2025.03.20. 16:16

Lemondott a szerb kormány, Orbán kebelbarátja kutyaszorítóban

Lemondott a szerb kormány, Orbán kebelbarátja kutyaszorítóban

A szerb elnök próbál valamilyen kiutat találni a vasútállomás összeomlása utáni történelmi léptékű tüntetésekből és a közfelháborodásból. Szerdán lemondott a Milos Vucsevics miniszterelnök vezette szerb kormány, Alekszandar Vucsics pedig kijelentette, hogy június elejére új választásokat írhat ki.

Bár a szerb kormányfő már január végén bejelentette lemondási szándékát, a belgrádi parlament csak hetekkel később erősítette azt meg, nem sokkal azután, hogy az országban évtizedek óta a legnagyobb tüntetések voltak. Vucsics vasárnap közölte, hogy ha a lemondását követő 30 napon belül nem alakul új kormány, akkor előrehozott választásokat ír ki, amelyeket valószínűleg június 8-án tartanak meg, alig másfél évvel a legutóbbi szerbiai általános választások után - számolt be róla a Politico

A szerb elnök számos lépést tett annak érdekében, hogy más irányba terelje a közvélemény felháborodásának érezhető nyomását, amely Újvidék nemrég felújított vasútállomásának tavaly novemberi, 15 halálos áldozatot követelő összeomlását követelte. A protestálók szerint az összeomlást a korrupció, a rosszul megszövegezett szerződések és a szakértői felügyelet hiánya okozta a pályaudvar korszerűsítése során, amely a kínai Egy övezet, egy út kezdeményezés részeként valósult meg. 

Szombaton több mint százezer ember özönlött Szerbia fővárosába az ország minden részéből, hogy követelje a kormánytól a korrupció elleni komolyabb fellépést. 

Vucsics azt állítja, hogy a megmozdulás közvetlenül ellene irányul, és az elnök megbuktatására jó esély nyílt. Bár a közfelháborodás hatására több helyi és országos tisztségviselő, sőt most már a teljes szerb kormány is lemondott, a tüntetőket továbbra sem győzik meg az elnök lépései, mivel az a követelésük, hogy adják ki a szerbiai vasútfelújítási program teljes dokumentációját, ám hivatalosan csak egy erősen szerkesztett változat látott napvilágot.

Az Európai Unió is új hangot ütne meg Belgráddal

Az Európai Parlament képviselői sürgették Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, hogy Szerbia súlyosbodó politikai válsága közepette gondolja át a közelgő találkozóját Vucsiccsal. A szerdán elküldött levélben a képviselők mély aggodalmuknak adtak hangot, és azzal vádolták az EU-t, hogy figyelmen kívül hagyja a szerbiai demokrácia leépülését.

„Az EU továbbra is a szokásos módon üzletel Vucsiccsal, mintha mi sem történt volna, és figyelmen kívül hagyja a szerbek százezreit az utcákon. Megkérdezzük, hogy miért nincsenek uniós zászlók a tüntetéseken, de adtunk látható támogatást a demokráciát, elszámoltathatóságot és jogállamiságot követelőknek”

mondta Vladimir Prebilics szlovén zöldpárti EP-képviselő a tekintélyes brüsszeli lapnak. 

Az Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége, a Baloldal, a Zöldek és a Renew európai parlamenti képviselői felszólították von der Leyent, hogy egyértelmű üzenetet tolmácsoljon Vucsics felé, és követeljen átmeneti kormányt a szabad választások biztosítása érdekében, mivel ez elengedhetetlen a közbizalom helyreállításához és az Európai Unió hitelességének védelméhez.

Mennyi eredménye lehet a szombati demonstrációnak?

A horvát Telegram megítélése szerint a belgrádi tüntetések mindaddig nem érik el céljukat, amíg a fő követelés a nemrég felújított vasútállomás beomlásának kivizsgálása marad.

„A diákok nem tették első számú követelésükké Alekszandar Vucsics megbuktatását, ez pedig egy stratégiai hiba. Egy sok éve hatalomban lévő diktátort nem lehet megdönteni a súlyosan korrupt diktatúrájának egyetlen, súlyosan korrupt eleme miatt. Amíg a tiltakozók nem teszik világossá, hogy addig nem hagyják abba a tüntetést, amíg az elnököt meg nem buktatják, és el nem tűnik a politikából, addig a szombatihoz hasonló tüntetések nem maradnak más, mint a jóindulatú politikai akarat erőteljes demonstrációja, de konkrét eredmények nélkül” 

írja a horvát lap.

A hatalom pánikreakciói

Március 15-én hatalmas kormányellenes tüntetést tartottak a szerb fővárosban. A tüntetések az újvidéki vasútállomás előtetejének tavaly november 1-i leomlása óta tartanak, és a dolgok pillanatnyi állása szerint könnyen elképzelhető, Szerbia kitermeli magának a saját márciusi ifjait, a diákokat, akik a mozgalmat viszik a hátukon. A szombati tüntetés címe is az volt, hogy Tizenötödike a tizenötökért – utalva az újvidéki áldozatok számára. 

A demonstráció megtartását számos „nem várt egybeesés” hátráltatta. Péntek reggelre, bombariadóra hivatkozva az egész országban leállították a vasúti közlekedést, majd bejelentették, hogy az Újvidék és Belgrád közötti autópályán szombaton javításokat fognak végezni, ezért szakaszosan több sávot is lezárnak a főváros irányába. Szombaton reggel a rendőrség arra utasította a belgrádi közlekedési vállalatot, hogy teljes egészében állítsák le a városi közlekedést, minden jármű térjen vissza a garázsokba - számolt be róla a Telex.

Mivel elképesztő számú rendőrt terveznek a helyszínre vezényelni, kifejezetten sokan vettek ki szabadságot vagy betegszabadságot. A belgrádi Vreme hetilapnak nyilatkozó egyik rendőr ezredes annyit mondott: 

„Már hogyan küldhetném a rendőrséget a két gyermekem ellen? Az összes tüntetésen ott voltak Belgrádtól, Újvidéken át Kragujevacig, és most ismét kint lesznek Belgrádban.”

Német László bíboros, belgrádi metropolita és érsek a Facebookon állt ki a diákok mellett a Szabad Magyar Szó szerint.

„Szeretném kifejezni legmélyebb együttérzésemet és imáimat. A bátorságotok és elszántságotok, amellyel az igazságért és az igazságosságért harcoltok, a remény és a hit jele egy jobb Szerbia jövőjéért" 

– írta a magyar származású egyházi vezető, aki megemlékezett az újvidéki tragédiáról, és arra kérte a tüntetőket, ne hagyják magukat provokálni.

Fotó: YouTube / pannonrtv.com

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak