Kiverte a biztosítékot Orbánék „átláthatósági” törvénye az Európai Parlamentben is
Ne kapjon egyetlen fillért sem az EU-s költségvetésből az Orbán-rezsim, ameddig nem tartja be az uniós alapelveket. Ez is elhangzott szerdán az Európai Parlamentben, ahol rendkívüli vitát rendeztek a fideszes "átláthatósági" törvényről.

Ne kapjon egyetlen fillért sem az EU-s költségvetésből az Orbán-rezsim, ameddig nem tartja be az uniós alapelveket. Ez is elhangzott szerdán az Európai Parlamentben, ahol rendkívüli vitát rendeztek a fideszes "átláthatósági" törvényről.
Az Európai Tanács és az Európai Bizottság nyilatkozata alapján tárgyalta szerdán az Európai Parlament a magyar kormány szólásszabadságot és demokratikus értékeket egyre jobban fenyegető törvényjavaslatát. A hozzászólásokat az Európa Tanács részéről Adam Szlapka lengyel politikus kezdte meg. Mint mondta, a jogállamiság és az alapvető emberi jogok nagyon fontosak a soros lengyel elnökség számára. Azzal folytatta, az Európai Unión belül mindenkinek egyformán felelőssége előmozdítani a jogállamiság megvalósulását.
Az Általános Ügyek Tanácsa a hetes cikkely keretén belül a jövő héten fogja tárgyalni a magyar jogállamiság kérdését az „átláthatósági” törvény benyújtása miatt.
Szlapka azzal zárta a felszólalását, hogy az Európai Uniónak megvannak az eszközei arra nézve, hogy betartassa az értékeit, ezért is fontos, hogy ezeket minden intézmény egyformán alkalmazza. Következőként Michael McGrath, az Európai Bizottság igazságügyért, jogállamiságért és demokráciáért felelős tagja szólalt fel. Mint mondta, a demokrácia megőrzése érdekében nagyon fontos a független sajtó és a civil szervezetek biztosítása, hogy az emberek egymással vitatkozva, néha akár egyet nem értve alakítsák ki a véleményüket. Emellett abban is nagyon nagy szerepük van, hogy el lehessen számoltatni azokat, akik a hatalmon vannak.
„Az átláthatóság nagyon fontos érték egy demokráciában, de az átláthatósággal és az elszámoltathatósággal nem lehet visszaélni annak érdekében, hogy így szűkítsék a civil társadalom mozgásterét”
– szögezte le a jogállamiságért felelős bizottság tagja. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az Európai Bizottság már a gyermekvédelmi törvény miatt is eljárást indított Magyarország ellen. Végezetül azt is megemlítette, hogy március végén Magyarországra látogatott, amikoris a magyar kormány tagjaival és különböző jogalkotókkal is találkozott, de azóta sem történt semmilyen elmozdulás.
Tarr Zoltán szerint a kormány most elszámította magát
A felszólalók sorában ezután a Tisza Párt politikusa, Tarr Zoltán következett. „Akaratunk és szándékunk ellenére ismét napirenden van az Orbán-rezsim sokadik mélyen demokráciaellenes lépése” - kezdte a felszólalását a Tisza Párt EP-képviselője.
„A Tisza folyamatosan növeli az előnyét, egyre többen és többen állnak a változás mellé, a kormány pedig érzi a vesztét és ezért tétet emelt” – fogalmazott Tarr Zoltán, majd azzal folytatta, a kormány gyermekvédelemről beszél, de pedofilokat tüntet ki, átláthatóságról beszél, miközben velejéig korrupt, és békét emleget, miközben a háborúra készül. Ezen kívül a külhoni magyarokat is elárulta Orbán Viktor, amikor nyíltan kiállt a magyarellenes román elnökjelölt mellett.
Tarr Zoltán szerint a törvénytervezetnek egyedül a kritikus hangok elhallgattatása és a megfélemlítés a célja, ami ha sikerrel jár, veszélyezteti még a választások tisztaságát is. Ám szerinte Orbánék elszámították magukat, félelem helyett ugyanis ellenállásba ütköztek.
Ezután a DK-s Molnár Csaba vette át Tarr Zoltán helyét a pódiumon. Úgy fogalmazott, Orbán Viktornak nem a korrupcióval van baja, hanem azzal, ha a sajtó ezt megírja, ezért a putyini módszerhez folyamodott ennek a megakadályozása érdekében. A politikus azzal folytatta a felszólalását, hogy azért kell nagyon vigyázni, mert ha ezt meg lehet tenni az egyik tagállamban, akkor meg lehet tenni majd a másikban is.
A fideszes Dömötör Csaba álcivil mozgalmakról beszélt
Ezután Dömötör Csaba szólalt fel a Fidesz képviseletében. „Örülök, hogy lehet vitatkozni az átláthatóságról, mert eddig ezt nem nagyon engedték” – indított a Patrióták Európáért frakció tagja. A fideszes képviselő szerint az Európai Bizottság az USAID mintájára „liberális, baloldali aktivista-csoportokat” pénzel, amik ezután főleg a választások idején aktivizálják magukat. Mint mondta, rengeteg olyan szervezet vetette meg a lábát az elmúlt években Magyarországon, amelyek külföldi hatalmak hatására befolyásolják a politikai történéseket. Dömötör Csaba szerint hiába állítják, az ilyen szervezetek nem „igazi civil mozgalmak”, azok ugyanis alulról szerveződnek, ezeket azonban az Open Society vagy a USAID működteti.
„Vajon mennyire civil az a szervezet, amelyik pár hétig sem tud működni az amerikai demokraták vagy a Bizottság pénze nélkül?” – tette fel a kérdést. A Fidesz politikusa szerint ezek a szervezetek hazugságokat kreálnak annak érdekében, hogy aztán le tudják járatni Magyarországot, ezt pedig nem lehet hagyni.
A felszólalását azzal zárta, hogy nem csak Magyarországon, de az Európai parlamentben is az átláthatóságért küzdenek, ezért követelik, hogy ők is tegyék közzé nem csak a támogatóik, de az aktivisták listáját is.
Ezután Sophie Wilmès EP-képviselő szólalt fel, aki a jogállamiság helyzetét Magyarországon vizsgáló delegációnak is tagja volt. Mint mondta, a magyar demokrácia helyzete már „szinte kibírhatatlan”, a budapesti látogatása során pedig olyan magyar újságírókkal is beszélt, akik azt mondták, a kormány szinte már teljesen ellehetetlenítette őket. Rajta kívül még több holland és német hozzászóló is azt követelte, hogy az Orbán-kormány ne kapjon egyetlen fillér uniós támogatást se, ameddig be nem tartja végre az EU alapelveit.
Fotó: Európai Parlament