Ma 09:54

Az ÁSZ megtámadta a Szépművészeti Múzeum több nagy értékű műtárgyvásárlását

Az ÁSZ megtámadta a Szépművészeti Múzeum több nagy értékű műtárgyvásárlását

Összesen hét műtárgybeszerzést kifogásolt az Állami Számvevőszék a Szépművészeti Múzeumnál, több mint másfél milliárd forint értékben. A jogorvoslati kérelmek szerint a múzeum jogtalanul mellőzte a közbeszerzési eljárást. A múzeum nem reagált a kérdésekre, az ÁSZ pedig még vizsgálódik.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) összesen hét műtárgyvásárlást támadott meg a Szépművészeti Múzeumnál jogorvoslati kérelemmel – derül ki a Közbeszerzési Döntőbizottság honlapján megjelent tájékoztatásból. A kifogások alapja minden esetben a közbeszerzési eljárás mellőzése, amely az ÁSZ szerint súlyos jogsértésnek minősül.

A vásárlások összértéke meghaladja az 1,5 milliárd forintot.

A döntés meglepő, mivel a közgyűjtemények műtárgybeszerzési gyakorlata jellemzően eltér a szokványos közbeszerzési szabályoktól. Az ÁSZ a Népszava megkeresésére közölte, hogy az országos múzeumok kulturális javakkal való gazdálkodását ellenőrzik, de a vizsgálat még folyamatban van, és részletes megállapításaikat csak a lezárást követően hozzák nyilvánosságra.

A kifogásolt beszerzések között több jelentős értékű műalkotás is szerepel. Ide tartozik például El Greco Gonzaga Szent Alajos képmása, amelyet a MOL-Új Európa Alapítvány vásárolt meg 3,6 millió dollárért, majd a múzeum részletekben fizette ki az összeget. Az ÁSZ jogorvoslati kérelmet nyújtott be továbbá Mattis Teutsch János Lélekvirág, Kádár Béla Eladják a szürkét, Juan de Zurbarán Csendélet őszibarackokkal, körtékkel, almákkal és szilvákkal, Gerrit van Honthorst Bűnbánó Magdolna című festményei, valamint Lorenzo di Mariano és Angelo Mariano egy Mária-szobra, illetve Szinyei Merse Pál Fürdőházikó című képe kapcsán is.

A Szépművészeti Múzeum nem válaszolt a Népszava kérdéseire, noha a konkrét ügyek mellett a műtárgybeszerzési gyakorlatukról is érdeklődtek. A múzeum az elmúlt években több nagy értékű műtárggyal gyarapította gyűjteményét: Renoir Fekvő női akt című képét 2019-ben 12,3 millió dollárért (kb. 3,5 milliárd forintért), Van Dyck Stuart Mária Henrietta esküvői portréját pedig 2018-ban 2,1 milliárd forintért vásárolták meg kormányzati támogatással. 2021-ben egy Cezanne-akvarell is bekerült a gyűjteménybe.

A történet egyik fő kérdése, hogy a műtárgyvásárlás miként illeszthető be a közbeszerzési szabályrendszerbe – különösen egy olyan intézmény esetében, amely a kulturális örökség megőrzését szolgálja. Az ÁSZ válaszai és a múzeum hallgatása mellett azonban ez a kérdés továbbra is nyitva marad.
 

Fotó: Balogh Zoltán/MTI

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak