Ma 12:43

Orosz kibertámadás célpontja volt Magyarországon is több állami intézmény és magánszervezet

Kontroll.hu
Kontroll.hu
Orosz kibertámadás célpontja volt Magyarországon is több állami intézmény és magánszervezet

Brit hatóságok leplezték le azt a 13 országra kiterjedő orosz kibertámadást, amellyel az Ukrajnának szánt segélyszállítmányok eljuttatását akarták megakadályozni. 

Egy nagyszabású orosz kiberműveletet lepleztek le a brit hatóságok, amely többek között az Ukrajnába irányuló segélyszállításokat bonyolító szervezetek ellen irányult. A támadásokban 12 európai ország, köztük Magyarország is érintett volt, főként internetes megfigyelőkamerák feltörésén keresztül. 

Az Egyesült Királyság hatóságai egy orosz eredetű, rosszindulatú kiberműveletre derítettek fényt, amely többek között olyan szervezeteket is célba vett, amelyek részt vettek az Ukrajnának szánt külföldi segélyek szállításában – számolt be a BBC.

A nyomozásban amerikai, német és francia partnerszervezetek is közreműködtek. A brit Nemzeti Kiberbiztonsági Központ (NCSC) megállapítása szerint az orosz hadsereg egyik, Fancy Bear néven ismert egysége 12 európai országban és az Egyesült Államokban támadott meg olyan állami és magánszervezeteket, amelyek a kritikus infrastruktúrához – például repülőterekhez, kikötőkhöz, légiirányításhoz vagy a védelmi iparhoz – kapcsolódnak. A célpontok között informatikai, logisztikai és védelmi támogatást nyújtó szervezetek is voltak.

A brit kiberbiztonsági központ szerint az orosz hackerek célja nemcsak a megfigyelés, hanem a szállítmányok akadályozása is lehetett.

A kibertámadás olyan, az internethez csatlakozó kamerákat is érintett, amelyekkel az Ukrajnába irányuló segélyszállítmányok mozgását figyelték meg. A jelentés szerint mintegy 10 ezer kamera vált érintetté, többségük katonai létesítmények és vasútállomások közelében. Az orosz hackerek forgalomfigyelő eszközöket is használtak.

A feltört kamerák 81 százaléka Ukrajnában volt, 9,9 százalékuk Romániában, 4 százalékuk Lengyelországban, 2,8 százalékuk Magyarországon, 1,7 százalékuk Szlovákiában, míg a fennmaradó 0,6 százalék más országokban.

Tíz NATO-tagállam, valamint Ausztrália is jelezte, hogy orosz hackerek különféle módszerekkel – például jelszavak találgatásával vagy célzott adathalász e-mailekkel – próbáltak hozzáférni rendszereikhez. Ezekben a támadásokban a célpontokat hamis weboldalakra irányították, hogy megszerezzék bejelentkezési adataikat, vagy rávegyék őket rosszindulatú szoftvert tartalmazó linkek megnyitására.

Fotó: Pixabay

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak