2025.02.08. 18:05

Orbán együtt dübörögne Trumppal: a magyar kormány is a WHO-ból való kilépésen gondolkodik

Orbán együtt dübörögne Trumppal: a magyar kormány is a WHO-ból való kilépésen gondolkodik

Először az Egyesült Államok, majd Argentína, és most már Magyarország is? A Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön közölte, hogy Magyarország is kiléphet az Egészségügyi Világszervezetből. A WHO-ból való kivonulást egy Putyin-párti orosz honatya is támogatja, és tudvalevő, hogy Orbánéknak a Kreml véleménye sem közömbös. 

Donald Trump januárban történt hivatalba lépése után szinte azonnal elrendelte az Egyesült Államok kilépését a WHO-ból, szerdán pedig Javier Milei argentin elnök követte példáját. Az Egyesült Államok állja a WHO büdzséjének legnagyobb részét, 14,5 százalékát. A 1,3 milliárd dolláros amerikai befizetés kétharmada ráadásul a kötelező tagdíjon túli hozzájárulás. Az USA befizetését a Bill és Melinda Gates Alapítvány 14 százalékos felajánlása követi, ami az új helyzet miatt most már a legnagyobb finanszírozóvá léphet elő, ha Trump nem blöffölt, és a 12 hónapos kilépési időszak végén az Egyesült Államok tényleg kilép a testületből. 

Az amerikai távozás után Orbánéknak is mélyebben kellene zsebbe nyúlni

Természetesen, ha a szervezet támogatását újraosztanánk a megmaradó tagállamok között, akkor ez Magyarországnak is megnövelné a fizetési kötelezettségét. Az erre vonatkozó kérdésre Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön újságíróknak ezt mondta a Kormányinfón: 

„Ha a világ legerősebb országa úgy dönt, hogy kilép egy nemzetközi szervezetből, akkor azt gondolom, hogy a magyar kormány óvatosan járna el, ha mérlegelné, hogy nem kellene-e ezt a lépést neki is megtennie.”

A tárcavezető szerint elképzelhető, hogy arra a következtetésre jutnak, hogy nem kell ilyet tenniük, lehet, hogy más döntést hoznak, persze, de mindenképpen érdemes lesz megfontolni, „hiszen a világ legerősebb demokráciája saját akaratából lép ki”.

Az orosz parlament alelnöke is a kilépés mellett szólalt fel

„Itt az ideje, hogy alaposan kivizsgáljuk a WHO oroszországi tevékenységét. A vizsgálat ideje alatt az orosz tagságot legalább fel kellene függeszteni. Vagy még jobb, ha teljesen búcsút mondunk" - írta Pjotr Tolsztoj a Telegramon. Tolsztoj Putyin elnök Egységes Oroszország pártjának a frakcióját erősíti.

Donald Trump és szövetségesei korábban azzal vádolták a WHO-t, hogy beavatkozik az országok szuverenitásába, indokolatlanul Kína befolyása alatt áll, és elszúrta a Covid-19-re adott válaszlépéseit.

Mindezeket az állításokat Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója határozottan visszautasította a tagországokhoz intézett hétfői beszédében

„ENSZ-ügynökségként a WHO pártatlan, és azért létezik, hogy minden országot és minden embert szolgáljon. Amikor az országok olyan kéréseket tesznek, amelyek túlmutatnak a WHO küldetésén, a globális egészségügy támogatásán, udvariasan nemet mondunk.”

1948-ban az USA Kongresszusának közös határozata felhatalmazta Harry Trumant, hogy elfogadja a tagságot a világ új multilaterális egészségügyi szervezetében. Mivel a WHO alapszabálya nem rendelkezett a kilépésről, a Kongresszus egyéves felmondási időt írt elő, valamint azt, hogy az Egyesült Államoknak pénzügyi kötelezettségeit a szervezet felé mindvégig teljesítenie kell. ezért Trump hangzatos kijelentése csak a kezdete egy komplikált jogi küzdelemnek, amelynek váratlan globális hatásai is lehetnek. A felmondási idő alatt is teljesítenie kell pénzügyi kötelezettségeit Washingtonnak.

Fotó: Wikipedia

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak