Új korszak eljövetelét is jelzi az amerikai pápa megválasztása
Nem valószínű, hogy Donald Trump túlságosan örül az amerikai Robert Francis Prevost pápává választásának. XIV. Leó sok mindenben hasonlít elődjéhez, de vannak jelentős különbségek is, amelyek akár fordulatot is hozhatnak az egyház működésében.

Nem valószínű, hogy Donald Trump túlságosan örül az amerikai Robert Francis Prevost pápává választásának. XIV. Leó sok mindenben hasonlít elődjéhez, de vannak jelentős különbségek is, amelyek akár fordulatot is hozhatnak az egyház működésében.
Az új egyházfő a XIV. Leó nevet választotta, ami tisztelgés az 1878 és 1903 között uralkodó XIII. Leó előtt, aki a maga korában haladónak számított. Ő volt a katolikus egyház szociális tanításának atyja és a Rerum novarum (Az új dolgokról) című korszakalkotó enciklika szerzője – emeli ki a pápaválasztás után a The Economist.
A bíborosok döntése az egység és a kompromisszum kifejeződése a tekintélyes lap szerint. Az új pápát a diszkréció és a visszafogottság jellemzi és nem a radikalizmus, ezért jó esélye van arra, hogy áthidalja a katolicizmusban a progresszívek és a tradicionalisták között tátongó szakadékot.
Robert Prevost nem egy kiköpött jenki, Trump nagy bánatára
A Szent Péter-bazilika központi erkélyéről dinamikusan és jó olasz kiejtéssel beszélve a 69 éves új vezető a „Béke legyen mindnyájatokkal” szavakkal kezdte első pápai beszédét. Ezt követően XIV. Leó többször is megemlítette a béke fogalmát, összekapcsolva azt az igazságosság, a szeretet és a „mindenki számára nyitott” egyházzal. A chicagói születésű Robert Prevost nem egy tipikus jenki életet élte. Krisztusi hivatásának nagy részét Peruban töltötte misszionáriusként, plébánosként, tanárként, majd püspökként. 2015-ben perui állampolgárságot is kapott az amerikai mellé. Prevost az Ágoston-rend élén állt, amelyhez tartozik.
Az elmúlt két évben pedig az egyik legfontosabb vatikáni részleget vezette, amely a püspökjelöltek átvilágítását felügyeli.
A bíborosválasztók arról döntöttek mindenekelőtt, hogy a nemzetközi ügyek feszült időszakában akarnak-e olyan pápát, aki Ferenchez hasonlóan használja a pontifikátus erkölcsi tekintélyét, hogy szembeszálljon a populista jobboldal dogmáival, különösen a migráció kérdésében. Leó megválasztásával, aki első beszédében Ferencet idézte, a néhai pápa megközelítésével való folytonosságot választották. Egy látványosan kozmopolita amerikai megválasztása egyértelműen Trump és agresszív nacionalizmusa elleni szembeszegülésnek tűnik.
Az X-en korábban Prevost bíborosként megdorgálta J. D. Vance alelnököt a bevándorlással kapcsolatos nézetei miatt - emlékeztet a brit gazdasági lap.
Sok mindenben hasonlít Ferenchez, de vannak különbségek is
Az amerikai pápa osztja elődje környezetvédelmi aggályait, és támogatja az egyház decentralizációját, amelyet Ferenc is szorgalmazott szigorú korlátok között. „A természet feletti uralom egy feladat, amelyet Isten az emberiségnek adott, de nem válhat zsarnoki uralommá” - mondta egy tavalyi római szemináriumon.
XIV. Leó azonban határozottan ellenzi, hogy a nőket diakónusnak, nemhogy papnak fogadják a szent rendbe. És nem valószínű, hogy olyan befogadóan fog viszonyulni a melegekhez, mint elődje tette. Egy 2012-es, püspökökhöz intézett beszédében sajnálatát fejezte ki, hogy „az evangéliummal ellentétes hitek és gyakorlatok iránti szimpátiát” népszerűsítik, példaként említve a „homoszexuális életmódot és az azonos nemű partnerek által örökbefogadott gyermekekből álló alternatív családokat”.
A konklávé ismét igazolta a mondást, miszerint „aki pápaként lép be, az bíborosként távozik”. Pietro Parolin, Ferenc pápa korábbi államtitkára volt a fogadóirodák egyértelmű favoritja. A végeredmény megcáfolta az elhúzódó választásra vonatkozó előrejelzéseket is.
Az új pápa támpontjai
A Wall Street Journal vezércikkében meglepetésnek tartják, hogy a konklávé második napján már fehér füst szállt fel a Sixtus-kápolna kéményéből. A második meglepő fordulat pedig az volt, hogy a bíborosok a chicagói származású Prevost választották meg a katolikus egyház következő vezetőjének, és az első amerikait ebben a tisztségben. Ez a váltás leképezi a katolikus egyház hatókörét, hiszen világszerte mintegy 1,4 milliárd katolikus él, akiknek közel fele az amerikai kontinensen található, míg Európában és Afrikában 20-20 százalékuk.
XIV. Leó pápáról úgy tartják, hogy osztja elődjének a rászorulókra való mély együttérzését, és a Szent Péter-székesegyház erkélyéről mondott beszédében olyan egyházat ígért, amely igyekszik közel lenni „különösen azokhoz, akik szenvednek”. Nem kis feladatnak látszik a Vatikán pénzügyi zavarainak rendbetétele sem, amire kiváló alkalom nyílhat most.
Leó első támpontja a névválasztás volt, amivel az első fontos jelzést küldik új pápaságuk prioritásairól. XIII. Leó, 1878-1903-as pápasága nagy részét a munkások jogainak védelmére fordította, tisztességes bérezést, méltányos munkakörülményeket és a szakszervezetekhez való csatlakozás jogát követelve. Azzal, hogy ezt a nevet választotta, kifejezésre juttatta, hogy elkötelezett az egyház szociális tanítása mellett - írja a Reuters.
Az új pápa második támpontja a nyelvválasztása és a mondanivalója volt, amely egyértelműen a béke szükségességére helyezte a hangsúlyt, amire Ferenc is gyakran fókuszált. A Szent Péter téren összegyűlt tömeghez intézett beszédének egyik része sem angolul hangzott el, hanem olaszul, a Vatikán nyelvén, és egy rövid kitérővel spanyolul, hogy köszöntse korábbi perui közösségét. Szülőhazáját meg sem említette XIV. Leó.
„La pace sia con tutti voi!” (Béke veletek!)
- ezek voltak Leó első nyilvános szavai, amelyek a katolikusok ünnepeit idézték, de egyben a béke azonnali üzenetét is adták a fegyveres konfliktusoktól sújtott világban. Leó harmadik támpontja az öltözékválasztás volt. Ferenccel ellentétben, aki már a megválasztásának első napján is elutasította a pápaság minden díszét, utódja a hagyományos vörös pápai ruhát viselte a fehér reverendája fölött, ezzel is jelezve, bár elődje hagyományait követi, ám ő egy másmilyen pápa.
Trump már nagyon várja a találkozót XIV. Leóval
„Gratulálunk Robert Francis Prevost bíborosnak, akit most neveztek ki pápának. Megtisztelő, hogy ő az első amerikai pápa. Micsoda izgalom, és mekkora megtiszteltetés ez hazánk számára. Alig várom, hogy találkozhassak XIV. Leóval. Ez egy nagyon jelentős pillanat lesz!”
- írta Donald Trump a közösségi oldalán.
„Egy olyan korban, amelyet konfliktusok és nyugtalanság jellemez, az Áldások Loggiájáról mondott szavai erőteljes felhívás a békére, a testvériségre és a felelősségre” - így reflektált Giorgia Meloni olasz kormányfő, aki őszinte jókívánságait fejezte ki XIV. Leó pápának pontifikátusa kezdetén, egyben országa reményét is tolmácsolta.
A református magyar miniszterelnök, Orbán Viktor Facebook-oldalán tömören így reagált:
„Van pápánk! Van remény!”
Magyar Péter is üdvözölte a katolikus egyház új vezetőjét:
„Felszállt a fehér füst! Habemus papam. Van pápánk! Isten áldása kísérje XIV. Leó pápát!”
XIV. Leó egyébként még érsekként már járt Magyarországon: 2023 áprilisában a vatikáni delegáció tagjaként elkísérte Ferenc pápát Budapestre.
Fotó: YouTube / Vatican News