcióellenes intézkedések elmaradása, a jogállamisági hiányosságok és a független média bedarálása miatt. A magyar kormány nem korrigált, ezért Magyarország végleg elbukott 1 milliárd eurót. Mivel a forrásokat időarányosan lehet elszámolni, év végére újabb egymilliárd eurót bukhat az ország az Orbán-kormány miatt. A kohéziós támogatások 45 százalékát - így például a mezőgazdasági kifizetéseket - nem érintette az uniós döntés, amely miatt a Magyarországnak 2027-ig járó 40 milliárd euró nagyobb része fel van függesztve.

Az ilyen helyzeteknek venné elejét Brüsszel, de úgy, hogy ne az adófizetők járjanak rosszul a megválasztott politikusok felelőtlensége miatt. Az EP Költségvetési Bizottsága szerdán szavazta meg azt a jelentést, amelyben a mostaninál ambiciózusabb, de rugalmasabb uniós költségvetést vázoltak fel, a jogállamiság szerepe pedig a mostaninál nagyobb hangsúlyt kapna. Ez a dokumentum határozza meg a következő hétéves költségvetéssel kapcsolatos tárgyalások alapjait, a leendő programokat és a kifizetési szabályokat is, ezt a tervezetet vitatja majd meg az Európai Parlament és a tagállamok.

A jogállamisági elvek érvényesülését, az alapjogok tiszteletét minden kifizetés előfeltételévé akarják tenni.

1745403053866_20250423_EP-184173A_PB9_038_MOBILE.jpg
Fotó: Európai Parlament/Philippe BUISSIN

A lap szerint a törvényhozó testület hitet tesz az „okos feltételesség” elve mellett, vagyis nem szeretnék, ha az állampolgárok bűnhődnének a kormányaik miatt. Arra hívják fel a Bizottságot, hogy

a végső kedvezményezettek, azaz az önkormányzatok, cégek, civilek, diákok akkor is részesülhessenek az uniós pénzekből, ha a kormányuk nem felel meg az uniós elvárásoknak a jogállamiság területén.

A lap szerint a legvalószínűbb, hogy az Európai Néppárt, a szocialisták, a liberálisok és zöldek frakciója fogja meghatározni a költségvetés irányát. A szakbizottság után az EP szavaz a dokumentumról. A teljes költségvetést azonban minden tagállam vezetőjének támogatnia kell, azaz vétóval is fenyegethetnének az egyet nem értők. 

Borítókép: Európai Parlament/Philippe BUISSIN
 
 
Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak