Trump aláírta az adócsökkentő, egyben megszorító törvényt
Donald Trump aláírta történelmi jelentőségű törvényjavaslatát, péntek délután életbe is léptek az elnök programjának legfontosabb elemei, köztük az adócsökkentések, a védelmi kiadások növelése és a bevándorlás szigorítása.

Donald Trump aláírta történelmi jelentőségű törvényjavaslatát, péntek délután életbe is léptek az elnök programjának legfontosabb elemei, köztük az adócsökkentések, a védelmi kiadások növelése és a bevándorlás szigorítása, de az egészségbiztosítottak köre is szűkül.
Ünnepi hangulat uralkodott a Fehér Házban, amikor Trump aláírta a törvényjavaslatot, még a függetlenség napi tűzijáték és a katonai piknik előtt, amelyen részt vettek azok a pilóták is, akik nemrég Iránba repültek, hogy három nukleáris létesítményt támadjanak meg. Trump elmondása szerint a törvény elősegíti a gazdasági növekedést, de most meg kell győznie a szkeptikus amerikaiakat, mivel a közvélemény-kutatások szerint sokan nem értenek egyet a törvény egyes részeivel - írta a BBC.
Saját republikánus pártjának több tagja is ellenezte a törvényt, mert az növeli az Egyesült Államok adósságát, a demokraták pedig arra figyelmeztettek, hogy a törvény a gazdagokat jutalmazza, a szegényeket pedig bünteti. A 870 oldalas törvénycsomag tartalma:
- Trump első ciklusában bevezetett 2017-es adócsökkentések meghosszabbítása;
- a Medicaid kiadásainak jelentős csökkentése, amely az alacsony jövedelműek és a fogyatékkal élők számára biztosított állami egészségügyi ellátási rendszer;
- új adókedvezmények a borravalóból származó jövedelemre, a túlórákra és a társadalombiztosításra;
- 150 milliárd dolláros költségvetés-növelés a védelmi kadásokra;
- a Biden-korszak tiszta energia adókedvezményeinek csökkentése;
- 100 milliárd dollár a Bevándorlási és Vámügyi Hatóságnak (ICE).
A törvény aláírása előtt néhány perccel két B-2 bombázó repült el – ugyanolyan típusú repülőgépek, mint az iráni hadműveletben is részt vevők –, amelyeket F-35 és F-22 vadászgépek kísértek. Trump köszönetet mondott azoknak a republikánus törvényhozóknak, akik segítettek a törvényjavaslatot az asztalára juttatni. Dicsérte a törvényjavaslatban szereplő adócsökkentéseket, és elhárította a szociális programokra, például az élelmiszer-segélyre és a Medicaidre gyakorolt hatással kapcsolatos kritikákat:
„A legnagyobb kiadáscsökkentés, és mégis, észre sem fogják venni. Az emberek boldogok.”
Trump emellett dicsérte a határ- és bevándorlás-ellenőrzéshez biztosított további forrásokat, valamint a borravaló, a túlóra és a nyugdíjasok társadalombiztosítási járulékának megszüntetését, amelyeket szerinte a törvényjavaslat megvalósít. Az ünnepi hangulatot napokig tartó feszült tárgyalások előzték meg a kongresszus republikánus lázadóival, valamint napokig tartó rábeszélés. Hakeem Jeffries, a Képviselőház kisebbségi vezetője csütörtökön közel kilencórás beszédével késleltette a végső szavazást a Kongresszus alsóházában.
Nagyon szoros volt a szavazás, Trump ünnepi hangulatba került
A demokraták a törvényjavaslatot így nevezték: „rendkívüli támadás az amerikai nép egészségügyi ellátása ellen”. Csak két republikánus szavazott ellene, csatlakozva a 212 demokratához, akik egységesen ellenezték a törvényjavaslatot, így azt 218 szavazattal 214 ellenében fogadták el. A republikánusok közül sokan kifogásolták korábban, hogy számukra is később derült ki a csomag egyes megszorító eleme, végül a kétkedők többsége a Trump-táborral együtt szavazott.
Órákkal azután, hogy a képviselőház elfogadta a törvényjavaslatot, az elnök diadalmas hangulatban lépett színpadra Iowa-ban, hogy elindítsa az amerikai függetlenség 250. évfordulójának több éves ünnepségsorozatát:
„Nem lehetne jobb születésnapi ajándék Amerika számára, mint a néhány órával ezelőtt elért fenomenális győzelem!”
A Fehér Ház úgy véli, hogy a különböző adócsökkentések elősegítik a gazdasági növekedést, de sok szakértő attól tart, hogy ez nem lesz elegendő ahhoz, hogy megakadályozza a költségvetési hiány megugrását, ami tovább növeli az államadósságot. A Tax Policy Center szerint a törvényjavaslatban szereplő adóváltozások a jómódú amerikaiaknak jobban kedveznek, mint az alacsonyabb jövedelműeknek.