Már hatályos a könyvárak kötöttségét elrendelő törvény, de a kiadók és írók még egyeztetnének róla
Október elsejétől lépett hatályba a könyvkiadásra vonatkozó kötöttár törvény, amit a Kulturális és Innovációs Minisztérium terjesztett elő. Ennek alapján a frissen megjelent kiadványokra egy éven keresztül maximum csak 10%-os kedvezményt adhatnak a kiadók és a kereskedők, amit a leginkább érintettek, a könyveiket saját kiadásban megjelentető szerzők azóta is vitatnak.

Október elsejétől lépett hatályba a könyvkiadásra vonatkozó kötöttár törvény, amit a Kulturális és Innovációs Minisztérium terjesztett elő. Ennek alapján a frissen megjelent kiadványokra egy éven keresztül maximum csak 10%-os kedvezményt adhatnak a kiadók és a kereskedők, amit a leginkább érintettek, a könyveiket saját kiadásban megjelentető szerzők azóta is vitatnak.
Mivel a szakmai egyeztetésre az állam mindössze néhány napot adott tavaly tavasszal, a könyvipari szereplők úgy érezték, ki lettek hagyva a törvény megalkotásából. Megkerestük Gál Katalint a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének (MKKE) elnökét, hogy mondja el mit tapasztalt a törvény megszületésénél és az azóta eltelt időben, mennyire betarthatók a törvénybe foglalt új szabályok. Elmondta véleményét Nádasi Krisztina író is, aki sok kis kiadóval és magánkiadásban megjelenő szerzővel tart kapcsolatot a vállalkozása folytán.
„A minisztériumhoz fordultunk és kértünk a törvény értelmezését, mivel a megfogalmazása nem egyértelmű. A szakmai egyeztetés elmaradt, az országgyűlés fogadta el húsvét keddjén. Egy több évvel ezelőtti tervezetünkre is alapoztak a törvényalkotók. Látható a jó szándék, de a kivitelezés nem sikerült jól. Ugyanis mi még tizenhárom évvel ezelőtt kezdtünk ezzel foglalkozni, hogy jó lenne, ha frissen megjelent könyveket nem adnának akcióznák rögtön a kereskedők. Akkor még nem voltak webshopok, online értékesítési nem volt még általános.” - mondta el Gál Katalin MKKE elnök.
„Az egyik nehezen érthető része a megfogalmazásnak, hogy a könyvnyomtatástól számított a tizedik nappal lép hatályba a törvény, de nincs megfogalmazva, hogy a 10 napban mi történik pontosan.”
Nádasi Krisztina szerint viszont úgy értelmezhető ez a tíz napos eltérés, hogy előrendelésben adhatnak nagyobb kedvezményt a könyvre, és aki megjelenés előtt kifizeti, akkor azon az áron meg is kapja.
„Ha a könyv ki van nyomtatva, akkor tíz napra rá már megjelentnek számít. Ha április 8-án kapom meg a nyomtatott könyveket, április 18-a a megjelenés hivatalos napja. A törvény nem szól arról, hogy abban a tíz napban nem lehet akciózni akár nagyobb mértékben is. Elvileg tehát ha valaki előrendelést ad le a könyvre, akkor neki lehet magasabb kedvezményt adni. Ilyenkor a vásárló megkapja még a megjelenés előtt, nagyobb kedvezménnyel. Ám ha valaki nem veszi át a könyvet a megjelenésig, akkor már érvényes rá a maximum 10%-os árkötöttség.”
A minisztériumban a német törvénykezést vették alapul, de ott például egy éven belül lehet változtatni a könyv árát. „Ennek olyan oka lehet például, hogy ha egy kiadvány nem fogy igazán, akkor csökkentik az árát, de akkor minden kereskedőre érvényes, akik ezt árulják.” - teszi hozzá Gál Katalin MKKE elnök.
Az elnök szerint a törvény szövegében még vannak más furcsaságok is, például, hogy vannak, akikre nem érvényes az új szabály: kivételt képeznek a könyvtárak, de ez is érthetetlen, hiszen a könyvtár nem nagyon ad ki könyvet, csak vesznek, ezért érthetetlen a kiadók számára, hogy miért adnák olcsóbban nekik, hiszen ott az államnak kellene kompenzálnia a kieső kedvezményt.
„Nagyon várjuk a válaszokat a feltett kérdéseinkre a minisztérium részéről, és a törvényhez tartozó végrehajtási utasítást. Ezekre a kérdésekre a még meg nem jelent végrehajtási utasításban lesz a válasz.”
Nádasi Krisztina szerint annak jöhet jól ez az új szabályozás, akinek nagyon nagy az ismeretségi köre, és akire igaz, hogy rendszeresen közvetlenül nála veszik meg a könyvet: most máshol sem találják meg a piacon nagyobb kedvezménnyel.
„Nem változtatott lényegesen a piacon a könyvek ára, ugyan sok olvasó panaszkodik, hogy drágák a könyvek, és ő így nem fog annyi könyvet venni, mert a 10% kevés kedvezmény számára. Szerintem, aki szereti a könyveket, az ezután is fog vásárolni. Ha megnézzük, hogyan emelkedtek a könyvárak 2008 óta és a Covid óta kialakult gazdasági helyzetben, akkor látjuk, hogy mindennek megy fel rettenetesen az ára. Akkor kijelenthetjük, a könyv árak nem is emelkedtek olyan nagyon. Most 4 és 6 ezer Ft között vannak átlagban a könyvárak, ebben a gazdasági viszonylatban ez nem sok.”
A KATA megszüntetése után volt komolyabb könyvpiaci visszaesés. Például a könyvkiadónak is számlát adott a szerkesztő, fordító, illusztrátor – tehát annak a rétegnek, aki egyéni vállalkozóként jól keresett, hirtelen komolyabb kiadással kellett számolnia, és abban az évben a karácsonyi eladások is rosszak voltak. De az idei december egész szép eredményekkel zárult, most inkább az jelent problémát, hogy van, aki jellemzően a kiadói nagy kedvezményekkel vett új könyveket, és lehet, hogy a 10% számukra kevés lesz. "Ez azért gond, mert ha a kiadók nem látják, mely új könyveket keresik, az ellehetetleníti a tervezést" - nyilatkozta a kontroll.hu-nak az írónő.
„Egyébiránt GVH-ellenőrzésről még nem hallottam, az ügyfélkörünkbe tartozó kisebb kiadókat és magánúton megjelenő szerzőket nem ellenőrizték. Szerintem összességében nem kellett volna ezt a törvényváltoztatást megtenni, nem látom ebben az előrevivő szándékot, ami előnyös lenne a könyvpiacnak.
A nagy terjesztők is ugyanolyan akciókkal adják a könyvet, mint a kicsik. A kiadóktól lett elvéve ez az előny, a kis cégeknél így nem termelődik annyi nyereség, és megint a kis kiadók lettek nehéz helyzetbe hozva. Kisebb forgalomból kell gazdálkodniuk. Ráadásul szoftvert kellett módosítani a webshop kezelésére, pluszadminisztrációt is hozott mind a kiadók, mind a terjesztők oldalán. Ha makroszinten szabályoznak piacokat, az mindig a visszájára sül el. Ezzel a rendelkezéssel megkötötték a kis kiadók kezét” - zárja gondolatait Nádasi Krisztina.
Fotó: Facebook / TTK