Ma 08:42

Vučić 14 év után veszi a kalapját, de maradt még politikai ambíciója

Vučić 14 év után veszi a kalapját, de maradt még politikai ambíciója

Aleksandar Vučić szerb államfő szombaton a „Szerbia egy család” elnevezésű rendezvényen kijelentette, hogy utoljára szól ilyen nagy számú emberhez köztársasági elnökként. Nem maradt el az öndicséret sem: az elnök hangsúlyozta, hogy 14 éve hűségesebben szolgálja a hazáját, mint azt bárki el tudná képzelni. Ezért nem is áll szándékában hátát fordítania a közéletnek.

Néhány héten belül lemond elnöki tisztségéről Aleksandar Vučić, ugyanakkor továbbra is aktív szerepet kíván vállalni a politikában, és pártja felkérésére részt vesz a következő parlamenti választási kampányban. Szombati beszédében kihangsúlyozta, hogy Szerbiát mindennél jobban szerette és szereti a világon: „Csak Szerbia járt a gondolataimban, és csak Szerbiáért harcoltam. Soha nem érdekeltek mások érdekei. Soha senki mást nem akartam szolgálni, csak önöket, Szerbia polgárait, és egyetlen hazámat, Szerbiát. Azt mondták önöknek, hogy soha nem hagyom el az elnöki tisztséget, hogy erőszakkal maradok ezen a helyen. Nem így lesz. Ezek az utolsó napjaim és utolsó heteim köztársasági elnökként” - írja a Vajdaság Ma hírportál.

Az államfő végtelenül hálás a hatalmas támogatásért és szeretetért, mert enélkül soha semmit nem tudott volna megtenni. Majd folytatta az önajnározást:

A legnehezebb pillanatokban is, amikor sokan meghajoltak, én nem akartam meghajolni, mert tudtam, hogy mögöttem Szerbia áll, a lehető legszentebb dolog a világon. Szilárdan álltam, mint a szikla, egyenesen, mint a jegenye, mindenki előtt, védve országomat és hazámat.

Aleksandar Vučić kijelentette, hogy kevesebb mint két éven belül Szerbiában az átlagbér 1400 euró, az átlagnyugdíj pedig 650 euró lesz. Hangsúlyozta, hogy a terv szerint segítséget nyújtanak a legszegényebb polgároknak is, az intézkedéseket két nap múlva ismertetik. Hozzátette, hogy az állam mostantól sokkal többet fog segíteni a szegényebbeknek. Az elnök leszögezte, hogy Szerbia folytatni kívánja európai integrációját, miközben fenntartja hagyományos kapcsolatait Moszkvával és Pekinggel.

Esze ágában sincs távoznia a közéletből

A másfél éve tartó tüntetésekre utalva az államfő azt állította, hogy azok mögött külső érdekek álltak, ugyanakkor híveit arra kérte, hogy utasítsanak el minden erőszakot, és a hatalmas politikai nézeteltérések ellenére is őrizzék meg a társadalmi békét. A szerb elnök távozását azóta követelik a protestálók, hogy 2024. november 1-én leszakadt az újvidéki vasútállomás előtetője 16 ember halálát okozva. A tiltakozók szerint a tragédiához a mindent átszövő korrupció vezetett.

A sajtóban megjelent információk szerint Vučić nem a tiltakozók követelései miatt mond le több mint fél évvel elnöki megbízatásának lejárta előtt, hanem azért, hogy a Szerb Haladó Párt színeiben ismét miniszterelnök lehessen. A szerb alkotmány szerint ugyanaz a személy összesen két cikluson keresztül lehet köztársasági elnök, Vučić második elnöki mandátuma 2027 májusában járt volna le - írja az MTI.

Vučić is követett el hibákat, de makulátlan hazafinak tartja magát

Az államfő szerint Belgrád mindig kész volt a Koszovóval kapcsolatos tárgyalásokra, de nem olyanokra, amelyek arról szólnak, hogy az kinek a területe, és kihez tartozik Koszovó. Beismerte, hogy követett el politikai hibákat, de a legnehezebb pillanatokban is mindig a hazája mellett állt. Köszönetet mondott a Koszovóról érkezett szerbeknek is, akik részt vettek a belgrádi nagygyűlésen.

Vučić azt üzente a polgároknak, hogy egységgel minden elérhető, és hozzátette: éppen ők voltak azok, akik tudták, hogyan kell megőrizni Szerbiát a döntő pillanatban. Emlékeztetett arra, hogy 2012-höz képest több mint 550 ezer ember kapott munkát, és több tízmilliárdnyi beruházás érkezett az országba. A nyugdíjasok hétfőn új tervet hallhatnak majd, és az elnök szerint elégedettek lesznek az új intézkedésekkel, hiszen nagy nyugdíjemelés következik. Az államfő szerint Szerbia az elmúlt időszakban nagy kihívásokkal nézett szembe: árvizekkel, migrációval, a koronavírussal, az ukrajnai és a közel-keleti háborúval. Az év végére az ország a harmadik, jövőre pedig az első lesz Európában a növekedési ütem alapján, ahogy szerinte ezt a Nemzetközi Valutaalap is jelzi.

A pragmatikus Vučić és az illiberális Orbán Viktor barátsága bőven túlment a jó ízlés határán az elmúlt másfél évtizedben, a szerb elnök még a Fidesznek is kampányolt tavasszal, ám annak hatalmas veresége után villámgyorsan felvette a kapcsolatot Magyar Péterrel is.

Fotó: YouTube / Euronews
 

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak