Kimaradt Mészáros Lőrinc bankja a Matolcsy-féle jegybanki alapítványokat vizsgáló ÁSZ-jelentésből
Az Állami Számvevőszék az MNB alapítványairól szóló jelentésének tervezetét előzőleg elküldte az érintetteknek, így a Matolcsy-kör által befolyásolt vagyonkezelő cégnek is. Így derült ki, hogy a végső jelentésben már nem szerepel a neve például Mészáros Lőrinc bankjának, az MBH-nak, amelyben a kontroll.hu információi szerint a Matolcsy-klán több tagja is tetemes nagyságú részvénnyel rendelkezik.

Kihagyták a jegybanki közpénzeltüntetéssel kapcsolatos számvevőszéki jelentésből Mészáros Lőrinc bankját. A Direkt36 által megszerzett iratokból a Telex szúrta ki, hogy a jelentéstervezetben még megtalálható, hogy részben a Mészáros Lőrinc érdekeltségében lévő MBH Bank folyósított 170 millió eurós, 68 milliárd forintnyi hitelt a jegybanki alapítványok vagyonkezelőjének befektetései finanszírozására. A végleges jelentésből azonban már kikerült a bank neve, amely az oldal megkeresését a banki titoktartásra hivatkozva hárította.
Az Állami Számvevőszék a jelentés véglegesítése előtt a tervezetet elküldi az érintetteknek, így a Matolcsy-kör által befolyásolt Optimának is. Az oldal szerint véleményezés során kerülhetett ki az MBH neve, amelyben a kontroll.hu információi szerint a Matolcsy-klán több tagja is tetemes részvénnyel rendelkezik.
Korábban írtunk arról, hogy az Állami Számvevőszék elnöke már 2014-ben is ismerhette a magánkézbe kiszervezett közpénzek útját, hiszen akkoriban ő volt a jegybank egyik alelnöke, Windisch László. Ráadásul az MNB felügyelőbizottsága már 2014-ben jelezte Nemzetgazdasági Minisztériumnak, hogy a jegybanki alapítványoknak biztosított tőkejuttatás ellenkezik a törvényi előírásokkal, ezt a mostani jegybankelnök Varga Mihály miniszterként már akkor tudhatta.
Elemzők szerint Windisch azért most lépett fel korábbi főnöke ellen, mert az ÁSZ vizsgálat nyomán elinduló – és vélhetően akár évekig is elhúzódó – büntetőeljárás alkalmas lehet arra is, hogy a jegybanki alapítványokból meggazdagodott családtagjainak védelmében hallgatásra bírják Matolcsy Györgyöt, aki egyébként 12 éves regnálása alatt hivatalából kifolyólag minden bizonnyal rálátott arra, hogy a NER milyen titkos magántőkealapokba rejtette el a pénzét.
Az Állami Számvevőszék múlt szerdán tette közzé jelentését a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank által 2014-ben alapított hat alapítvámnyról, amit 2019-ben egybeolvasztottak. A dokumentum nyomán már hűtlen kezelés gyanújával folyik nyomozás, több száz milliárd forintos vagyonvesztést emlegetnek és Varga Mihály korábbi pénzügyminiszter, jelenlegi jegybankelnök pedig levélben kérte Orbán Viktor kormányfőt a helyzet rendezésére.