2025.03.09. 10:16

Volt bíró: már 2012-ben fel kellett volna lépni a függetlenségért

Kontroll.hu
Kontroll.hu
Volt bíró: már 2012-ben fel kellett volna lépni a függetlenségért

Nem most kezdődött a bírói függetlenség felszámolása a kormányzat részéről, a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori bírája szerint már a 2012-es kényszernyugdíjazással elindult a folyamat. Laczó Adrienn arról beszélt, hogy alapjában arra vannak képezve, hogy ne vonják kétségbe a másik két hatalmi ág, a törvényhozás és a végrehajtás függetlenségét, ezért nem léptek akkor.

Két bíró is volt a képen, amivel a kormánysajtó illusztrálta, hogy nem voltak bírák a bírói tüntetésen - mondta Laczó Adrienn az "Ami a csövön befér" című műsorunkban. A volt bíró szerint nem a február végi demonstráció volt az, amikor először kellett volna kiállni függetlenségükért. A szakember azt mondta: akkor követtek el hibát, amikor nem kezdtek tiltakozni 2012-ben a kényszernyugdíjazások ellen. A bírákat kifejezetten arra képzik, hogy ne vonják kétségbe a másik két hatalmi ág döntéseit, épp ezért nem léptek fel akkor, amikor a döntéssel "lefejezték a bírói kart". Az akkor elbocsátott 300 bíró között voltak a legtapasztaltabbak, legfelkészültebbek, akiknek a helyét aztán fel lehetett tölteni mással.

A másik fontos mérföldkőnek azt nevezte, amikor 2018-ban kiírtak egy létszámkiegészítő választást a bíróságok szakmai felügyeletét végző Országos Bírói Tanácsban (OBT), de azt "elcsalták, meghekkelték". Ezt az Országos Bírói Hivatal és a szakma közötti csatározás csúcspontjának tartotta Laczó, aki azt mondta

Élete legkiábrándítóbb élményének nevezte, hogy bíró kollégái képesek voltak asszisztálni egy ilyen csaláshoz.

Laczó Adrienn november végén mondott le a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának tanácselnöki posztjáról, miután az Országos Bírói Tanács megállapodott a kormánnyal, hogy az évek óta halogatott bérrendezésért cserébe a bírák áldásukat adják a rájuk vonatkozó átalakításokra. Akkor Laczó azt állította, hogy az igazságszolgáltatás elvesztette a függetlenségét. A bírói függetlenség és a szabad véleménynyilvánítás mellett február 22-én több ezren tüntettek az Igazságügyi Minisztérium épülete előtt.

A teljes beszélgetést, amiben elhangzik az is, hogy miért feltétele a bírói függetlenség megőrzésének a bérrendezés, itt lehet megnézni:

 

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak