2025.03.22. 18:19

Nem érdemes kukoricázni a kurzuskegyencnek egy reaktivált nyugdíjassal

Nem érdemes kukoricázni a kurzuskegyencnek egy reaktivált nyugdíjassal

"A szobor" egy groteszk és csavaros történetvezetésű szatíra a jelenkori Magyarországról, annak minden abszurditásával és tragikomikus vonásával együtt. A film főszereplője egy nyugalmazott postás, akire hirtelen egy új feladat hárul: a nemzeti összetartozást kifejező szobor intenzív őrzése, hiszen annak a biztonsága tulajdonképpen a nemzet megmaradásának a záloga, legalábbis ezt harsogja róla a propaganda éjt nappallá téve.

Fülöp Dezső (Cserna Antal) életének java része úgy szelelt el, hogy semmi érdemleges nem történt vele. Nem sikerült karriert építenie, és el volt átkozva a nőknél is, emiatt utódokkal sem gazdagíthatja az édes anyaföldet. Toxikus édesanyja (Weisz Ildikó) viszont elég energiával bír még ahhoz, hogy napról-napra szembesítse idősebbik fiát egy eltékozolt élet porosodó roncsaival.

Ebbe a monotóniába hasít bele az új feladatkör, ami az ingerszegény nyuggerlétbe egyértelműen pezsgést vihet, hősünk önbizalmát pedig látványosan felszínre hozhatja, hiszen akinek fontos a munkája, annak az önérzete is méltán fokozódik, amit a Bëlga már annyira szépen megénekelt a Kalauz című örökzöldben. Fülöp úr igyekszik is felhívni az arra kóricáló honfitársai figyelmét, hogy a szobor vonzáskörzetében tartsák tiszteletben a nemzeti érzületet, amibe például a csókolózás nem fér bele még abban az esetben sem, ha egy heteró pár ragadtatja el magát ilyen formában. 

A magyar társadalommal viszont az a probléma, hogy még mindig nem eléggé egyformák benne az emberek, holott tett erre kísérletet Rákosi, majd Kádár is, akinek a legtöbb idő jutott, de még neki sem jött össze a mutatvány. A NER elmúlt 15 évében újból ránk sötétedett a homogenizáció bornírtsága, de most is akadnak olyanok, akik ezt képesek kimozogni, és még jól is áll nekik a rezsimtől való határozott távolságtartás. 

Felforgatók persze minden korban léteznek, így a filmből sem maradhat ki a rózsaszín inges „magyar Danton”, aki azonnal fel is fedi, hogy miért is viseli ezt a göncöt, és nem szokványos magyarázattal szolgál. A szoborőri lét idilli nyugalmát abszurd módon az alkotóval történő személyes találkozás kezdi ki, hiszen az arrogáns rezsimszobrász porig alázza hősünket, aki csak a közszolgálati híradóban lel vigaszra, amely folyamatosan azt sulykolja, hogy hazánkban minden működik, a külföld pedig folyamatosan hanyatlik.

Baljós előjelek: esernyő és pizsama munkaidőben

Van egy pont viszont, ahol mindenki képes kifordulni magából, és ez az a pillanat, amikor gyökeres fordulatot vesz a film is, hiszen a szikrázó napsütésben nyitott esernyővel elindulni a munkahelyre ráadásul egy old school pizsamában nem biztos, hogy az előléptetés előszobája lesz Fülöp Dezső számára, de ez már egyáltalán nem is fontos a számára, hiszen életében először szánja rá magát egy akkora dobásra, aminek nagyon komoly hatása lesz minden szempontból.

Szobor alkotói Galkó Katalin és Kaló B. Péter, amiben bemutatják egy idős férfi lelki küzdelmét. Ez a kudarcos élet már kódolva volt a bölcsőtől a folyamatosan lenéző és gúnyos megjegyzéseket tevő anya miatt is, aki az életrevalóságot szipolyozta ki a fiából, és egy pillanatra sem volt képes segítő kezet nyújtani felé, hiszen beleragadt a bántalmazói szerepbe. A végkifejlet ebből kiindulva viszont kifejezetten meglepő és felkavaró, hiszen a férfi látványosan átlépi benne a saját korlátait, olyan mintha már nem is önmaga volna. Lehet, hogy így hatott rá a konteóhívő művész barátja által említett „hajméreg”, amelynek hatóanyaga képes bejutni az agyunkba? Mindenesetre ez a metamorfózis a mértékét tekintve csak a Breaking Bad kémiatánáráéhoz mérhető.

Az In Ferus Film egy 2007 óta működő független társulat, amelyet a rendezőpáros alapított azzal a céllal, hogy a teljes alkotói szabadság megtartásával bárki filmet készíthessen. A Szobor elérhető a Patreonon, ahol egy jelképes összeg kifizetése után többször is újra lehet nézni az opust. 

Fotó: In Ferus

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak