A gyermekotthonoknak csak egy megúszós válasz jutott, a kemény kérdéseket kikerülte Orbán Viktor
A kemény kérdésekre nem válaszolt vagy kitérő választ adott Orbán Viktor év végi sajtótájékoztatóján. Nem derült ki, hogy milyen kockázatot lát az orosz titkosszolgálatok magyarországi akcióiban, a vejét vizsgáló OLAF-osok megfigyelését pletykának nevezte, a Tiborcz-féle 700 milliárdos irodavásárlással kapcsolatban miniszterére mutogatott. A gyermekotthonokról, a Tisza erősödéséről a kérdések ellenére is alig beszélt, nemzetközi vízióiról annál inkább.
A kemény kérdésekre nem válaszolt vagy kitérő választ adott Orbán Viktor év végi sajtótájékoztatóján. Nem derült ki, hogy milyen kockázatot lát az orosz titkosszolgálatok magyarországi akcióiban, a vejét vizsgáló OLAF-osok megfigyelését pletykának nevezte, a Tiborcz-féle 700 milliárdos irodavásárlással kapcsolatban miniszterére mutogatott. A gyermekotthonokról, a Tisza erősödéséről a kérdések ellenére is alig beszélt, nemzetközi vízióiról annál inkább. Azt lényegtelennek tartja, hogy 2024-re is gazdasági fellendülést ígértek, mert egy év eltérés nem számít, ha a fellendülés 2025-ben jön el.
Orbán Viktor a Karmelita kolostorban tartotta évzáró nemzetközi sajtótájékoztatóját Kovács Zoltán államtitkár és Gulyás Gergely miniszerelnökséget vezető miniszter társaságában. Együttérzését fejezte ki a "lassan már menetrendszerű" németországi karácsonyi terrortámadás érintettjeinek Orbán Viktor. A miniszterelnök azt ígérte, hogy a támadással kapcsolatos politikai következtetést később vonja le, de azt elmondta, hogy az ilyen támadások csak a tömeges migráció után kezdődtek Európában.
Más lesz a nyugat hozzáállása
Elsőként a magyar-uniós elnökségről beszélt. Szerinte sikeres elnökségen van túl az ország, sokat dolgoztak. Úgy látta, hogy a hírekkel ellentétben nem volt elszigetelt Magyarország a soros elnökség alatt, itt volt a fél világ az elmúlt időszakban. Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban azt mondta, hogy két álláspont van, a Fidesz-kormányé az, hogy ez két szláv név testvérháborúja. A kormányfő szerint ugyan az elnökség alatt meg volt kötve a kezük, de az elnökségtől függetlenül indítottak békemissziókat - ami aztán konfliktusokat szült.
Románia és Bulgária schengeni csatlakozásával kapcsolatban arról beszélt, hogy az európai probléma megoldásával egy több mint tíz éves folyamat zárult le. A határok szabad átjárása szerinte Magyarországnak is hasznot hoz majd. Január 1-jétől 12 helyett 22 határátkelő lesz a magyar-román határszakaszon, az ott szolgáló hivatásosokat pedig át lehet vezényelni.
Orbán Viktor szerint Brüsszelben úgy tudják, hogy Donald Trump megválasztásával minden úgy folytatódik, ahogy eddig. Azt várja, hogy a január 20-i beiktatása után hatalmas változás jön a világban. Ezzel összefüggésben arról beszélt, hogy az EU-amerikai kereskedelmi mutatóknak javulni kell, mert különben jönnek a védvámok. De nemcsak gazdasági területen jön változás: a megválasztott amerikai elnök beiktatása után teljesen más lesz a nyugati világ hozzáállása a migrációhoz, a genderhez, a háborúhoz és az abból következő szankciókhoz.
A miniszterelnök szerint folyamatosan segítik az ukránokat és Ukrajnát is, de nem katonai eszközökkel. Megint elismételte az elméletét, hogy ha vége lesz a háborúnak, akkor a magyar gazdaság fellendül. Szerinte nem a háborút, hanem a békét kell megnyerni.
Az egymilliós nemzeti konzultáció támasztja a Fideszt
Orbán Viktor aztán a nemzeti konzultációval ráfordult a belföldi témákra. 1 252 000 ember mondta el a véleményét a feltett kérdésekkel kapcsolatban és szerinte ez azt jelenti, hogy "van benne szufla". "Ez nekünk nagyon fontos, ezen állunk, ez a talapzatunk, ez támaszt bennünket." - összegezte.
Ritkán van minőségi váltást hozó beruházás Magyarországon, de a debreceni BMW-gyár átadása a kormányfő szerint ilyen lesz, ha majd megkezdik a termelést. A kormány meggyőződése, hogy az elektromos autókon kívül az elektromobilitással kapcsolatos iparfejlesztés lesz a legnépszerűbb irány - azaz a nap- és a szélenergia raktározásával kapcsolatos fejlesztések. Ilyen nagy akkumulátorgyárakat ígért Orbán Viktor.
Szerinte a gazdasági adatok azt mutatják, hogy tényleg repülőrajtot vettek és ezért 2025 egy nagyszerű éve lesz a magyar gazdaságnak, mert a most következő "béke korszakára" jóval előbb rajtoltak rá, mint a többi uniós ország.
Versenyképesek vagyunk, csak nem úgy, ahogy mérik
A román elnökválasztással kapcsolatos orosz beavatkozásról azt mondta a Financial Timesnak, hogy minden információt kért román kollegájától azzal kapcsolatban, hogy hogy történt a példátlanul súlyos eset. Orbán arra célzott, hogy a 2026-os választásra külföldi beavatkozást vár Magyarországon, de az nyitott kérdés maradt, hogy pontosan melyik országból. Arra a kérdésre ugyanis nem válaszolt, amely az orosz hackerek kormányzati szervereken történő ki-be járkálását firtatta.
Magyarország versenyképessége több mint tíz helyet romlott a Fidesz-kormány alatt. Ebből adódott a kérdés, hogy milyen pozícióból beszél a magyar kormány, amikor az EU versenyképességének javulását várja. A miniszterelnök szerint a versenyképesség értelme az, hogy minél többet keressenek az emberek. Magyarországot nem kerülték el a modern technológiák, és ahonnan ő nézi, onnan versenyképes. Az energia a magyar gazdaság gyenge pontja, ezen kell javítani, és majd az új paksi atomerőmű szerinte javít rajta. Nagy Márton kinevezésétől is a versenyképesség javulását várja. Hangsúlyozta, hogy nem politikust választottak a gazdasági tárca vezetőjének, hanem egy olyan szakembert, aki elvégzi azt, amivel megbízták.
Most sem a Fidesz felel a közéleti színvonalcsökkenésért
Az ATV kérdezte Menczer Tamás pécsi akciójáról, de itt az addig harcos miniszterelnök áldozati pozícióba helyezkedve arról beszélt, hogy ők csak visszaütöttek. Szerinte mindig vannak új politikai jelenségek. Most az agresszív hőbörgés jelent meg, de Orbán úgy látja, hogy ezt nem Menczer Tamás hozta be, ő csak elfogadta a meghívást. Szabadkozott, hogy a Fidesz nem tehet erről, de szerinte a kormánynak nem az ellenzékkel kell foglalkoznia, ezért ő nem is vesz részt ilyen vitákban.
"Sose fogok olyanokkal vitatkozni, akiknek a gazdái Brüsszelben vannak".
- magyarázta menczeri mélységbe alámerülve, kivújva egyúttal az Orbán-Magyar vitával kapcsolatos kérdés alól. Szerinte a magyar ellenzék mindig Brüsszel érdekeit képviseli, ezért ő Brüsszellel fog vitázni, ha eljön az ideje. Úgy gondolja, hogy ott akarnak kormányváltást, és Lengyelországban is ez volt a helyzet. Azt a végkövetkeztetést vonta le végül, hogy neki itthon már nem, csak Brüsszelben kell vitáznia.
2024-et a gazdasági növekedés évének nevezte korábban a kormány, az Index azt szerette volna megtudni, hogy ki a felelős azért, hogy ez nem teljesült. Orbán szerint az nem probléma, hogy mindkét évben ezzel kampányolnak, mert nem számít, hogy idén vagy az aktuális ígéretek alapján 2025-ben lesz fellendülés.
Orbán szerint vannak civilizációs korlátok azzal kapcsolatban, hogy meddig szabad hozzányúlni a választási rendszerhez, ezért már nem fogják módosítani a választási törvényt. A mostani sem volt szerencsés, de a törvények miatt módosítani kellett a választókörzeteket - tette hozzá a miniszterelnök.
Volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek adott menedékjoggal kapcsolatban szabadkozott, nem emelné fel miniszterelnöki szintre. A döntéssel kapcsolatos eljárásrendről beszélt, még az állam is készített egy tanulmányt a lengyelországi helyzetről, a döntést pedig erre alapozva hozta meg az illetékes miniszter. Arra célzott, hogy lehetnek még olyan lengyel politikusok, akik ugyanúgy menedékjogot kapnak, mint Marcin Romanowsk "nem hiszi, hogy ez lesz az utolsó". Romanowskit a lengyel ügyészség szervezett bűnözői csoportban való részvétellel gyanúsította meg, a minisztériumi pénzek feltételezett hűtlen kezelése miatt.
Már az is megviseli a magyar gazdaságot, hogy a GDP 2 százalékát kell védelmi kiadásokra költeni. Donald Trump tervéről, miszerint 5%-ra emeltetné a NATO-tagállamok védelmi kiadásait azt mondta, hogy az egy tüdőlövés lenne a magyar gazdaságnak, erről nem is beszélt az amerikai elnökkel.
Csak pletyka, hogy a veje után nyomozó OLAF-osokat figyeltette, nem zavarja, hogy környezetében mindenki milliárdos
A miniszterelnök csak pletykának nevezte az Euronews kérdését, ami a Direkt36 információi alapján arról szólt, hogy Lázár János korábban megfigyeltette az OLAF munkatársait, akik épp Orbán Viktor veje ellen nyomoztak Elios-ügyben. A kormányfő szerint betartják a szabályokat és nem tud olyanokról, akik ezt megszegték.
Január 1-től azért nem lehet számos országból vendégmunkást fogadni, mert a küldő államok nem írták alá azt a szerződést, amellyel Magyarország garanciát kapott volna arra, hogy a munkásokat az engedélyük lejárta után akár kényszerrel is haza lehet küldeni. Orbán szerint tízzel kevesebb ország küldhet majd vendégmunkásokat. "Magyarország a magyaroké" - ismételte el 2015-ös szolgenjét, ezért nem szeretne migránsokat és vendégmunkásokból is csak annyit, amennyire a gazdaságnak szüksége van.
Arról a korábbi kijelentésről, hogy Trump megválasztása után 24 órával már véget ér az orosz-ukrán háború azt mondta, hogy nem is tárgyalhat addig az amerikai elnök, ameddig nem lép hivatalba. Ezért nem reális a megválasztása utáni 24 órával kapcsolatban ezt felvetni, de a beiktatás után már érdemes lehet figyelni az első nap fejleményeit.
A vejétől történő 700 milliárd forintos irodavásárlással kapcsolatban arról beszélt Orbán Viktor, hogy a kommunisták leszerényítették a Budai Vár környezetét, és ezután helyre kellett állítani a nemzeti örökséget, mert a nagyság érzetétől fosztották meg a magyar népet. Ennek egy megdöbbentő bizonyítéka Orbán szerint a Pénzügyminisztérium épülete. De az irodaházas bevásárlással kapcsolatos alap gondolat szerinte az volt, hogy az összes pénzügyekkel foglalkozó kormányzati intézményt valahova a liget környékére költöztessék és ezen az sem változtat, hogy időközben megújították a Pénzügyminisztérium épületét. Az állam évente 60 milliárdot fizet ingatlanbérletre, ezért szerinte az a helyes, hogy ha minden állami intézmény állami tulajdonban van. A vejével kapcsolatos gazdasági összefonódásra nem tért ki, Gulyás Gergely felé biccengetve arra célzott, hogy a költözéseket a miniszter úr felügyeli.
Egészen a tájékoztató végéig kellett arra várni, hogy valaki kérdezze a miniszterelnököt a gyermekotthonokról. Az RTL-nek a miniszterelnök nem árulta el, hogy nyilvánosságra hozza-e a családtagjai vagyonnyilatkozatát, ahogy Magyar Péter kérte tőle. A Tisza Párt erősödését egy fél mondattal lerendezte: szerinte nem a kormány, hanem az ellenzék felelőssége az egész jelenség - ő az ország vezetésével foglalkozik.
A gyermekotthonok 1500 forintos napi élelmezési keretével kapcsolatos kérdésre azt válaszolta: annyi pénzt kell adni a gyermekotthonoknak, hogy a gyermekek színvonalas ellátása megvalósulhasson, most ez ennyiből teljesíthető. A kormány nem spórol a gyermekeken, ha a pénz kevés, akkor majd az illetékes miniszter teremt rá keretet. A vasútállomások megújítására például nincs pénz, ezért egyetért a Lázár-féle javaslattal, hogy 99 évre átadják felújításért cserébe a vasútállomásokat.
"Ezt én eldöntöttem 1990-ben és tudtam, hogy ez lesz"
A Blikk Fidesz vesszőfutását firtató kérdésére azt mondta, hogy olyan vesszőfutással boldog lenne 2026-ban, mint amilyet az idei EP-választáson kapott a Fidesz. A vesszőfutást eredményező kegyelmi botránnyal kapcsolatban úgy fogalmazott Novák Katalin nevének említése nélkül, hogy semmilyen politikus nem háríthatja át a felelősséget a tanácsadókra. Ő úgy látja, hogy az egyház lassan rendezi a botrányt, de arra végül nem válaszolt, hogy megbocsátott-e Balog Zoltánnak a pedofil bűnsegéd szabadon engedésével kapcsolatos lobbitevékenysége miatt.
- mondta arra a kérdésre, hogy zavarja-e, hogy neki csak tízmilliós megtakarítása van, de közben a családtagjai és a barátai milliárdossá váltak. Arról beszélt, hogy ő hisz abban, hogy a miniszterelnök nem foglalkozik üzleti ügyekkel. "A mértéktartást erénynek tekintem" mondta, majd arról beszélt, hogy nem vágyik többre, mint arra, ami van: feleség, öt gyerek, hat unoka, tisztességes fizetés.