Az ÁSZ elnöke, Windisch László már 10 éve is tudhatta, hogy baj van Matolcsyék alapítványával
Az ÁSZ csak most kezdeményezett büntetőeljárást az MNB alapítványának súlyos vagyonvesztése miatt, holott a Számvevőszék elnöke már 2014-ben is ismerhette a magánkézbe kiszervezett közpénzek útját, hiszen akkoriban ő volt a jegybank egyik alelnöke.

Az ÁSZ csak most kezdeményezett büntetőeljárást az MNB alapítványának súlyos vagyonvesztése miatt, holott a Számvevőszék elnöke már 2014-ben is ismerhette a magánkézbe kiszervezett közpénzek útját, hiszen akkoriban ő volt a jegybank egyik alelnöke. Vajon miért csak most kezdett el leszámolni Windisch László a Matolcsy-klánnal?
Mint arról a kontroll.hu is beszámolt, az Állami Számvevőszék többszáz milliárd forint illegális felhasználását állapította meg a Magyar Nemzeti Bank Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványának (PADME) pénzügyi és ingatlanvagyonával kapcsolatban az előző jegybankelnök, Matolcsy György idejében.
Amellett, hogy a sajtó és a Transparency International már a kezdetektől fogva kritizálta Matolcsy Györgyék lépését, hogy az MNB vagyonát lényegében kiszervezték egy magánalapítványnak, annak idején a jegybankon belül is vita tárgya volt, hogy ezzel a közpénz elveszítette-e közpénz jellegét.
Az MNB felügyelőbizottsága már 2014-ben jelezte Nemzetgazdasági Minisztériumnak, hogy a jegybanki alapítványoknak biztosított tőkejuttatás ellenkezik a törvényi előírásokkal, de legalábbis aggályos, a Fidesz azonban akkor mégis szemet hunyt a nagy Matolcsy-féle közpénzlopás felett – nyilatkozta a mostani ÁSZ-feljelentés kapcsán a Népszavának Róna Péter, aki az említett időpontban a jegybank felügyelőbizottságának tagja volt.
Az MNB FB jelentését 10 évvel ezelőtt megismerhette a Nemzetgazdasági Minisztérium, élén a mostani jegybankelnök Varga Mihállyal, és a jegybank akkori vezetése is, amelynek Matolcsy György mellett akkor is három alelnöke volt, az egyikük pedig éppen az a Windsch László, aki most az ÁSZ elnöke.
Matolcsy Görgy és Windisch László egy parlamenti bizottsági ülésen 2016-ban
Windisch László 2013. október 2-től 2019. október 1-ig volt az MNB alelnöke és a Monetáris Tanács tagja, és az ő feladatkörébe tartozott többek között a pénzügyi szervezetek felügyelete is, miután a korábbi Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét (PSZÁF) beolvasztották a jegybankba.
Windisch 2020 és 21 között a KSH-ba igazolt át, majd 2022-ben kinevezték az Állami Számvevőszék elnökének, ahol az egyik első dolga volt sorra megbüntetni többszáz millióra az akkori ellenzéki pártokat arra hivatkozva, hogy a választási kampányukban külföldi támogatást is felhasználtak.
Rogán Antal kabinetminiszter és Windisch László egy 2016-os felvételen
Politikai és gazdasági elemzők szerint sem véletlen, hogy Windisch éppen most lépett fel a korábbi főnöke ellen, hiszen az ÁSZ vizsgálat nyomán elinduló – és vélhetően akár évekig is elhúzódó – büntetőeljárás alkalmas lehet arra is, hogy a jegybanki alapítványokból meggazdagodott családtagjainak védelmében hallgatásra bírják Matolcsy Györgyöt, aki egyébként 12 éves regnálása alatt hivatalából kifolyólag minden bizonnyal rálátott arra, hogy a NER milyen titkos magántőkealapokba rejtette el a pénzét.
Fotó: MNB