2025.02.23. 20:02

„Kész csoda, hogy az MDF-kormány kihúzta négy évig”

„Kész csoda, hogy az MDF-kormány kihúzta négy évig”

Január végén indult a KÉRI KÉRDI című műsorunkban az a tematikus sorozat, amelyben Kéri László politológus a rendszerváltás utáni kormányok történetét dolgozza fel az egykori kulcsszereplők, miniszterek, frakcióvezetők és parlamenti képviselők segítségével. 

Az első négy adásban az 1990-ben megalakult Antall-kormány működése került terítékre, amelyben valamennyi résztvevő megállapította, hogy a többi kelet-európai országhoz képest kész csoda volt, hogy az MDF által vezetett koalíció végül kibírta négy évig.

A sorozat első részének vendége Kajdi József jogász, történész, az Antall-kormány Miniszterelnöki Hivatalának vezetője volt, aki beszélt az első szabad választásokat megelőző Nemzeti Kerekasztal-tárgyalásokról és az MDF által vezetett koalíciós kormány megalakulásának hátteréről is. A műsorban felidézte a néhai miniszterelnök személyiségét, az akkori kormányülések hangulatát, valamint kitért azokra a kardinális kérdésekre is mint például a privatizáció és a kárpótlás, amelyek meghatározták az Antall-kormány első éveit. 

Kónya Imre jogász, a Magyar Demokrata Fórum egykori frakcióvezetője, későbbi belügyminiszter arról beszélt, hogy milyen támadások érték az Antall-kormányt a koalíción belülről, valamint az akkori ellenzék részéről. Szóba kerül a taxisblokád és a médiaháború is, valamint elmondta azt is, hogyan emlékszik vissza az igazságtételről rendezett 1991-es Kónya-Pető vitára, és hogy mi a véleménye az ügynöktörvényről.

Bod Péter Ákos közgazdász, Antall József kormányának volt ipari és kereskedelmi minisztere, a Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke beszélt a magyar gazdaság 1990 utáni helyzetéről, így többek közt a csődközeli gyárak privatizációjáról és a tönk szélén álló bankok feltőkésítéséről. Valamint részletesen mesélt a benzináremelés miatt kirobbant taxisblokádot megelőző kormánydöntésekről és a válságot lezáró érdekegyeztető tárgyalásokról, amelyeknek személyesen is részese volt.

Végezetül Jeszenszky Géza történész, az Antall-kormány egykori külügyminisztere, későbbi washingtoni nagykövet arról beszélt, hogyan sikerült a rendszerváltozás után kiépíteni a diplomáciai kapcsolatokat Nyugaton, és hogyan zajlott az európai uniós csatlakozásunk előkészítése, illetve azt is felidézte, hogy milyen hatással volt mindeközben Magyarországra a korábbi Szovjetunió szétesése. Szóba került a határon túl élő magyarság akkori helyzete és a szomszédos országokkal kötött alapszerződések elfogadtatása, valamint a balkáni háború kirobbanása, majd a menekülthullám kezelése is.

A KÉRI KÉRDI tematikus sorozata február 24-től a Horn-kormány tagjaival folytatódik. 

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre